ترمیم آسیب‌های اعتمادعمومی امری گریزناپذیر یا اولویتی اساسی همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119525 تاریخ انتشار:  1400-06-15 - 07:00 تعداد بازدید:  40
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ترمیم آسیب‌های اعتمادعمومی امری گریزناپذیر یا اولویتی اساسی

یادداشت


 یکی از مباحث چالش برانگیز در محافل سیاسی کشور آسیب‌هایی است که بر اعتمادعمومی وارد شده است. عمده سیاسیون کشور با هر سلیقه و گرایشی بر این چالش اذعان دارند و آن را به عنوان یک واقعیت پذیرفته‌اند.
به بیانی همگان متفق‌القول خدشه‌دار شدن اعتمادعمومی را به عنوان یک درد مشترک موردتوجه قرار داده‌اند، هرچند هم در میزان آسیب‌دیدگی آن و هم چرایی بروز چنین چالش بزرگی که نقطه مقابل آرمان‌های انقلاب اسلامی است، اختلاف‌نظر فراوان است. کما اینکه شاید در ارائه راهکارهای لازم برای بازگشت اعتماد نیز با نگاه‌ها و رویکردهای مختلف مواجه شویم.
این نوشته نه به دنبال بازخوانی دلایل چنین مسأله‌ای است و نه بررسی راهکارهایی که البته هریک در جای خود حایز اهمیت است. آنچه به نظر مهمتر می‌آید تأمل در ابعاد این چالش و پس از آن انتخاب راهکار و عملیاتی کردن آن است.
شاید به جهت فراوانی و اهمیت مسائل اقتصادی نگاه‌ها به سمت‌وسوی این مسائل سوق پیدا کند و به‌تبع آن ترمیم چنین آسیبی را در رفع مشکلات اقتصادی بجویند، البته این درست است و بخش عمده‌ای از چالش را تشکیل می‌دهد، اما در نگاه عام‌تر و فراتر باید ابعاد دیگری از مسأله اعتماد را نیز در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در نظر گرفت و آنگاه به دنبال ارائه راهکار بود.
اعتماد بین جامعه و حاکمیت در نظام‌های مردم‌سالار به‌ویژه در الگوی مردم‌سالاری دینی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به گونه‌ای که بدون آن حرکت در مسیر تعالی ناممکن است. بر همین اساس آسیب دیدن اعتمادعمومی آثار مخرب و زیانباری را در پی دارد و می‌تواند منجر به بحران‌های سیاسی و اجتماعی شود.
به نظر می‌رسد اکنون که همه دغدغه‌مند به موضوع نگاه می‌کنيم، به دنبال برداشتن گام‌های عملی برای رفع آن باشیم. گام‌هایی که باید با شفافیت همراه باشد تا منتج به نتیجه گردد.
با این اوصاف پرداختن به مسأله اعتماد و تلاش درجهت بازگشت اعتماد از دست رفته در هر سطح و محدوده‌ای باید اولویت اساسی حاکمیت در بخش‌های مختلف و نه صرفاً قوه اجرایی باشد تا موانع توسعه‌یافتگی رفع و مسیر پیشرفت و تعالی بر مبنای آرمان‌های اصیل انقلاب و بایسته‌های مردم‌سالاری دینی بیش از پیش هموار شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com