97 سال رونق صادرات همدان پیام
 
 
يكشنبه - 2 ارديبهشت 1397 - شماره 3175
 
امروز : جمعه ، 4 خرداد 1397

Today : Fri, May 25, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82031 تاریخ انتشار:  1396-06-11 - 05:46 تعداد بازدید:  160
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از رشد 22درصدي صادرات خبر داد
97 سال رونق صادرات

اقتصادی

توليد استان از ابتداي سال شيب ملايم مثبتي به خود گرفته و اگر صادرات همدان تا خرداد 97 به همين روال پيش برود سير صعودي جهشي به خود مي‌گيرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان در نشست خبري خود درباره توليد استان گفت: رشد توليد استان مناسب است و در حال حاضر 1178 پروانه بهره‌برداری در استان وجود دارد که از بين آنها حدود 400 واحد در شهرک‌های صنعتی قرار دارد و 800 واحد خارج از شهرک‌های صنعتی است و صرفاً نمی‌توان تعطیلی شهرک‌ها را به سایر نقاط تعمیم داد.
حمیدرضا متین با بیان اینکه 146 واحد صنعتی استان به طور رسمي تعطیل است، گفت: 170 واحد تعطیل است که از این تعداد 146 واحد به طور رسمی تعطیل و چراغ آنها خاموش است و 40 واحد نیز به طور مقطعی تعطیل می‌شوند، زيرا برخي از آنها بخاطر مسايل فني در فصل سرما نبايد کار کنند.
متین از افتتاح واحد گندله‌سازی با حضور معاون اول رئیس جمهور خبر داد و عنوان کرد: واحد گندله‌سازی از روز دوشنبه نخستین تولید خود را آغاز کرده و منتظریم با حضور معاون اول رئیس جمهور ظرف چند روز آینده افتتاح شود.
وی با اشاره به افتتاح طرح توسعه تولید تراورس‌های بتنی شرکت بریس با حضور معاون اول رئیس جمهور، ادامه داد: کلنگ‌زنی کارخانه‌های مهام کاغذ و داروی تویسرکان را با حضور معاون رئیس جمهور خواهیم داشت و پیش‌‎بینی می‌شود پروژه مهام کاغذ در 2 سال آینده به بهره‌برداری برسد.
وی با بیان اینکه نخستین معادن آندلوز به عنوان یکی از نسوزهای معدنی در استان همدان و شهرستان ملایر استخراج شد، گفت: کارخانه تولید آندولوزیت در شهرک صنعتی ملایر احداث شده و در حال حاضر 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 48 درصد ماشین‌آلات آن نصب شده و امیدواریم نخستین واحد دانه‌بندی آندولوزیت باشیم.
متین خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود فروسیلیس دوم شرکت آذرخش در بهمن‌ماه امسال افتتاح شود و واحد سوم در نهاوند قرار دارد که اگر تسهیلات دریافت کند، در سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با تأکید بر اینکه تولید استان رشد خوبی داشته است، تصریح کرد: با وجود رکود موجود و کمبود بازار رشد تولید بد نبوده و شیب مناسبی در رابطه با آمار تولیدات ملاحظه شده به طوریکه بین 3 ماهه دوم و 3 ماهه آخر سال گذشته رشد تولید آغاز شد و از نظر ظرفیت تولید رشد مثبتی داشته است.
وی با اشاره به اینکه 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش‌های مختلف در اختیار واحدهای صنعتی قرار گرفته است، یادآور شد: در بحث سرمایه ثابت برای هر واحد تا 2 میلیارد تومان سقف تسهیلات تعیین شده است و در سال گذشته 24 میلیارد تومان برای شرکت مهام کاغذ و 6 میلیارد تومان به شرکت هگمتان دارو داده شده و این واحد به بهره‌برداری رسید.
متین درباره وضعیت پتروشیمی هگمتانه، هم گفت: این جو را راه انداخته‌اند که علاقبندیان به عنوان سهامدار پتروشیمی هگمتانه نمی‌خواهد در همدان پتروشیمی را پیگیری کند در حالیکه این موضوع درست نیست و بنده مقصر را بخش‌های دیگر می‌دانم به طوریکه اگر دست سهامدار باز باشد احتمال بهره‌برداری نزدیک خواهد شد.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان خاطرنشان کرد: 10 درصد سهم شریک ایتالیایی است که از نظر حقوقی بحث خاصی دارد که نمی‌توانم بنا به دلایلی باز کنم اما موضوع ما بحث سیستم‌های راه‌اندازی آنالوگ بوده چرا که توان ساخت سیستم‌های کنترلی را داریم و اگر سیستم‌ها در داخل کشور ساخته شود هیچ مشکلی در رابطه با بهره‌برداری این پروژه نخواهیم داشت.
وی تأکید کرد: گیر ما سهام‌دار ایتالیایی نیست بلکه مباحث خصوصی‌سازی و شرکت ملی پتروشیمی ایران است که این پروژه را تعیین تکلیف کنند و با وجود اینکه سهم پتروشیمی ایران بارها به مزایده گذاشته شده، اعتقاد داریم اگر به خود علاقبندیان واگذار شود بهتر انجام خواهد گرفت.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان خاطرنشان کرد: برای دریافت تسهیلات تاکنون 240 واحد در بخش صنعت ثبت‌نام کرده و 90 واحد صنعتی به بانک‌ها معرفی شده‌اند و 370 واحد در بخش کشاورزی ثبت‌نام کردند که روند مثبتی به وجود خواهد آمد، اگر بانک‌ها همکاری کنند.
متین تصریح کرد: در سال گذشته از بحث رونق تولید 190 میلیارد تومان جذب شد و در مجموع1000میلیارد تومان تسهیلات در بخش‌های مختلف تولید جذب شده است.
 کمتر از 100 واحد معدنی استان تعطیل است
وی با بیان اینکه وضعیت معادن از نظر استخراج وضعیت خوب بوده و درگیری‌های محلی رفع و رجوع شده است، اظهار کرد: 290 واحد معدنی در استان وجود دارد که تعداد واحدهای تعطیل در سال جاری به زیر 100 واحد رسیده است به طوریکه 18 واحد برگشت به کار داشتند.
متین با تأکید بر اینکه به دنبال افزایش واحدهای صنفی در استان نیستیم، گفت: 40 هزار واحد صنفی در استان همدان فعالیت دارند که به دنبال افزایش این واحدها نیستیم چرا که سطح جمعیتی استان افزایشی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه در حالت استاندارد یک واحد صنفی باید 40 تا 45 نفر مشتری داشته باشد، عنوان کرد: سهم مشتری در واحدهای صنفی ما 30 نفر شده است و زیر 30 نفر توجیه اقتصادی ندارد به طوریکه با افزایش تعداد واحدها این سهم کاهش می‌یابد.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم سهم مشتری واحدها کاهش پیدا کند، یادآور شد: در بحث صنوف نباید دچار بحران شویم و باید سقف صنفی و مشتری آنها را نیز ببینیم.
 مشاغل خانگي به توليد آسيب مي‌زند
وی با تأکید بر اینکه مشاغل خانگی به واحدهای تولیدی آسیب می‌زند، گفت: مشاغل خانگی و خوشه‌های صنعتی باید ساماندهی و نظام‌مند شود چرا که به واحدهای تولیدی که هزینه‌های زیادی برای تولید پرداخت می‌کند، آسییب می‌زند اما توان مالي، مردم را به سمت خرید از این تولیدات ترغیب می‌کند.
وی با بیان اینکه تأکيدمان بر گسترش واحدهای تولیدی است زيرا مشاغل خانگی پایداری ندارند، افزود: به دنبال کاهش هزینه‌های تولید واحدهای تولیدی هستیم تا از فروش کالای چینی جلوگیری کنیم و در نهایت انگیزه قاچاق از بین برود.
 صادرات 56 میلیون دلاری در 5 ماهه امسال
متین اظهار کرد: ارزش صادرات کالا از استان همدان در 5 ماهه امسال 56 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته22 درصد رشد دارد.
وی افزود: صادرات بخش صنعت 32 درصد، کشاورزی 31 درصد، مواد شیمیایی 173 درصد و معدن 754 درصد رشد داشته است.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان تراز تجاری استان را  1/33میلیون دلار مثبت اعلام کرد و گفت: حجم مبادلات تجاری استان افزون بر 1/80 میلیون دلار است.
متین خاطرنشان کرد: واردات استان همدان بیشتر مواد اولیه است اما دوست داریم همدان مرکز پخش کشور شود و به دنبال این هستیم که تجار واردات خود را از استان همدان پخش کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com