1399-05-091399-05-19bool(false) همدان را برای میزبانی دست‌کم نگیرید همدان پیام
 
 
يكشنبه - 19 مرداد 1399 - شماره 3822
 
امروز : يكشنبه ، 19 مرداد 1399

Today : Sun, August 9, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100045 تاریخ انتشار:  1398-07-15 - 09:26 تعداد بازدید:  111
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایران میزبان چهارمین نشست وزرای گردشگری اکو ۲۰۲۱
همدان را برای میزبانی دست‌کم نگیرید

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

■ ساری و اردبیل پایتخت گردشگری اکو برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ انتخاب شدند


 سومین نشست وزرای گردشگرای کشورهای عضو اکو در ۱۲ مهر به میزبانی تاجیکستان در حالی برگزار شد که علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران نیز در آن حضور داشت. در این نشست ایران به‌عنوان میزبان نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ۲۰۲۱ و همچنین ساری و اردبیل پایتخت گردشگری اکو در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ انتخاب شدند. با توجه به سوابق میزبانی همدان از رویدادهای جهانی این توقع در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین مطرح میشود که شاید همدان بتواند در سال 2021 سهمی در میزبانی از وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو داشته باشد . به هر ترتیب حالا که ایران میزبان چهارمین نشست وزرای گردشگری اکو ۲۰۲۱ است کارشناسان بر این باوران که برنامه ریزان حوزه گردشگری نباید از تجربه و زیر ساختهای محیا برای میزبانی از رویدادهای جهانی در همدان غافل شوند .
 وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان در سفر دوروزه خود به تاجیکستان علاوه‌بر حضور در سومین نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو، با وزیر امور خارجه و رئیس کمیته گردشگری تاجیکستان (بالاترین مقام گردشگری این کشور) دیدار و در حاشیه این نشست با رسانه‌های این کشور درخصوص گسترش همکاری‌گفت‌وگو کرد. از مصوبات اصلی نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو می‌توان به تصویب اصول توسعه پایدار در حوزه گردشگری و تصویب برنامه اقدام و عمل در راستای اصول توسعه گردشگری پایدار در بین کشورهای اکو اشاره کرد.
پروپوزال انتخاب پایتخت گردشگری اکو که به ابتکار ایران مطرح شده بود مورد تصویب وزیران گردشگری قرار گرفت و شهرهای ساری و اردبیل از ایران به‌عنوان پایتخت گردشگری اکو برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ انتخاب شدند. همچنین در این نشست میزبانی ایران از نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ۲۰۲۱ مورد تصویب قرار گرفت.
 « ساری ۲۰۲۲»
 گردشگری به وقت جهانی
انتخاب همدان  به‌عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018  صنعت گردشگری همدان را روی ریل بین‌المللی شدن قرار داد، اما این ریل نیازمند پویا بودن در سالهای متمادی را داشته و دارد
در حال حاضر سهم همدان  از گردشگران کشورهای عضو اکو اندک و ناچیز است و این درحالی‌که در چهار ماه سال گذشته ۵ هزار و ۱۶۴ نفر و در مدت مشابه امسال ۶ هزار و ۱۳۷ نفر بوده است آمار میگوید ، تعداد کمی از آنان از کشورهای اکو بوده است.
پس از میزبانی همدان از اجلاس سازمان جهانی گردشگری در همدان و انتخاب این شهر  به عنوان پایتخت گردشگری آسیا و میزبانی از اجلاس راه ابریشم به نظر میرسد غفلت از کسب میزبانی های بین المللی از رویدادهای جهانی  برای تبدیل‌شدن به پایتخت گردشگری در زمینه های متعدد برنامه ریزان در استان و متولیان این حوزه  در کشور  باید نگاه برنامه محوری داشته باشند تا بتوانیم  در رقابت با دیگر شهرهایی که عنوان گردشگری را یدک میکشند و در بین اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری و کشورهای حوزه راه ابریشم سهم خود را از اقتصاد توریسم کسب کند.
انتظار کارشناسان در حوزه گردشگری در استان همدان این است که باید بنا داشته باشیم  همدان  را در سال های متمادی پس از رویدادهای جهانی 2018 و ...به  هدف پایتخت گردشگری رویدادهای متعدد تبدیل کنیم و یکی از طرح‌های در دست اقدام، برگزاری اجلاس متعدد از کشورهای عضو اکو است که همدان با سوابق اجرایی در سالهای اخیر از میزبانی رویدادهای جهانی نباید از آن بی بهره باشد .
معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری ازجمله اهدافی است که باید مقدمه‌ای مطالعه شده برای تبدیل همدان  به پایتختهای گردشگری متفاوت در سالهای متمادی به بهانه برگزاری رویدادهای جهانی باشد تا بتواند سهم خود را در این حوزه به مرور کسب کند  
هدف غایی همدان می تواند این باشد که با جذب گردشگران خارجی در سالهای پیش روی به بهانه برگزاری رویدادهای مختلف  کشورهای متعدد را  به بازار هدف ما تبدیل کند ، پر واضح است که  در افق ۲۰۲۲ باید سهم ما از گردشگری این کشورها افزایش یابد.
آمار میگوید ، امسال شمار گردشگری خارجی به‌ویژه از کشورهایی نظیر پاکستان و کشورهای عربی به استان رشد یافته است و زمینه آن وجود دارد که بتوانیم همدان را نیز  پایلوت گردشگری چند کشور عضو اکو قرار دهیم.
امسال شمار گردشگران خارجی به استان زیاد بوده و می‌توانیم بگوییم که بستر و زیرساخت لازم را برای جذب گردشگر از کشورهای عضو اکو دارا هستیم. بر اساس مکانیزم بین‌المللی؛ انتخاب پایتخت گردشگری با عنوان شهرهای مرکزی در کشورها امری مرسوم و نهادینه‌شده است تا بتوان به‌صورت فراگیر تمام شهرها و مناطق روستایی استان‌ها را به‌سوی توسعه پایدار و همسوی صنعت گردشگری هدایت کرد و استان همدان به‌عنوان یکی از اهداف گردشگری با تعدد جاذبه ها و زیرساختهای محیا برای میزبانی رویدادهای جهانی و بر نامه های  منسجم سهم به سزایی در توسعه صنعت گردشگری آینده کشور خواهد داشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com