1399-03-011399-03-11bool(false) فرسایش خاک در همدان 7/16است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 11 خرداد 1399 - شماره 3767
 
امروز : يكشنبه ، 11 خرداد 1399

Today : Sun, May 31, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  102198 تاریخ انتشار:  1398-09-11 - 11:11 تعداد بازدید:  77
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرسایش خاک در همدان 7/16است

اخبار

 رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان همدان میزان فرسایش خاک در استان را 7/16دانست و گفت: سالانه یک میلیون هکتار از مراتع کاسته و به بیابان ها اضافه می‌شود که این یک فاجعه است.
قاسم اسدیان در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه اگر خاک وجود نداشت هیچ‌یک از پوشش های گیاهی نمی‌توانست بقا پیدا کند، اظهار کرد: خاک یکی از منابع اولیه است که بستر حیات تلقی شده و وجود گیاهان باعث کاهش فرسایش خاک می‌شود بنابراین کشاورزان نباید کاه و کلش موجود در مزارع خود را بسوزانند.
به گزارش ايسنا، وی با اشاره به اینکه آب، خاک و شرایط هوایی و کره زمین یک اکوسیستم به شمار می‌روند، تصریح کرد: اگر دخل و تصرف یا تخریبی در این عناصر صورت بگیرد اکوسیستم به مرور دچار مشکل می‌شود.اسدیان با تأکید بر اینکه بیش از ۴۰ نوع موجود زنده در خاک وجود دارد، افزود: اگر خاک وجود نداشته باشد هیچ گونه از پوشش های گیاهی نمی‌تواند بقا پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه خاک ایده‌آل دارای ۲۵ درصد آب و ۲۵ درصد هواست، بیان کرد: صدها نوع قارچ در خاک به عنوان تجزیه کننده وجود دارد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه خاک تعدیل کننده حرارت است، یادآور شد: ۳۰۰ سال طول می‌کشد یک لایه خاک تولید شود.
وی با اشاره به اینکه متوسط جهانی مواد آلی موجود در خاک 5/1 تا ۳ درصد است، تصریح کرد: میزان ماده آلی خاک در ایران دو تا سه درصد است.وی با بیان اینکه تغییر اقلیم یعنی اینکه اگر یک درجه به دما اضافه شود، نیاز آبی ۱۷ درجه افزایش می‌یابد، ادامه داد: طی پنج دهه قبل نيم درجه به دمای کشور اضافه شده و میانگین بارندگی ۳۰ میلی‌متر کاهش یافته است بنابراین ما به سمت دیم میل می‌کنیم.
اسدیان کوهستانی بودن اقلیم را یکی از دلایل بالا بودن فرسایش خاک دانست و خاطرنشان کرد: ایران از نظر ارتفاعات بسیار متفاوت است و دشت نیست و همین موضوع مهمترین عامل فرسایش است وی بیان کرد: کمترین درجه حرارت کشور منفی ۳۰ درجه و بیشترین درجه حرارت ۵۰ درجه سانتی‌گراد است به‌طوریکه ۸۰ درجه سانتی‌گراد اختلاف دما در کشور وجود دارد که اکوسیستم‌های مختلفی را به وجود آورده است.رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان  یادآور شد: ۹۰ تا ۹۵ میلیون هکتار حوضه آبریز کشور کوهستانی است که شش میلیارد مترمکعب آب به علت شیب‌ تند در اراضی به گردش آب کشور اضافه و باعث فرسایش آبی می‌شود. اسدیان با تأکید بر اینکه رسوب‌دهی کل کشور ۲۳۶ میلیون مترمکعب است، ادامه داد: متوسط میزان فرسایش در جهان ۲.۵، در ایران 5/16 و در همدان 7/16 است.
وی با اشاره به روند بیابانی شدن اراضی کشور، اظهار کرد: در دهه ۴۰ وسعت بیابان های کشور ۹ میلیون هکتار و وست جنگل‌ها ۱۸ هکتار بوده اما این عدد در سال ۹۸ به ۳۲.۵ میلیون هکتار رسیده که نشان می‌دهد به سمت بیابانی شدن میل می‌کند که یک فاجعه است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com