درخواست دفتر منطقه‌ای UNWTO در آسیا رقیب پیدا کرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  89298 تاریخ انتشار:  1397-11-03 - 09:35 تعداد بازدید:  294
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

زنگ خطر دستاورد نشست جهانی اجلاس در همدان
درخواست دفتر منطقه‌ای UNWTO در آسیا رقیب پیدا کرد

گردشگری
 
 7 آبان ماه 1397 بود که در روزنامه همدان پیام نوشتیم " اين روايتي است که براي شنيدن آن تنها 18 روز ديگر زمان باقي است . 18 روز ديگر به قولي آردها ريخته و الکها آويخته شده اند يعني هرکه توانست از اين معرکه سهم خود را برد و هر آنکه بدون برنامه پاي کار آمد از غافله جا ماند " یکی از برنامه های ماندگار پس از برگزاری اجلاس سازمان جهانی گردشگری در همدان ایجاد دفتر منطقه ای این سازمان در همدان بود.
 اما حالا پس از گذشت 2 ماه از میزبانی همدان از میهمانان اجلاس و حضور زوراب پولولیکاسویل «Zurab POLOLIKASVIL» دبیرکل سازمان جهانی در همدان ،  شنیده ها حاکی از آن است که در غفلت ایران برای پیگیری کسب امتیاز ایجاد دفتر منطقه ای یکی از کشورهای جنوب غربی آسیا  پا پیش گذشته است تا امتیاز ایجاد دفتر منطقه ای را از آن خود کند . پیگیری ها خبر از آن دارد که گویا هنوز به صورت رسمی درخواستی از سازمان میراث فرهنگی در ایران  به سازمان جهانی گردشگری در مادرید ارسال نشده است و خوب طبیعی است اگر این درخواست در حاله ای از ابهام باقی بماند .
زمان انسانها را به سوی فراموشی سوق میدهد حتی با رد پای ماندگار میزبانی همدان از میهمانان اجلاس در نوامبر 2018  اگر درخواست ایران در این زمینه به طور رسمي اعلام نشود با ورود یک کشور دیگر همه رشته  ها پنبه خواهد شد . 
در یادداشت 7 آبان ماه همدان پیام ؛ نوشتار را اينگونه آغاز کرديم تا شايد در همان جملات ابتدايي از دغدغه هايي بگوييم که آن روزها در حجم سنگين و پيچيده کار گم شده بود  . امروز 3 بهمن ماه است و 2ماه از رویداد جهانی میزبانی همدان از  اجلاس unwto     گذشته است قرار بود  متوليان امور و تصميم گيران ارشد  پاي کار بيايند تا برنامه اي مدون را بريزند براي آنکه نکند خداي ناکرده پس از پايان ميزباني فقط خستگي بر تن همدان بماند و سود حضور ميهمانان را ديگران ببرند . مجموعه هاي مستقيمي که از تلاش‌هاي سازمان جهاني گردشگري حمايت مي‌کند توسط دفاتري در آفريقا، آمريکا، شرق آسيا و اقيانوسيه، اروپا، خاورميانه و جنوب آسيا اداره مي‌شود ودفتر مرکزي اين سازمان در مادريد است اما هنوز اين سازمان در جنوب غربی آسيا هيچ دفتر نمايندگي ندارد. با شرايطي که همدان در  ميزباني از اجلاس جهاني گردشگري براي ايران فراهم با توجه به حضور زوراب پولوليکاشويلي دبير سازمان جهاني گردشگري در ايران در زمان برگزاری اجلاس انتظار میرفت  فرصت سهم خواهی و استفاده از فرصت برای همدان از دست نرود ...
سازمان جهاني گردشگري بهترين سازمان بين المللي مرتبط با سفر و گردشگري است. اين سازمان در جهت توسعه گردشگري در سراسر جهان فعاليت مي کند و هر ساله گزارشي از تحقيقات و آمارهاي خود منتشر مي کند که  در تصميم سازي برنامه ريزان سفر به شدت تاثيرگذار است . اين سازمان يکي از آژانس هاي رسمي سازمان ملل متحد است. مقر اين سازمان در شهر مادريد در اسپانيا قرار دارد.  اين سازمان محل گفتگوي کشورها درباره سياست‌ها و تجارب عملي آنها درباره دانش گردشگري است. سازمان جهاني گردشگري نقش مرکزي و مهمي در بهبود وضعيت تعهد و امکانات کشورهاي در حال توسعه در زمينه گردشگري دارد.
علي مالميرمديرکل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان همدان  پيش از اين در گفتگو با رسانه ها  بابيان اينکه پيشنهادي مبني بر اينکه دفتر منطقه‌اي سازمان جهاني را در همدان داشته باشيم تا بتوانيم بعد از اجلاس نيز با سازمان ارتباط برقرار کنيم مدنظر است، گفت: پس از کسب امتياز براي برگزاري اين اجلاس در همدان به‌عنوان نماينده‌اي از ايران حال بايد به دنبال تحقق منافع بلند مدت از اين ميزباني باشيم. 
وي با تأکيد بر اينکه اين نخستين بار است که اجلاس جهاني گردشگري در ايران برگزار مي‌شود و ميزباني آن به همدان سپرده‌شده است، گفت: اين روزها همدان به دنبال آن است در ميزباني از اجلاس جهاني افتخاراتي را نصيب استان کند که به‌واسطه آن  ميزباني همدان به‌عنوان يک نماينده شايسته تا هميشه در اذهان ميهمانان ثبت شود
مالمير با تأکيد بر اينکه رويدادهاي آسيا و جهاني در حوزه گردشگري در اين اجلاس زمينه آشنايي ميهمانان را با توسعه‌يافتگي‌هاي ايران و فرهنگ غني مردم کشورمان فراهم مي‌کند، عنوان کرد: برگزاري اين اجلاس در ايران علاوه بر تبيين جايگاه کشورمان، افزايش ارتباط ايران با حوزه گردشگري در ساير کشورها را به دنبال خواهد داشت.
به هر ترتیب ميزباني ايران از چهلمين اجلاس سازمان جهاني گردشگري مي‌توانست زمينه گسترده شدن ارتباطات گردشگري   بين اعضاي اين سازمان و ايران در آينده فراهم کند و می توانست ایران را در منطقه جنوب غربی آسیا به یک پایلوت برای ارتباطات بین کشورهای عضو تبدیل کند اما تا امروز این مهم مورد در خواست رسمی از سوی ایران قرار نگرفته است . 
کسب امتياز براي برگزاري اين اجلاس در همدان به عنوان نماينده‌اي از ايران مي‌تواند در معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري و اهميت جايگاه اين کشور در سازمان جهاني بسيار تاثيرگذار  بود و ميزباني ايران از اين اجلاس در شرايطي که تبليغات منفي عليه کشورمان وجود داشت  فرصت مغتنمي براي معرفي ايران به نمايندگان کشورهاي عضو UNWTO شد  و زمينه آشنايي اين افراد را با توسعه‌يافتگي‌هاي ايران و فرهنگ غني مردم کشورمان فراهم  کرد اما حالا زمان آن است که از این مهم بهره کافی و وافی برده شود.
به هر ترتیب برگزاري اين اجلاس در ايران علاوه بر تبيين جايگاه کشورمان،  با امید به دريافت تسهيلات را در نشست‌هاي آينده که در کشورهاي ديگر برگزار  شد ،  تا شاید موجب افزايش ارتباط ايران با حوزه گردشگري در ساير کشورها شود . به هر حال 21 تا 24 آبان‌ماه سالجاري  همدان به عنوان نماينده ايران، ميزبان ميهمانان خارجي که از کشورهاي مختلف عضو وابسته سازمان جهاني گردشگري « UNWTO«  هستند،  شد تا پس از آن درخواست های ایران در قالب نامه و جلسات رسمی تحقق پیدا کند اما تا امروز این مهم محقق نشده است.
رويدادهمدان 2018 پس از اتمام ميزباني همدان از کنفرانس بين‌المللي «همدان 2018» که با محوريت پايتختي گردشگري آسيا در همدان رقم خورد با ميزباني همدان از اجلاس جهاني گردشگري تکامل يافت اما نگرانی کارشناسان و جوامع محلی این است که این مهم پس از ورود به سال 2019 در سکوتی سنگین به دست فراموشی سپرده شود . 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com