مادرشیرین‌سویی، امید زندگی 8 بیمار دیگر شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138683 تاریخ انتشار:  1403-04-19 - 09:42 تعداد بازدید:  61
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اهدای عضو، آغازی دوباره برای زندگی دیگر
مادرشیرین‌سویی، امید زندگی 8 بیمار دیگر شد

اجتماعی


چقدر عجیب است که بخشی از اعضای بدن فردی که دنیای خود را عوض کرده، در بدن فرد دیگری که زنده است به یادگار بماند. به این معنی که شاید بخشی از اعضای فرد مرگ مغزی شده، پازل ناتمام فرد محتاج به عضو را تکمیل کند و اینجاست که پایان یک زندگی، آغاز زندگی دیگری را رقم می‎زند و در حالی که عزیزان یکی بیمار در حال وداع با سفرکرده‎ خود هستند و با اشک چشمان خود، او را راهی اتاق عمل می‏کنند تا آغازی دوباره را به تماشا بنشینند، همراهان بیمار گیرنده نیز اشک شوق می‎ریزند و به پاس این لطف الهی تا ابد شکرگزار پروردگار هستند.

زهرا قدیمی زارع مادر 48 ساله شیرین‌سویی که براثر عمل مغز دچار مرگ مغزی شده بود امید زندگی 8  بیمار دیگر شد.

اعضای خانواده این مادر مرحومه می‌گویند مادرشان را برای عمل مغز به بیمارستان تهران می‌برند و در بیمارستان پس از عمل دوباره مرگ مغزی می‌شود و بعد تصمیم به اهدای اعضای مادر مهربانشان می‌گیرند.

زمان برای گرفتن یک تصمیم ارزشمند از سوی خانواده این مادر فرا رسید. همسر و فرزندان او باید انتخاب می‌کردند که بدون اهدای عضو با مادرشان خداحافظی کنند و یا با پذیرش اهدای اعضای بدنش به بیماران نیازمند دیگر امید حیات دوباره ببخشند؟

اما پس از پس از اعلام مرگ مغزی و برنگشتن وی به زندگی اعضای خانواده با وجود فشار روانی و روحی سنگینی که متحمل شده بودند، پذیرفتند که 5عضو بدن او به 8 بیمار نیازمند اهداء شود.

این مادر مرحومه اعضای بدن خود را شامل قلب، کلیه، شش، لوزالمعده و کبد عضوی بود که از این بیمار به 8 بیمار دیگر در یکی از بیمارستان‌های تهران اهداء شد.

مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی همدان گفت: مادر شیرین‌سویی از توابع کبودراهنگ که دچار مرگ مغزی شده بود با اهدای ریه، کبد، کلیه ها، قلب، لوزالمعده و نسوج به 8بیمار نیازمند به عضو پیوندی زندگی دوباره بخشید. ویدا سمیعی اظهار کرد: فرایند برداشت اعضا و پیوند عضو این بانو در تهران انجام گرفته است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون ۹ بیمار نسبت به اهدای عضو رضایت دادند که این آمار در نیمه نخست سال گذشته ۶ مورد بوده است. مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی همدان خاطرنشان کرد: ۶ نفر دیگر امکان اهدای عضو داشتند اما خانواده‌های آنها از این کار امتناع کرده و رضایت ندادند.

سمیعی بیان کرد: بدن انسان 3تا 5 روز بعد از فوت و دفن از بین می‌رود بنابراین بهتر است با رضایت به این کار خداپسندانه زمینه بازگشت مادری بر سر سفره و پدری بر سر زندگی را فراهم کرد.

وی اظهار کرد: فرایند دیالیز برای بیمار سخت، دشوار و خسته کننده است در حالی که با رضایت خانواده و اهدای یک عضو بدن به بیمار نیازمند پیوند عضو، می‌توان بار مشقت بیماری و هزینه بالا را از دوش خانواده و دولت برداشت.

مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی همدان درباره صدور کارت اهدای عضو نیز گفت: بیش از ۲۳ هزار کارت عضو به تقاضای شهروندان چاپ شده اما افراد برای دریافت آن اقدامی نکرده‌اند.

سمیعی اضافه کرد: در این راستا سایت www.ehdasenter.ir راه‌اندازی شد و افراد با مراجعه به این سامانه و ثبت مشخصات هویتی می‌توانند به صورت آنلاین کارت اهدای عضو دریافت کنند.

مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی همدان تأکید کرد: مهم‌تر و مؤثرتر از دریافت کارت اهدای عضو، این است که افراد علاقمند به اهدای عضو، این موضوع را پیش از بروز بیماری به خانواده و نزدیکان اطلاع دهند تا خانواده‌ها نسبت به رضایت در اهدای عضو اقدام کنند.

گفتنی است در 4 ماه نخست سال ۹ بیمار مرگ مغزی در استان اهدا عضو شده که این تعداد اهدای عضو در استان نسبت به مشابه سال قبل  صددرصد افزایش یافته است.

در کشور بیش از ۲۳ هزار بیمار نیازمند در نوبت دریافت عضو هستند.با این شرایط جا دارد مسئولان نگاهی ویژه به فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو داشته باشند و با این فرهنگ‌سازی از اتفاق‌های تلخ زندگی یک خانواده برای چندین خانواده دیگر امید به زندگی دوباره خلق شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com