حذف قيد محروميت از بخش همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  60197 تاریخ انتشار:  1394-04-06 - 05:45 تعداد بازدید:  1258
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بخشدار شيرين‌سو در گفت‌وگو اختصاصي با همدان‌پيام خبر داد
حذف قيد محروميت از بخش

مادستان

■ در جذب سرمايه‌گذار دست ما را بگيريد
«در جذب سرمايه‌گذار دست ما را بگيريد». بخشدار شيرين‌سو در لابه‌لاي هر كلامش اين جمله را تکرار می‌كند تا شايد از مظلوميت یکی از محروم‌ترین بخش‌های شمال استان با وجود تمام ظرفيت‌هايش بگويد و اينكه با تمام زيرساخت‌هايي كه امسال در بخش كامل خواهند شد، قيد «محروميت» را از اين بخش برخواهيم داشت.
تمام تلاشش معرفی ضعف و قوت حوزه مسئولیتش بود تا شاید ندایی برای نوای این مردمان به واسطه قلم خبرنگار به گوش مسئولان برساند؛ بخشی با 25 هزار نفر جمعيت، 2 دهستان و 26 روستا.
مهدی سعادتمند علاوه بر اينكه اولويت كاري‌اش را بر اساس اقتصاد مقاومتي مي‌داند، اما فراهم كردن زيرساخت‌هاي جذب سرمايه‌گذار را هم ضروري برمي‌شمرد و اينكه اين منطقه كريدور شمال غرب استان، داراي منابع آب، گاز و سوخت مناسب است.
وي از سرمايه‌گذاري‌هاي انبوهي در عرصه توليد و اشتغال در بحث صنعت و كشاورزي در برنامه كاري‌اش مي‌گويد.
سعادتمند بيان مي‌كند: پيشه اصلي‌شان كشاورزي و 93 درصد اراضي كشاورزي آن‌هم مربوط به كشت گندم ديم است، پس از كشاورزي، دامداري شغل دومی است که از طریق آن تأمین ارتزاق می‌شود و روزگار می‌گذرانند.
گوسفند مهربان نژاد برتر جهاني متعلق به این منطقه است که اصلاح و گسترش اين نژاد در برنامه کاری مسئولان است.
در حال حاضر هم به صورت آزمايشي دامداري صنعتي در شيرين‌سو و كبودراهنگ راه‌اندازي شده است که با پوست و پشم همين گوسفند، فرش مهربان را با نقشه اصيل اين طرح به صورت كرك و پشم بافته مي‌شود و به دليل افزايش صادرات فرش‌هاي ابريشم، صادرات اين فرش را به حاشيه خليج فارس هم شاهد هستیم که بيشتر صادرات مربوط به توليدات شيرين‌سوست؛ ولي به اسم معنوي قم صادر مي‌شود.
وي ادامه مي‌دهد: هر خانه‌ای از شیرین‌سو را که جویا شوید یک دار قالی با رج‌های فرش مهربان خودنمایی می‌کند و زن هنرمند شیرین‌سویی که کارش پیوند این نقش‌هاست.
از 6 هزار و 500 بافنده فعال کبودراهنگی، 3 هزار بافنده در بخش شيرين‌سو است و 5/1 تا 2 متر فرش ابريشم توليد می‌کند.
حوزه فرش در شیرین‌سو خودش به تنهایی یک مزیت برای توسعه اقتصادی آن محسوب می‌شود؛ در زمينه توليد فرش به گفته بخشدار هم تاکنون با چند سرمايه‌گذار در کشور رایزنی شده است؛ هر فرش با حدود 70 تا 80 ميليون تومان تمام مي‌شود، اما به قيمت 400 ميليون تومان به فروش مي‌رسد؛ اين يعني 400 درصد ارزش افزوده دارد و اين ارزش افزوده، دست اهالي را كمتر مي‌گيرد.
 گردشگري فرصتي براي جذب سرمايه‌گذار
سعادتمند از ظرفيت‌هاي گردشگري شهرستان چون اكنلو به عنوان روستاي هدف گردشگري كه پيگيري ثبت آن را در دستور كار داريم، مي‌گويد و اینکه انستيو اکنلو محلي فوق‌العاده و جذاب از نظر علمي و هم توريستي است كه مي‌تواند مركزي براي جذب گردشگر باشد.
وي از همكاري و هماهنگي لازم براي احياي مجدد پايگاه انستيتو پاستور اكنلو خبر مي‌دهد و اظهار مي‌كند: مرکز تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران تا اواخر دهه 60 فعالیت می‌کرد؛ اما پس از مدتی تعطیل شد؛ ولی دوباره پس از آنکه این مرکز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی همدان قرار گرفت، خردادماه 92 در روستای اکنلو و با ساخت ساختمان جدید توسط خیر شهرستان، حاج حسین حیدری بازگشایی و احيا شد.
بخشدار وجود تالاب شيرين‌سو را كه فضايي بكر، خنك و نشاط‌آور است؛ نقطه‌ گردشگري ديگر از اين بخش نام برد كه با معرفي آن قصد جذب گردشگران بيشتري را داريم. البته فستيوال بزرگ ماهيگيري كشوري در تالاب شيرين‌سو به عنوان دومين منطقه در كشور براي معرفي ظرفيت‌ آن برگزار شد. سعادتمند از ساير ظرفیت‌های گردشگری بخش یاد مي‌كند كه فرصتي براي جذب سرمايه‌گذار است.
پيگيري ثبت امامزاده مسجدين، حمام قديمي و قلعه قزلر باشقورتران در فهرست آثار ملي، ساخت موزه فسيل‌هاي گاو دريايي شيرين‌سو هم مهمترین اقدامات بخش گردشگری شیرین‌‌سو است.
سعادتمند بر ارتباط و تعامل نزديك با رسانه‌ها و نشريات و تبيين برنامه‌ها برای برجسته كردن نام و جايگاه بخش تأکید دارد.
 استقرار امام جمعه در بخش، مهندسي همدلي بود
بخشدار شيرين‌سو هماهنگي استقرار و برگزاري نماز جمعه در بخش براي اعتلاي معنوي و فرهنگي منطقه را هم مزيتي براي بخش مي‌خواند و اينكه اين اقدام مهندسي براي ايجاد همدلي و همزباني در منطقه بود كه در مدت كوتاه استقرار يك ماهه، رضايتمندي خوبي را ايجاد كرده است.
در حوزه عمراني، زيربنايي و اقتصادي هم اقدامات اساسی را در دستور کار بخش قرار گرفته است.
به گفته بخشدار، پيگيري مصوبات سفر رياست جمهوري سابق و جذب 2 ميليارد تومان اعتبار براي بخش و جذب يك ميليارد تومان اعتبار وي‍ژه استانداري به شيرين‌سو شامل پايگاه امداد جاده‌اي هلال‌احمر، توسعه كتابخانه شيرين‌سو، آتش‌نشاني شهرداري، آلاچيق‌هاي كنار سد و توسعه پارك شهر و محوطه بخشداري و آغاز ساختمان مجتمع اداري و زمين چمن شيرين‌سو را در دستور كار قرار داده‌ايم.
سعادتمند از اتمام آسفالت راه‌هاي روستايي با اجراي راه‌هاي روستايي چون شيربرات، قوشجه، ابستي‌بلاغ، قطار آغاج و باشقورتران و به‌ويژه هماهنگي و همكاري لازم براي اجراي 4 خطه كردن جاده كبودراهنگ- قيدار و همچنين پيگيري آسفالت محورهاي باغچه، گمين‌قلعه، شيرين‌سو به عليصدر و مسجدين به شيخ جراح خبر مي‌دهد.
وی همچنين از اتمام ساماندهي گلزار شهداي بخش با اجراي 11 گلزار و 47 مزار خبر مي‌دهد و مي‌گويد: احداث خانه عالم در روستاهاي عبدالمؤمن، آقكند، سرخاب و آبمشكين انجام شده است.
 آبرساني تنها يك روستا با تانكر
با توجه به اينكه منطقه كبودراهنگ و بخش شيرين‌سو از كمبود آب رنج مي‌برد، اما اكثر روستاهاي بخش شيرين‌سو از آب بهداشتي سالم بهره‌مند كه بخشدار هم از آبرساني به روستاهاي باشقورتران، آقداش و چالو و فراهم كردن مقدمات اجرايي آبرساني به روستاي قوشجه و رفع مشكل آب شرب نگار‌آباد، آبمشكين، باغچه، عبدل‌آباد، صفاريز و اكنلو مي‌گويد.
همچنين در برخي روستاها با مجوز مورد نظر عمق چاه‌ها را بيشتر كرده‌ايم و در برخي نقاط هم با مشاركت روستاييان، چاه حفر شده است. البته در حال حاضر تنها به يك روستا با تانكر آبرساني صورت مي‌گيرد.
 امسال جشن گازرساني بخش را مي‌گيريم
از 26 روستاي بخش تاكنون 16 روستا از نعمت گاز بهره‌مند و در 10 روستاي ديگر هم در حال گازرساني هستيم كه امسال جشن گازرساني روستاها را خواهيم داشت.
 ادارات زيرساختي را داريم؛ اما...
با توجه به اينكه از بهمن‌ماه سال 76 شيرين‌سو به بخش و از سال 83 هم داراي شهرداري شده است، تاكنون ادارات زيرساختي چون برق، آب، گاز، راه و... در مركز بخش استقرار يافته‌اند؛ اما ادارات استراتژيكي چون صنعت‌، معدن و تجارت، محيط زيست و... را هنوز در بخش نداريم.
وي از پيشرفت 60 درصدي مجتمع يا سايت اداري بخش شيرين‌سو خبر مي‌دهد كه امسال با تخصيص اعتبار تكميلي آن يعني حدود 150 ميليون تومان به اتمام مي‌رسد كه اداره ثبت‌احوال و 4 اداره دیگر مستقر خواهند شد.  بخشدار به پيگيري احداث ساختمان بانك كشاورزي و جذب نيرو، كلنگ‌زني ناحيه صنعتي شيرين‌سو، احداث درمانگاه باباخنجر و كلنگ‌زني درمانگاه ازوندره اشاره مي‌كند كه در صورت تأمين اعتبار عملياتي خواهند شد.
 اداره آب شيرين‌سو را تكميل مي‌كنيم
سعادتمند از آغاز احداث ساختمان اداره آب شيرين‌سو خبر مي‌دهد كه تاكنون 20 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و با تخصيص 20 درصدي از اعتبارات سال گذشته، كار آغاز شده است كه با پيش‌بيني اعتبارات امسال هم ادامه خواهد يافت. همچنين فضاي دستگاه آب شيرين‌كن شهر شيرين‌سو هم با توجه به نامناسب بودن فضاي فعلي، به اين ساختمان انتقال داده مي‌شود تا رضايت بيش از پيش مردم را جلب كنيم.
 تمامي روستاها بهسازي شده‌اند
بخشدار بر اصلاح طرح هادي روستاهاي داراي مشكل و تحول در اين زمينه تأكيد دارد و بيان مي‌كند: انجام فاز نخست عمليات بهسازي در روستاهاي چهارسوق، شيربرات، آقكند، عبدل‌آباد، نگارآباد، صفاويز، كندبلاغي، آقداش، باشقورتران، سرخاب، چهارطاق،‌ مسجدين، قطارآغاج و فاز دوم ازوندره و چالو و همچنين افزايش واحدهاي مقاوم‌سازي شده روستايي به 71 درصد از مجموعه بافت‌هاي فرسوده (35 درصد بالاتر از ميانگين شهرستان) از اقدامات اساسي بخش بوده است.
همچنين در 5 روستاي بخش حتي عمليات بهسازي روستا هم صورت نگرفته بود كه دهياري هم نداشتند؛ اما اين چند روستا هم داراي دهياري شده‌اند و عمليات اجرايي در 2 روستا انجام شده و مابقي هم در دستور كار است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com