1397-08-121397-08-22bool(false) 1397-08-121397-08-22bool(false) زلزله بی‌اعتمادی خسارت بارتر از زلزله طبیعی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 22 آبان 1397 - شماره 3335
 
امروز : سه شنبه ، 22 آبان 1397

Today : Tue, November 13, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83205 تاریخ انتشار:  1396-09-04 - 05:45 تعداد بازدید:  157
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نگراني از بی‌اعتمادی ملت به دولت
زلزله بی‌اعتمادی خسارت بارتر از زلزله طبیعی

نویسنده : سمانه جهانگيري عرش

اجتماعی
از گذشته‌های دور زلزله در هر منطقه‌ای رخ ‌داده و قطعا خواهد داد در این بین عده‌ای سوگوار و ماتم‌زده و منطقه‌ای ویران می‌شود اما مهمتر از آن، حوادث حاشیه‌ای زلزله است که اتفاقات و مباحث متفاوت تری از زلزله را رونمایی می‌کند.
این حواشی به گونه ای است که اگر شدت پیدا کند به خودی خود، یک کشور و ملت را ویران می‌سازد.
این حاشیه ها به بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت مردان باز می‌گردد که سهم رسانه ها به ویژه فضای مجازی در این ارتباط با شایعه پراکنی‌ها و اخبار ضد و نقیض متفاوت بسیار است.
با اخباری که از فضای مجازی به دست مردم می‌رسید پس از زلزله، دیگر حدس زدن در خصوص دروغ و یا راست بودن اخبار خیلی راحت نبود و مردم در این سرگردانی و آشفته بازاری منابع خبری مجبور بودند برای دیدن اصل قضیه خود به مناطق زلزله زده عزیمت کنند.در نهایت باید اعتراف کرد دست‌های زیادی از خودی و غیرخودی به کارافتادند تا امروز در باور مردم نسبت به کشور و نظام و انقلاب زلزله ایجاد کنند.
ضعف کمک‌رسانی و مدیریت بحران، نرسیدن کمک‌ها به مردم موضوعاتی بودند که پس از زلزله غرب کشور بارها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها درباره آن‌ها صحبت و در نهایت با بی‌اعتمادی اجتماعی همراه شد.
آخرین زلزله خسارت باری که در کشورمان اتفاق افتاد مربوط به زلزله بم را به یاد می‌آورم، وقتی این حادثه‌ای در کشور به وجود آمد؛ همه جریان‌ها و افراد و نهادها، یکدل و یکصدا اختلافی را هم اگر داشتند کنار ‌گذاشتند و همه با اتحاد و یکدلی با هماهنگی لازم برای کمک کردن به مردم این منطقه عازم می‌شدند؛ همه به هم اعتماد داشتند؛ دولتی و هلال احمر و بسیجی و ارتشی و نیروهای مردمی تحت یک فرماندهی کار می‌کردند. 
مردم هم گوش به اخبار صدا و سیما و رسانه های دارای مجوزی بودند تا ببینند از مردم چه می‌خواهند تا آنها کمک کنند، ولی این روزها گویا انتخابات هنوز تمام نشده است؛ یکی فرمانده سپاه را زیر سؤال می‌برد، دیگری معاون اول رئیس جمهور را لعن می‌کند، شبکه‌های اجتماعی هم که با اخبار متفاوت خود ، گویی در جشنواره رسانه شرکت کرده باشند در اختلاف افکنی یکه تازی می‌کنند ، اخبار دروغ مثل آب پمپاژ می‌شود و متأسفانه همین اخبار دروغ دستمایه مسئولان می‌شود برای تاختن علیه یکدیگر. 
قطعا کمترین اثر این اخبار ضد و نقیض، به وجود آمدن بی‌اعتمادی مردم به مسئولان و نهادهاست؛ اتفاقی که در کمک‌رسانی مردم به مناطق زلزله‌زده تا حدود زیادی خود را نشان داد. هرچند هجوم بی‌سابقه مردم برای کمک به زلزله‌زدگان توسط خود آنان صحنه‌های بی‌بدیلی از الفت و محبت ملی را به نمایش گذاشت، ولی نمی‌توان از کنار پیامی که این کمک‌های مستقیم به زلزله‌زدگان داشت به سادگی عبور کرد.
اگر حدود یک میلیارد تومان در عرض 48 ساعت به حساب صادق زیبا کلام و در همین حدود بیشتر و کمتر به حساب دیگران واریز می‌کنند هیچ معنایی جز از میان رفتن اعتماد و باور مردم به نهادها ندارد.
سپاه، کمیته امداد، علوم پزشکی، هلال احمر و ... همه تلاش ‌کردند، اما مقداری بدبینی به سازمانهای رسمی و دولتی باعث کندی کار امداد رسانی شد. ضمن اینکه نباید از خاطر برد ضعف مدیریت بحران کشور نیز در این حادثه مشخص شد که خود حکایت دیگری می‌طلبد.
قطعا اگر این اخبار از منبع موثقی انتشار می‌یافت و همه به آن استناد می‌کردند مشکلات کنونی را شاهد نبودیم.
چه بسا اگر از همان ابتدا با اعتماد به رسانه ها با فراخوانی اکیپی از رسانه ها با مدیریت مشخص در هر نقطه از مناطق حادثه دیده حاضر و با تشکیل ستاد خبری نیازها، مشکلات و ...را مطرح می‌کردند کار به جایی نمیرسید که مردم به جای پول نقد نان و نخود و لوبیا( هر چند لازم هم بود) را ارسال کنند و امروز اعلام شود که به دلیل مازاد اقلام خوراکی با دور ریز آنها مواجه هستیم!!
در گفتگو با خبرنگاران و عکاسان اعزامی از همدان آنان نیز به ضد و نقیض بودن اخبار فضای مجازی تاکید کردند و همگی بر این باور بودند که چون اخبار منابع مشخصی نداشت افرادی یا بر اساس برداشت خود اخبار را انتشار می‌داد و یا سوء قصدی از این اخبار داشتند. 
خبرنگاران حاضر می‌گویند: اگر در بین آنان بودند برخی افراد که دلسوزانه اخبار را منتشر میکردند در زیر چتر اخبار دروغ گم شده بودند.در هر حال اگر دلسوز کشور و انقلاب هستیم باید زنگ خطر خدشه وارد شدن به باورهای سیاسی و اجتماعی مردم را امروز جدی بگیریم. شاید فردا دیر شده باشد.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com