همدان سفیر گردشگری می‌خواهد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 28 اسفند 1396 - شماره 3161
 
امروز : شنبه ، 4 فروردين 1397

Today : Sat, March 24, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  76644 تاریخ انتشار:  1396-02-04 - 05:45 تعداد بازدید:  242
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان سفیر گردشگری می‌خواهد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

■ پرفسور بیتون می‌گوید: علیصدر می‌تواند همدان را هدف سفرهای خارجی کند

 مؤسس و رئيس نمايندگي آسيا و اقيانوسيه (TTRA) و معاون تورهاي ورودي در عرصه بين‌المللي است. دكتراي گردشگري فيلم از دانشگاه موناش، عضو هيأت اجرايي شوراي دانشگاه گردشگري و آموزش استراليا و چند سمت و مسئوليت شاخص ديگر در حوزه گردشگري را مديريت مي‌كند و حالا كه براي نخستين‌بار به همدان سفر كرده است، معاون اول تورهاي ورودي انجمن تحقيقاتي سفر و گردشگري است.
فن بيان و تسلط به جملات او بيانگر آن است كه حرف‌هاي بسياري در حوزه توریسم برای گفتن  دارد. پروفسور بيتون يك بانوي استراليايي كه محقق و نويسنده سفر در كالج‌هاي مطرح جهان است، در دهه 1990 از طريق هدايت تورهاي اسب‌سواري در گردشگري مشغول شد و شاهد دست اول رشد گردشگري و اثرات آن بر جوامع محلي بود.
اينها همه مواردي بود كه مي‌توانست زمينه‌اي را مهيا كند براي به اشتراك گذاشتن تجربياتش در حوزه مديريت و ايجاد خلاقيت‌هاي گردشگري در همدان ؛  گرچه سيستم‌هاي اداري و مديريتي ما كمتر فرصت نشست‌ها و ميزباني با چنين افرادي را دارند اما باز جاي شكر آن باقيست كه تصميم‌گيران و فعالان گردشگري در بخش خصوصي استان هنوز با بهره‌گيري از فرصت ميزباني چنين افرادي دغدغه توسعه گردشگري را در همدان دارند وبه بهانه میزبانی از چنین افرادی به دنبال کسب تجارب ارزنده هستند  .
پروفسور بيتون به دلیل حضور و سخنراني در همايش توريسم فيلم که در روزهاي پاياني فروردين‌ماه سا‌جاري  در تهران برگزار شد به ايران سفر کرد .
 به دنبال شهری که کمتر خارجی‌ها آن را دیده اند
 در اين سفر چند روزه و محدود از برنامه‌ريز سفرهاي خود خواست  او را به يكي ، دو شهر ديگر در ايران ببرد. مي‌گويد پس از درخواست من آنها سفر به اصفهان و شيراز را به من پيشنهاد كردند اما من مايل بودن شهري كه كمتر به مسافران خارجي براي سفر پيشنهاد مي‌شود، را ببینم .
در اين ميان مسئولان شركت سياحتي عليصدر كه در  همايش فيلم توريسم پايتخت حضور داشتند پيش‌دستي مي‌كنند و از مسيح شريفي راهنما و برنامه‌ريز سفر پروفسور بيتون مي‌خواهند فرصت ميزباني از اين نويسنده و پژوهشگر گردشگري بين‌المللي را در همدان براي آنها فراهم كند.
رسيدن به همدان از راه جاده از نگاه او يك فرصت خاص بود كه اجازه داد بيتون شهرهاي واقع شده در مسير را ببيند و بيشتر با طبيعت منطقه غرب كشور آشنا شود اومی گوید سفر به همدان از مسیر جاده  لطفی دیگر داشت  .
مي‌گويد به محض ورود به استان بازديد از غار آبي عليصدر تصويري خاص را از گردشگري استانه در ذهنم رقم زد، تصويري كه او را به خاطرات كودكي‌اش در بازديد از غارهاي واقع در استراليا برد.مؤسس كالج استادان برجسته مؤسسه ويليام انگليس مي‌گويد:  آنچه در نگاه اول مرا به فكر فرو برد، چگونگي مديريت تعداد بالاي گردشگران حاضر در غار عليصدر بود. برايم سؤال بود چگونه برنامه ریزان  مي‌توانند كاري كنند كه تعداد زياد گردشگران به سهولت در این غار تردد کنند و توقف در صف ماندن را براي مسافران تسهيل كنند. بیتون عنوان کرد :  وقتي در فضاي داخلي غار پيش رفتم دريافتم مديريت تردد و عبور از دهليزها و در صف ماندن و زمان‌بندي‌هاي این جاذبه شاخص گردشگری کاری كارشناسي، دقيق و قابل اجرا است.
وي كه رئيس دانشكده ورزشي، گردشگري و مديريت هتل‌داري در سال‌هاي اخير بوده است معتقد است غار عليصدر يكي از پديده‌هاي خاص در گردشگري است كه مي‌تواند همدان را به مقصد مسافران خارجي تبديل كند.
 اکوتوریسم و مدیریت زمان میراثی برای آیندگان
پروفسور بيتون مي‌گويد: در مورد مساحت تعريف شده براي تردد توريست در غار عليصدر به اين مي‌انديشیدم كه چقدر از مساحت غار قابل استفاده براي مسافران است و وقتي دريافت از 11 هزار و 440 متر مساحت غار تنها 2 هزار و 100 متر ويژه تردد توريست مي‌باشد دريافتم براي حفاظت از اكوتوريسم غار مديران آن برنامه‌هاي كارشناسانه پيش‌بيني كرده‌اند.اين پروفسور استراليايي 3 خصوصيت شاخص را در فعاليت اكوتوريسمي متمايز مي‌داند كه عبارتند از حفظ داشته اكوتوريسمي براي نسل بعد، بهرمندي از خبرهاي آموزشي براي بازديدكنندگان و سودمند بودن جاذبه گردشگري براي جامعه محلي مي‌گويد وقتي متوجه شدم قايقرانان و اغلب خدمات‌رسانان به گردشگران در محوطه غار عليصدر از جامعه محلي روستا هستند دريافتم فرضيه ايجاد اشتغال به واسطه جاذبه گردشگري در اين منطقه به اثبات رسيده است.
 سفیر افتخاری گردشگری غار شوید
اين عضو شوراي مشورتي پارك‌هاي ملي گفت: از اينكه همدان را براي سفر محدود خود انتخاب كردم خوشحالم و اميدوارم در آينده همدان نخستين تصميم براي سفر گردشگران خارجي به ايران باشد. وقتي زمان 2 ساعته نشست دوستانه ما به پايان رسيد و گفتني‌ها گفته شد در پايان پيشنهاد دادم اگر براي برنامه‌ريزان سفر پروفسور به عليصدر امكان دارد او را متقاعد كنند كه  (بيتون سفیر افتخاري گردشگري غار) در دنیا باشد در ابتدا او لبخندي زد و گفت بايد در اين مورد بيشتر فكر كرد و تصميم گرفت. این ویژگی میهمانان خارجی است که در سفر با درایت وحوصله تصمیم می گیرند اما معتقدم قبولاندن این تصمیم به وی کار دشواری در این سفر نبود . وی پس از شنیدن این مطلب گفت : به شما اطمينان مي‌دهم در هر نشست و گردهمايي با محوريت گردشگري توصيه سفر به همدان را به دوستداران گردشگري سرلوحه حرف‌هايم قرار دهم.
به همراه تعدادی از دوستان رسانه ای وفعالان گردشگری در علیصدار او را تا مقبره بوعلي‌سينا همراهي كردیم ، خرسند بودم كه پس از مدت‌ها فردي با تخصص و تجربه و ايده‌هاي متمايز در گردشگري جهاني به همدان سفر كرده است، كسي است كه قطع يقين پس از رفتن از اين شهر حرف‌هاي بسياري براي گفتن خواهد داشت و البته اين اميد را در دل زنده نگاه داشم كه شايد مسئولان و مديران شركت سياحتي عليصدر به عنوان ميزبان پروفسور بيتون به توافق رسيدن براي انتخاب وي جهت سفير افتخاري گردشگري غار را جدي بگيرند و طرحي نو دراندازند كه اگر چنين نشود فرصتي از دست خواهد رفت كه شايد ديگر تكرار نشود.پروفسور بيتون از همدان به كشور خود بازخواهد گشت و من اميد آن را دارم كه اين‌بار به واسطه نوشته‌ها و توصيه‌هاي او ديگر مسافران خارجي راهي شهري شوند كه گرچه مانند اصفهان و شيراز جاذبه جهاني ندارد اما دستانش پر است از داشته‌هاي غني كه ريشه در طبيعت، تاريخ، هنر و فرهنگ دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com