1401-05-161401-05-26bool(false) « شوک سیاسی» در انتصابات همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

Today : Wed, August 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121601 تاریخ انتشار:  1400-10-18 - 09:39 تعداد بازدید:  592
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تودیع و معارفه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دقیقه 90 متوقف شد
« شوک سیاسی» در انتصابات

داخلی

■ نماینده کم تجربه استان مخالف اصلی جلسه تودیع و معارفه
■ خودزنی برای حذف سرمایه های انسانی  استان
■ ستاد انتصابات در سیطره گروه‌های فشار

 توقف مراسم تودیع و معارفه مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در روز چهارشنبه هفته گذشته شوک سیاسی در همدان به وجود آورد تا یکبار دیگر نقش تاثیر گذار کانون های قدرت در انتصاب مدیران دولتی را پررنگ تر نماید. در حالیکه قرار بود روز چهارشنبه و با حضور سید محمد رضا حسینی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مراسم برگزار شود پس از 2 مرحله تغییر زمان جابجایی مراسم ، خبر از به تعویق افتادن آن به مدعوین اعلام شد .
اگر چه از چند روز پیش‌تر تصویر حکم انتصاب حمید رضا یاری به سمت مدیر کل در فضای مجازی بین خبرنگاران  دست به دست می شد اما دعوت نشدن اصحاب رسانه به مراسم مذکور در سالن اجتماعات اداره کل تعاون نشان از فشارهای سیاسی پشت پرده و احتمال لغو یا به تعویق افتادن آن را خبر می داد . چنانچه در روز چهارشنبه و در حالیکه قرار بود مراسم ساعت 10 صبح و آن هم صرفا با حضور اعضای شورای هماهنگی مدیران دستگاههای زیر مجموعه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان که متشکل از مدیران سازمان ها و نهادهای زیر مجموعه این وزارتخانه در استان و روسای ادارات کار شهرستان می باشد برگزار شود پس از یک ساعت تاخیر به ساعت 14 همان روز موکول شد و در ساعت 14:30 نیز اعلام گردید که جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای تحت مدیریت اداره کل بوده و خبری از تودیع و معارفه نخواهد بود .
هر چند بنرهای نصب شده در سالن جلسات اداره کل نیز هیچ اشاره ای به تودیع و معارفه نکرده بود تا نشان دهد ظاهرا میزبان از لغو شدن جلسه مطلع بوده و این میهمان ها هستند که اطلاعی از لغو مراسم تودیع و معارفه ندارند!

 چرا مراسم  تودیع و معارفه برگزار نشد؟
بر اساس تحقیق و تماس های مکرر خبرنگاران همدان پیام با تعدادی از مسئولان، برخی نمایندگان مجلس ، برخی نهادهای نظارتی و مطلعین از موضوع در مجموع از 16 مورد بجز 4 تماس با استاندار، معاون سیاسی - امنیتی ، معاون اقتصادی استانداری و معاون توسعه مدیریت و منابع وزارتخانه که پاسخگو نبودند 12 تماس دیگر به همدان پیام پاسخ دادند تا مشخص شود که باز هم فشار سیاسی و البته این‌بار از طرف یکی از نمایندگان کم تجربه استان در مجلس شورای اسلامی و طرح مسأله ای مبنی بر حکم محکومیت مدیر کل منتخب برای معارفه موضوع اصلی لغو این مراسم بوده است.
موضوع محکومیتی که با وجود استعلام های چندگانه از نهادها و ادارات و سازمان های امنیتی و نظارتی متعدد خیلی توجیه پذیر نشان نمی داد و شاید بیشتر با هدف خرید زمان برای ممانعت از به کرسی نشستن نظر تصمیم خرد جمعی استان برای یک انتصاب بود.
 موضوع محکومیت مطرح شده بر علیه مدیر کل جدید صحت نداشت
یک منبع مطلع در گفتگو با همدان پیام  در این باره گفت: در رسیدگی به پرونده مفتوح شده در دادسرای دیوان محاسبات با عنوان شرکت سیاحتی علیصدر حکمی مبنی بر انفصال از خدمت برای تعدادی از مدیران ادوار گذشته شرکت صادر می شود که پس از بررسی و اعتراض این احکام لغو و با اعلام هیأت های مستشاری قراری صادر می شود که پرونده شرکت سیاحتی علیصدر و حاکمیت دولتی آن از ابتدا شروع و بررسی مجدد گردد و لذا هیچ محکومیت یا انفصالی برای هیچ فردی به صورت قطعی  صادر یا تایید نشده است.

 عکس العمل مدیران کل به تودیع و معارفه چه بود؟
احمد توصیفیان، مدیر کل فعلی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اگرچه نیروی غیر‌بومی و مامور از بدنه کارشناسی وزارتخانه بود اما با حضور در استان و بکارگیری ارتباط مناسب با وزارتخانه توانست در بیش از 6 سال حضور در استان حداکثر ظرفیت استان را به کار گیرد .
وی اگر چه متهم به آمارسازی شد اما همواره به این نکته اشاره داشت که آمار توسط مرکز آمار ایران اعلام شده و استان دخل و تصرفی در آن ندارد.
وی از تغییر و تحول در حوزه مدیریت ابراز بی اطلاعی کرده و به حضور معاون وزیر به عنوان یک سفر کاری سرزده اشاره داشت. هر چند وی نیز خود را آماده تغییر احتمالی نموده و معتقد است که تا هر زمانی که حضور داشته باشد با تمام توان تلاش خواهد کرد. تلاشی که به گفته توصیفیان موجب گردیده تا زیر‌ساخت توسعه در اداره مذکور برای  استمرار فعالیت وی و یا حضور مدیری جدید مهیا باشد.
حمید رضا یاری چهره نام آشنا و خوشفکر استان که در حوزه علمی و اجرایی توانایی و شایستگی هایی دارد چنانچه در هر حوزه ای که حضور داشته منشا تأثیر و تحول بوده و اگر‌چه مغضوب مدیران دولت روحانی شد اما در دولت جدید از وی به عنوان یکی از گزینه‌های جدی یکی از پست های معاونت استانداری یاد می‌شد . پیشنهاد پذیرش چند پست از جمله سازمان صمت ، اداره کل  ورزش و جوانان استان، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز به وی داده شده بود که گویا بنا به اولویت دولت سیزدهم در توجه ویژه به معیشت و اشتغال، میدان نبرد سخت تر را انتخاب کرده است.
گفته می شود از 9 نماینده استان در مجلس شورای اسلامی 7 نماینده موضع کاملا موافق ، یکی از نمایندگان همدان نظر شفاهی موافق و فقط یک نماینده به انتصاب وی نظر منفی داشته است.گزینه ای که گویا استانداری نیز تمام قد در حمایت از ایشان ایستاده است.

 12 مطلع به همدان پیام چه گفتند؟
اظهار نظر جمع بندی 12 مطلع به همدان پیام حکایت از تصمیمی درست در استان و بر اساس مشورت و خرد جمعی بوده که با مشورت نمایندگان مجلس بوده گویا با توجه به نارضایتی فقط یکی از نمایندگان کم تجربه استان و فشار وی بر وزیر مانع از ابلاغ حکم در روز چهارشنبه می شود.
این اقدام نه تنها عملکرد صحیح نهادهای امنیتی نظارتی مورد تشکیک قرار داده است بلکه موجب ایجاد هزینه‌ای بیجا برای استان گردید. هزینه ای که نه تنها عملکرد وزیر و استاندار را زیر سوال برد بلکه در چهره حسینی معاون اعزامی وزیر برای مراسم تودیع و معارفه به وضوح نمایان بود و در پاسخ به خبرنگار همدان پیام صرفا به حضور در مراسم گرامیداشت شهید سلیمانی، بازدید سرزده از سازمان بهزیستی استان و سازمان تامین اجتماعی استان و شرکت در مراسم شورای هماهنگی مدیران دستگاهای اجرایی وزارت متبوع اشاره داشت.

 جمع بندی:
تجربه تودیع و معارفه و برکناری و انتصاب های خارج از عرف در سطح کلان و محلی در کشور ما مسبوق به سابقه است و حتی مواردی نیز در همدان رخ داده است چنانچه بنرهای نصب شده در سالن تودیع و معارفه برای تبریک مدیری بود که در همان جلسه مدیری دیگر حکم انتصاب دریافت کرد.
از طرفی اعمال نظر ذی نفوذان و سیاسیون و دخالت در انتصابات همواره یکی از چالش های جدی استانداران بوده است اما این چالش ها دراستان همدان نمودی پر رنگ تر پیدا کرده و نخستین  اظهار نظر آشکار آن بیانیه حزب موتلفه استان همدان در اعمال نفوذ یکی از نزدیکان استاندار عضو کمیته انتصاب بود که باعث شد معاون سیاسی - امنیتی استانداری همدان به نمایندگی از فرد نقد شده در گفتگو با تسنیم خواسته یا ناخواسته به آن پاسخ دهد.
به نظر می رسد به منظور برون رفت از این چالش ها لازم است که همه مسئولان، نمایندگان مجلس، فعالان ستادهای انتخاباتی رئیس جمهور سیزدهم در استان و سایر افراد و نهادها و تشکل های سیاسی و مدنی و... ضمن پرهیز از دخالت مستقیم در امور مرتبط با انتخاب استاندار و معاونان وی ، آن ها را در انتصابی عاقلانه و کارشناسی یاری نموده تا هر چه سریعتر پرونده انتصابات در استان بسته شود.
پرونده‌های مشابهی که انتصابات متعدد سرپرستی در بسیاری از پست ها و طبق معمول اعمال نظر و فشار برخی صاحب نفوذان در این انتصابات ممکن است رخدادهای مشابهی از آنچه در روز چهارشنبه در استان اتفاق افتاد را تکرار نماید و باعث نخبه سوزی و هدر رفت سرمایه‌های انسانی در استان گردد.
پیشنهاد می‌گردد استاندار به صورت جدی و فوری پرونده های در دست اقدام انتصابات را تعیین و تکلیف نموده تا پیام جدی و واضح به تمام صاحب نفوذان داده شود که اول و آخر تمامی تصمیم های مرتبط با انتصابات در استان در ساختمان استانداری گرفته شده و نسبت به هر گونه اظهار نظر و انتقاد از این انتصابات نیز پاسخگو خواهد بود.
هر چند پیش‌بینی بر این است که در اوایل این هفته چندین تودیع و معارفه و از جمله همین جلسه تودیع و معارفه ملغی شده با حضور شخص وزیر برگزار شود تا پیام آشکاری برای همه تاثیر گذاران در استان باشد.
در این‌باره روزهای آینده بیشتر خواهیم نوشت.
دراین‌باره بیشتر خواهیم نوشت.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com