1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) نگاهي به تجمعات اعتراضي در همدان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83427 تاریخ انتشار:  1396-10-11 - 05:45 تعداد بازدید:  353
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نگاهي به تجمعات اعتراضي در همدان

داخلی

■ وزير کشور: این تجمعات قطعا غیرقانونی است

 تجمعات اعتراضی، روزهای گذشته در حالی در نقاطی از همدان و برخی از شهرهای کشور ادامه پیدا کرد که وزیر کشور با غیر‌قانونی‌خواندن این اجتماعات از مردم خواسته بود که در این تجمعات شرکت نکنند.
 تجمعات اعتراضی به وضعیت اقتصادی از پنجشنبه گذشته در مشهد، نیشابور و کاشمر آغاز شد و روز جمعه و شنبه در همدان، کرمانشاه و ساری ادامه پیدا کرد. در همدان ، خیابان بوعلی محل برگزاری تجمع اعتراضی بود که با حضور نیروی‌های پلیس، همراه بود
دامنه اعتراضات مردمی عصر یکشنبه همچنان در همدان جریان داشت. رهگذران میدان مرکزی شهر همدان و خیابان بوعلی تا آرامگاه شاهد حضور متعدد نیروهایی با گاردهای شیشه ای و کلاه بسر بودند که فضای شهر را امنیتی کرده بود.
 این فضا در میدان بوعلی سینا همدان که شاهد حضور تعدادی از مردم بود بیشتر نمود داشت اما تحرک اندک و همراه با سکوت تجمع کنندگان فضایی آرام تر از عصر روز جمعه را رقم زد.
روز گذشته این تجمع همراه با سکوت در میدان آرامگاه همدان بدون آسیب به اماکن و اموال عمومی پایان یافت و جمعیت پراکنده شدند.
در روزهای گذشته شورای تامین استان برای بررسی اعتراضات صورت گرفته و اتخاذ تدبیر در این زمینه جلسات مختلفی برگزار کرد
استاندار همدان در جلسه ستاد تنظیم بازار استان نیز گریزی به تجمعات صورت گرفته در همدان زد و گفت که برخي به بهانه گراني موجي ايجاد كرده‌اند و ديگران هم در اين ميان موج‌سواري مي‌كنند.
تلاش ما برای گفتگو با معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان نیز برای کسب آخرین خبرها و تصمیمات در خصوص تجمعات این روزها همچنان بی نتیجه ماند .
برخی چهره های اصولگرا و اصلاح طلب در واکنش به وقایع اخیر در کشورمان، بر هوشیاری ملی در مقابل توطئه های دشمنان تاکید کردند و از مردم خواستند مراقب سو استفاده دشمنان باشند زیرا دشمن با فریب کاری جلو می آید.
چهره های اصولگرا و اصلاح طلب بار دیگر از مردم خواستند که هوشیار باشند و پشت سر جریانات سیاسی معاند حرکت نکنند تا مشکلی برای کشور و جامعه ایجاد نشود.
این چهره های سیاسی با تاکید بر این که دشمنان به دنبال سوءاستفاده از احساسات پاک مردم هستند ابراز اطمینان کردند که مردم ایران مانند همیشه هوشیار هستند و اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی دهند.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، در اولین واکنش به برخی فراخوان‌های فضای مجازی که مردم را دعوت به تجمع می‌کنند، به «باشگاه خبرنگاران» گفت: «ما گزارش‌هایی در این زمینه داشته‌ایم و این تجمعات قطعا غیرقانونی است». او با تأکید بر اینکه هر نوع تجمعی باید مجوز داشته باشد، گفت: «نیروی انتظامی و قوه قضائیه تاکنون تلاش کرده‌اند مدیریت کنند تا تجمعات غیر‌قانونی تبدیل به مسئله‌ای نشود که نگرانی ایجاد کند». رحمانی‌فضلی به روند قانونی اخذ مجوز تجمع اشاره و بیان کرد: «افرادی که می‌خواهند تجمعی داشته باشند، باید درخواست دهند، وزارت کشور و استانداری‌ها درخواست آنان را بررسی می‌کنند».
وزیر کشورهمچنین روز گذشته در اولین جلسه پنجمین دوره شورای عالی استان‌ها گفت که قطعاً با عاملان خشونت، آسیب‌ به اموال عمومی و سلب امنیت مردم برخورد می شود.
رحمانی فضلی با بیان اینکه همه افرادی که در این روزها مسببین پشت صحنه هستند و از فضای مجازی سوء استفاده کرده و ترویج خشونت کردند کاملاً شناخته شده‌اند گفت:قطعاً با افرادی که مردم را به خشونت ترویج کردند برخورد می‌شود.
وی ، در مورد حوادث اتفاق افتاده در روزهای اخیر در برخی مناطق کشور گفت: فرصتی بود تا همه کسانی که نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مردم بغض و کینه دارند و توطئه می‌کنند و ثبات بین مردم را نمی‌پسندند یک بار دیگر کاملاً دستشان رو شود.
معصومه ابتکار، معاون زنان و امور خانواده ریاست‌جمهوری، هم در حساب توییتر خود درباره آنچه در تهران و سایر شهرها صورت گرفته، نوشت: «اگرچه اعتراض به مشکلات حق مردم برای اصلاح امور است؛ اما معترضان باید بدانند از کجا هدایت می‌شوند و رهبرشان کیست؟».
 مطالبه اصلی معترضین معلوم نیست
علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت هم گفت: تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف چه خودجودش و دارای انگیزه های معیشتی باشد و چه دارای محرک سیاسی داخلی یا خارجی، نوید بخش دستاوردی عینی برای بهبود وضعیت جامعه و کشور نیست ولی می تواند پرهزینه و تبعات آن پردامنه باشد. مطالبه اصلی و نهایی معترضین نیز معلوم نیست تا بتوان آن را ارزیابی کرد.
 مردم پشت سر جریانات سیاسی معاند حرکت نکنند
یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر هماهنگی مجلس و دولت برای حل مشکلات جامعه، در عین حال خواستار هوشیاری مردم در قبال سرنخ‌های خارجی تجمع‌های اخیر شد.
اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگویی با ایسنا با اشاره به اعتراضات چند روز اخیر مردم اظهار کرد: طبیعی است که یکسری از مردم خواسته‌هایی داشته باشند که موجب اعتراض شود و این جای نگرانی ندارد، اما خطراتی که این حرکت‌ها را تهدید می‌کند و می‌تواند منجر به آسیب زدن به خواسته‌های واقعی و تشکیلات نظام شود افرادی هستند که سرنخ‌های خارج از دایره نظام دارند و دستورات‌شان از داخل نیست. در چنین شرایطی ممکن است عده‌ای دچار ساختارشکنی شوند و حرکت‌هایی انجام دهند که قابل کنترل و قابل جبران نباشد.
 واکنش معاون رئیس جمهور آمریکا به اعتراض‌ها در ایران
در ادامه سیاست‌های مداخله‌جویانه واشنگتن علیه ایران معاون رئیس جمهور آمریکا نیز به حمایت از اعتراضات روزهای اخیر در کشورمان پرداخت.
مایک پنس، با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به اعتراضات عده‌ای از مردم کشورمان واکنش نشان داد و مدعی شد که به همراه رئیس جمهور کشورش در کنار مردم ایران ایستاده است.وی در ادامه پیام مداخله‌جویانه خود به تکرار ادعاهای بی‌اساس و واهی واشنگتن علیه تهران پرداخت و گفت که ایران باید به فعالیت‌های تروریستی و بی اعتنایی‌اش به حقوق بشر پایان دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه روز شنبه در واکنش به اظهارات سخیف، بی‌جا و مداخله‌جویانه مقامات آمریکایی گفت: مردم رشید ایران وقعی به شعارهای فرصت‌طلبانه و ریاکارانه مقامات آمریکا نمی‌گذارند.
بهرام قاسمی، تاکید کرد: مردم ایران بزرگ‌ترین پشتوانه امنیت و پیشرفت کشور هستند و مشارکت مردم در انتخابات برای تعیین سرنوشت شان و حضور فعال آحاد ملت در نظارت و نقد دستگاه‌های اداره کشور ضامن شکوفایی و بالندگی کشور و انقلاب اسلامی است و حضور هوشمندانه همین مردم مهمترین عامل مقاومت در برابر بدخواهان کشور و مردم است که دولت آقای ترامپ ثابت کرده در راي این بدخواهان قراردارد.
وی اظهار کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ساختارهای دموکراتیک را برای حمایت قانونی از خواسته‌های مدنی مردم پیش بینی کرده است و پیگیری این خواسته‌ها در چارچوب قانون کاملا امکان‌پذیر است.
 دومین و سومین کانال آمد نیوز هم از دسترس خارج شد
در همین راستا، روز شنبه محمدجواد آذری‌جهرمی ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در توییتی خطاب به مؤسس تلگرام بی‌‌آنکه اشاره‌ای به نام سایت آمد‌نیوز داشته باشد، خواستار فیلتر‌شدن آن شد و نوشت: «یک کانال تلگرامی عملا مردم را دعوت به ایجاد نا‌امنی و استفاده از بمب دستی و اسلحه می‌کند. زمان توقف خشونت‌پراکنی نیست؟». پاول دوروف، مؤسس تلگرام، نیز در پاسخ به توییت وزیر ارتباطات، نوشت: «ترویج خشونت بر‌اساس مقررات تلگرام ممنوع است. اگر صحیح باشد، ما ناچاریم این کانال‌ها را مسدود کنیم، بدون توجه به‌ اندازه کانال و تأثیرات سیاسی آن». اواخر شب یکشنبه كانال آمدنيوز از دسترس خارج شد.
آمدنیوز پس از توییت آقای آذری جهرمی، کانال‌های جایگزینی را به کاربران خود معرفی کرده بود.
و ساعاتی بعد دومین کانال تلگرامی ضد انقلاب آمدنیوز هم در پی تحریک و تشویق به خشونت از دسترس خارج شد.
 سومین کانال تلگرامی آمد نیوز هم بسته شد
آمدنیوز در روزهای اخیر در بعضی پست‌های خود معترضان را به پاسخ دادن به خشونت مأموران انتظامی و امنیتی فرا خوانده بود.
 خروج تلگرام از دسترس در دستور کار نیست
انتشار برخی خبرها مبنی بر خروج تلگرام از دسترس به دستور رئیس جمهوری تکذیب شد.
به گزارش ایلنا، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نوشت: برخی کانال‌های غیر موثق در فضای مجازی با انتشار اخباری نادرست، مدعی شده بودند در جلسه اشورای عالی امنیت ملی، به پیشنهاد دکتر روحانی رئیس‌جمهور، پیام‌رسان تلگرام به احتمال زیاد ساعت ۲۴ امشب برای همیشه از دسترس خارج می‌شود. یک مقام آگاه این خبر را تکذیب و بی پایه و اساس خواند.
 احتمال تشکیل فوری جلسه کمیسیون امنیت ملی
حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اعتراضات مردمی را ناشی از نبود وجود امنیت اقتصادی دانست و تاکید کرد: به عنوان عضو کمیسیون احتمال می‌دهم به زودی جلسه‌ای برای بررسی وضعیت حاضر و رفع دغدغه مردم تشکیل شود.
 تجمع در سایر شهرهای ایران
هم‌زمان با تجمع صورت‌گرفته در همدان روز گذشته شهرهای تهران، کرمانشاه، ایلام، لرستان، گیلان و برخی نقاط دیگر کشور هم شاهد این تجمعات اعتراضی به بهانه مشکلات اقتصادی بودند.

******************


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com