1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) تالاب شیرین‌سو فرصتی برای توسعه گردشگری استان است همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  68336 تاریخ انتشار:  1394-11-19 - 05:45 تعداد بازدید:  1003
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تشكيل زنجیره انسانی در تالاب شیرین‌سو
تالاب شیرین‌سو فرصتی برای توسعه گردشگری استان است

مادستان
 جمعه هفته گذشته به مناسبت روز جهانی تالاب (13 بهمن‌ماه)، نمایشگاه عکس و نشست «مردم و تالاب شیرین‌سو» در جوار این تالاب برگزار شد. 
در این مراسم که با حضور مسئولان شیرین‌سو، اعضای تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی و مردم برگزار شد،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: تالاب از جلوه‌های زیبای طبیعت است و چشم‌نوازی این مناطق کارکردهای متنوعی دارد؛ با این حال اکوسیستم تالاب‌ها شکننده و آسیب‌پذیر است.
محمدرضا محمدی اظهار کرد: نگاهی که انسان‌ها به تالاب داشته‌اند در اغلب موارد نگاه سودجویانه مبتنی بر بهره‌برداری صرف بوده و موجب تخریب تالاب‌ها شده است؛ در حالی که باید به تالاب‌ها به چشم فرصت نگریسته شود.
وی با بیان اینکه ایجاد محیط مفرح و دلپذیر و معیشت پایدار از جمله کارکردهای تالاب‌هاست ابراز امیدواری کرد اقدامات در این زمينه بتواند کمک کند تا به شرایط مناسبی برای حفاظت از تالاب‌ها برسیم.
محمدی با بیان اینکه تنوع زیستی در حاشیه تالاب‌ها فرصت مغتنمی برای توسعه اکوتوریسم است، بيان کرد: مشارکت مردم محلی کمک شایانی به حفظ تالاب‌ها می‌کند و می‌تواند منشأ رونق گردشگری تالابی باشد.
وی گفت: تالاب شیرین‌سو با وجود پتانسیل‌های طبیعی می‌تواند فرصت گردشگری استان باشد اما در این زمينه باید اقدامات حفاظتی سنجیده‌تر و منسجم‌تری برای تالاب صورت گیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود: منکر ظرفیتی که در خصوص بهره‌برداری از سد شیرین‌سو وجود دارد نیستیم؛ اما مشخص شده است ترکیب آب تالاب شیرین‌سو برای کشاورزی مناسب نبوده و چشم طمع به این ذخیره زیستی وجود ندارد؛ اگرچه در صورت لزوم مخالفتی در خصوص تأمین آب شرب مردم از محل تالاب وجود ندارد، زیرا آرامش و آسایش مردم ارجح است.
وی با تشریح برخی اقدامات که در خصوص تالاب شیرین‌سو انجام گرفته است، بیان کرد: فنس‌کشی بخشی از محیط پیرامون تالاب، نصب تابلوها، مطالعات پرنده‌شناسی، انجام طرح‌هایی برای مشارکت جوامع محلی در حفظ تالاب، مطالعه مرزوبوم تالاب، برگزاری دوره آموزشی برای ساکنان حاشیه تالاب، صدور مجوز برای رونق گردشگری تالاب از جمله ماهیگیری با قلاب، پایش مستمر کیفیت آب تالاب و معرفی تالاب به عنوان منطقه شکار ممنوع از اقداماتی بوده که توسط حفاظت محیط زیست استان همدان در خصوص تالاب شیرین‌سو انجام شده است. وی ابراز امیدواری کرد بهترین شرایط مراقبت برای تالاب شیرین‌سو فراهم شود و با مشارکت جوامع محلی هرچه در رابطه با عملکرد تالاب تعریف شده است برای تالاب شیرین‌سو هم انجام شده و از این فرصت توسعه‌ای به نحو مطلوب استفاده شود.
 قصه شیرین‌سو ماندن انسان و پرندگان در کنار هم باشد
مسئول کارگروه تالاب و گردشگری کمیته ملی کنوانسیون بین‌المللی رامسر هم در نشست مردم وتالاب شیرین‌سو گفت: قصه‌ها با یکی بود یکی نبود آغاز می‌شوند اما آرزو دارم قصه شیرین‌سو برای نسل‌های آینده بودن انسان و بودن پرندگان و آبزیان تالاب در کنار هم باشد و نبودی وجود نداشته باشد. بابک مغازه‌ای که به مناسبت 13 بهمن‌ماه روز جهانی تالاب‌ها در شیرین‌سو سخن می‌گفت، مطالبات نمایندگان جامعه محلی و تشکل‌های مردم نهاد در ارتباط با تالاب شیرین‌سو را برشمرد. وي گفت: مشخص بودن وضعیت حقوقی تالاب و پذیرش عنوان تالاب و نه سد خاکی برای این زیست‌بوم، تخصیص اعتبار برای توانمندسازی ساکنین حاشیه تالاب برای حفاظت و بهره‌برداری پایدار و خردمندانه از آن، ارتقای سطح مدیریتی تالاب از منطقه شکار ممنوع به پناهگاه حیات وحش و بهره‌برداری خردمندانه از تالاب و معیشت مکمل جامعه محلی با رویکرد گردشگری پایدار از جمله مطالبات نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد استان است.
نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی در تدوین برنامه ششم توسعه افزود: انجام طرح‌های مطالعاتی و اجرایی برای توقف یا کاهش روند نابودی این زیستگاه حساس از جمله رسوب‌گذاری بستر تالاب، نابودی جمعیت گونه‌های مختلف آبزی به خصوص ماهی به عنوان غذای اصلی پرندگان مهاجر، ورود انواع سموم و کودهای کشاورزی و دامی و تعیین حداقل حق آبه اکولوژیکی این زیستگاه از جمله پیشنهادهای نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد است.
به گفته مغازه‌اي، تفویض اختیار به هیأت امنایی متشکل از نمایندگان جوامع محلی، نهادهای مدنی غیردولتی و نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی(عمومی) برای اقدامات حفاظتی و بهره‌برداری از تالاب از دیگر مواردی است که توسط سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی استان در خصوص تالاب شیرین‌سو پیشنهاد می‌شود.
همچنين در این نشست نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد سبز پژوهان الوند و سبزاندیشان شیرین‌سو به سخنرانی پرداختند.
 برگزاری نمایشگاه عکس تالاب شیرین‌سو در محل نشست و تشکیل زنجیره انسانی حمایتی در اطراف تالاب با حضور اعضای سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی از ویژگی‌های این مراسم بود که به مناسبت 13 بهمن‌ماه، روز جهانی تالاب برگزار شد.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com