سردرگمي مردم در بازار ارز همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85289 تاریخ انتشار:  1397-07-14 - 06:00 تعداد بازدید:  135
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دلالان دست به كارند
سردرگمي مردم در بازار ارز

اقتصادی

يكي از اعضاي هيأت نمايندگان اتاق بازرگاني ايران گفت كه قيمت واقعي دلار بر حسب منطق اقتصادي حدود 4 هزار تومان است و بايد قيمت فعلي ارزان‌تر شود. برخي‌ها مانند بيت‌ا... ستاريان، كارشناس اقتصادي هم گفته كه معتقدم نرخ دلار روي عدد 10 تا 11 هزار تومان تثبيت مي‌شود اما بر اساس مطالعات، نرخ واقعي دلار بايد 8 هزار و 500 تا 9 هزار تومان باشد.
پيشتر بسياري از اقتصاددانان و مسئولان كشوري جوّ رواني و برهم‌ريختگي اوضاع سياسي را دليل گران شدن قيمت ارز عنوان كرده بودند. از 9 مهر قيمت دلار از بيش از 19 هزار تومان پايين كشيده شد و در 2 روز قيمت آن بيش از 5 هزار تومان سقوط كرد.
از آنجا كه برخي از مردم دلار حتي با قيمت 17 يا 18 هزار تومان خريده‌اند، اكنون حاضر نيستند كه دلار خود را با 9 هزار و 500 تومان به بانك مركزي و يا 14-13 هزار تومان به دلال‌ها بفروشند. نكته ديگر اينكه همان‌ها كه مقاديري دلار در منازل خود دارند، مي‌بينند كه قيمت در كف بازار بيش از 14 هزار و 500 تومان است و دلالان و بانك‌ها بيشتر در صدد خريد هستند تا فروش ارز.
 اين تزلزل در بازار ارز درست است كه آن را از سرمايه مطمئن خارج كرده، اما آنچه كه مشخص است بسياري از مردم در صورتي كه به ريال نياز نداشته باشند، قصد فروش دلار خود را هم ندارند. اين نابساماني و شوك‌هاي هر روزه در نرخ ارز موجب شده تا اغلب همچنان تماشاچي بازار باشند و وضعيت را رصد كنند. حتي در كنار افرادي كه در اطراف صرافي‌ها ازدحام ايجاد كرده‌اند، افرادي درصدد خريد دلار هستند. چهارشنبه عصر دلالي در همدان دلار را 14 هزار مي‌خريد و 14 هزار و 500 تومان مي‌فروخت. اين قيمت با چند صد تومان در دست دلال‌ها و يا فروشنده‌هاي مختلف متغير است.
چهارشنبه ظهر خبرگزاري مهر در گزارشي از بازار ارز نوشته بود كه «برخي‌ها معتقدند نمايندگاني از بانك مركزي در برخي صرافي‌ها حضور يافته و ارزهاي در دست مردم را به بالاترين قيمت ممكن مي‌خرند، چنانكه قيمت يورو براي خريد ارز مردم در برخي صرافي‌ها نرخ 15 هزار توماني را هم ثبت کرده‌اند. اما صرافي‌هايي كه مدعي حضور نمايندگان بانك مرزي هستند، قيمت را بين 16 هزار و 700 تا 16 هزار و 850 تومان نيز اعلام مي‌كنند.»
دلال‌ها يا فروشندگان ارز در همدان قيمت‌هاي مختلفي را به خريداران مي‌گفتند. واسطه‌اي كه مدعي بود ارز را از لب مرز مي‌آورد، چهارشنبه شب قيمت را 16 هزار تومان اعلام كرد اما همان شخص در صبح روز پنجشنبه گفت امروز قيمت 16 هزار و 200 تومان شده است.
خانمي كه قصد خريد يورو داشت، گفت كه «يكي از صرافي‌هاي همدان قيمت روز پنجشنبه را 17 هزار تومان اعلام كرده اما آنطور كه از گفته‌هايش پيدا بود، احتمالاً قيمت‌ها براي روز شنبه (امروز) افزايشي خواهد بود،‌ چون به من گفت براي فرستادن يورو به ترکيه شنبه بيا.»
بسياري از مردم به دنبال خريد دلار هستند و از آنجا كه دلال‌ها و واسطه‌ها نرخ‌هاي متفاوتي مي‌دهند، مردم در خريد ترديد مي‌كنند. به طوري كه مردم جواني كه به دنبال خريد دلار بود، مي‌گفت: «روز دوشنبه و سه‌شنبه كه گفتند دلار شده 8 هزار تومان، خيلي به دنبال خريد بودم اما پيدا نكردم.
روز چهارشنبه‌شب تا 14 هزار تومان هم حاضر بودم دلار بخرم اما كسي نمي‌فروخت و اگر هم مي‌فروختند حدود 15 هزار تومان نرخ مي‌دادند كه من با اين قيمت دلار نمي‌خرم؛ چون وضعيت قيمت‌ها مشخص نيست. البته وقتي به موبايل يکي از صرافي‌ها زنگ زدم گفت 13 هزار و 500 مي‌فروشم اما وقتي رسيدم دم صرافي مردم گفتند اصلا باز نکرده و در اين چند ساعت تعطيل بوده است.»
برخي سايت‌هاي اعلام قيمت روز ارز مانند شبكه اطلاع‌رساني طلا و ارز، نام دلار و قيمت آن را در روز پنجشنبه از جدول ارزها حذف كرده بودند و براي ارزهاي ديگر نيز قيمتي نزده بودند. اما سايت «بازار 360» قيمت خريد دلار را براي ساعت 13:15 دقيقه همان روز 13 هزارو 900 و نرخ فروش را 14 هزار تومان زده بود. يورو نيز قيمت خريد آن 16 هزار و 550 تومان و قيمت فروش 16 هزار و 700 تومان ثبت شده بود.
بانك مركزي دلار را 9 هزار و 500 و يورو را 11 هزار و 500 تومان مي‌خريد كه احتمال تغيير قيمت در طول روز وجود داشت.
روز چهارشنبه خريدوفروش ارز در صرافي‌ها آزاد شد به طوري كه بانك مركزي اعلام كرد كه فروش ارز در صرافي‌ها به صورت اسكناس تا سقف 5 هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها بر مبناي نرخ بازار اقدام كنند كه اين فروش صرفاً با ثبت در «سامانه نظارت ارز (ستاد)» امكان‌پذير است و در صورتي كه درست ثبت اطلاعات نشود، مطابق با قانون با صرافي‌ها برخورد خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com