1399-03-011399-03-11bool(false) انحصارها باید شکسته شود همدان پیام
 
 
يكشنبه - 11 خرداد 1399 - شماره 3767
 
امروز : يكشنبه ، 11 خرداد 1399

Today : Sun, May 31, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  102218 تاریخ انتشار:  1398-09-11 - 12:11 تعداد بازدید:  74
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همه اقشار نامزد انتخاباتی معرفی کنند
انحصارها باید شکسته شود

نویسنده : فیض‌ا... مظفرپور

یادداشت

  انتخابات به عنوان رکن اساسی نظام‌های مردم سالار همواره برای مردم و مسئولان هر کشوری اهمیت و حساسیت بالایی دارد. در کشورهایی که انتخابات بر پایه رقابت احزاب به جای اشخاص شکل می‌گیرد. احزاب از ابتدایی‌ترین مرحله انتخابات گرفته تا مرحله تعیین نامزدها و تشکیل پارلمان و دولت نقش اساسی دارند. به طوری که حزب پیروز در انتخابات بلافاصله نامزد خود را برای تشکیل دولت معرفی می‌کند. بسیاری از نظام‌های پارلمانی از این وضعیت پیروی می‌‌کنند در کشورهای همسایه‌ای چون ترکیه و پاکستان احزاب پیروز بلافاصله دولت را تشکیل می‌دهند.
در سال‌ای اخیر در کشورهایی نظیر عراق و افغانستان نیز انتخابات با محوریت احزاب شکل می‌گیرد.
در نظام مقدس جمهوری اسلامی که بر پایه دو رکن اسلامیت و جمهوریت شکل گرفته و بنیانگذار فقید آن امام خمینی(ره) تأکید بر جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد داشتند. مردم سالاری ویژگی دیگری نیز دارد و آن اسلامیت نظام است که مقام معظم رهبری از آن به عنوان مردم سالاری دینی یاد نمودند.
در مردم‌سالاری دینی که بعد از پیروزی انقلاب 57 تحقق یافته ساز و کارهای قانونی فراوانی چه در قانون اساسی و چه در قوانین عادی مصوب مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی شده است که عمل به آنها و اجرای درست و بی‌کم و کاست آن قوانین می‌تواند مردم سالاری دینی را کامل‌تر کند.
در طول 40 ساله انقلاب انتخابات متعددی برگزار شده است اعم از انتخابات خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری شوراهای شهر و روستا.
به طور میانگین در 30 سال اول انقلاب حدود 30 انتخابات برگزار شده است یعنی هر سال یک انتخابات، قانون‌گذار برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و برخی موارد دیگر تجمیع انتخابات را تصویب کرده و بر اساس آن هر دو سال یکبار یک انتخابات در کشور برگزار می‌شود. و امسال اسفند یازدهمین دوره انتخابات مجلس به همراه میاندوره‌ای خبرگان برگزار می شود.
انتخابات امسال به لحاظ ورود نظام به چهل سال دوم خود و تأکید مقام معظم رهبری بر مدیریت جوانان در آینده نظام و نیز اتفاقات اقتصادی وحوادثی که در منطقه و جهان اتفاق افتاده و جنگ تمام عیار اقتصادی دشمن و تحریم‌های بی‌سابقه و نیز اصلاح قیمت بنزین که واکنش‌های مثبت و منفی در جامعه داشته اهمیت این انتخابات را دو چندان کرده و از آنجایی که انتقادات زیادی به عملکرد مجلس دهم وجود داشته و این انتقادات با افزایش قیمت بنزین و بی‌خبری و بی‌تفاوتی مجلس در این خصوص افزایش نیز یافته است بیش از پیش بوده و همگان منتظر ورود چهره‌های جدید به مجلس هستند تا مجلسی قوی و کارآمد و با بدنه کارشناسی قویتر با حضور جوانان متعهد و متخصص شکل گیرد و جوانگرایی مورد توجه احزاب و تشکل‌های سیاسی قرار گرفته است.
با توجه به شرایط فوق و شروع ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتی از امروز باید همه اقشار اعم از احزاب و تشکل‌های به ویژه زنان که نصف جامعه را تشکل داده‌اند حضوری قوی در این عرصه پیدا کنند و بازار همواره نقش بسزایی در تحولات سیاسی کشور داشته و نخستین احزاب رسمی حتی پیش از انقلاب از درون بازار شکل گرفته است و در این انتخابات باید بیش از گذشته نقش ایفا نمایند.
چهره‌های سوخته و تکراری دیگر جذبه‌ای برای مردم نداشته و نمی‌توانند آراء مردمی را به خود اختصاص دهند و بهتر است خود محترمانه کنار کشیده و از نامزدی در انتخابات انصراف دهند و میدان را به جوان نخبه و صاحب انگیزه باز کنند به ویژه نخبگان بسیجی که در همه صحنه‌ها حضور دارند تا مجلس آینده با محوریت جوانان و در تراز دهه پنجم نظام (چهل سال دوم) که خواست مقام معظم رهبری شکل گیرد.
دیروز، دهم آذر سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس است باید افرادی چون مدرس را انتخاب و به مجلس فرستاد کسانی که از جان و مال و آبروی خود در راه اسلام و ایران بگذرند و اسیران هوای نفسانی و وابستگی‌های دنیوی نبوده و اهل هیچ زد و بند سیاسی و اقتصادی نباشند.
به امید آن روز


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com