1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) هنوز هم می‌شود نوشیجان را جهانی کرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  67860 تاریخ انتشار:  1394-11-08 - 05:45 تعداد بازدید:  2712
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در گفت وگو با کارشناس ارشد باستان شناسی
هنوز هم می‌شود نوشیجان را جهانی کرد

نویسنده : سمانه رضايي

گردشگری
■ بودجه پایگاه نوشیجان صرف محوطه تاریخی شود
  آثار باستانی و تاثیر آن در نشان دادن قدمت و تاریخ یک ملت همیشه مورد توجه بوده است و چه بسا اگر افرادی در رأس این امور باشند که تخصصی ودلسوزانه با برنامه‌ریزی درست و هدفمند در حفظ آنها گام بردارند چه میزان می‌توان در بحث گردشگری و حتی سرمایه‌گذاری از این آثار بهره برد و برای آیندگان برجای گذاشت.
مرمت، بازسازی، اقدامات پژوهشی و تبلیغات و آگاهی رساندن شاید ازجمله مهمترین اقدامات در خصوص آثار به جا مانده از یادگاران کهن است که توجه به هرکدام از آنها نیاز به وجود افراد متخصص و آکادمیک در این زمینه دارد چیزی که به نظر می‌رسد سالیان سال است در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان مورد غفلت قرار گرفته است حتی درانتصاب اخیر. وجود افراد غیرتخصصی در بدنه سازمان میراث فرهنگي سبب شده در سال‌های اخیر درخصوص بسیاری از آثار تاریخی استان اقداماتي درخوری انجام نشود ازجمله این آثار تپه باستانی نوشیجان در نزدیکی ملایر است که نه تنها پیشرفت چشمگیری در آن شاهد نبودیم حتی امسال شاهد نامهربانی‌هایی نیز در این اثر تاریخی بودیم و همچنان باید حسرت جهانی شدن را برای آن داشته باشیم. درخصوص این اثر تاریخی و حال و روز این روزهای آن گفت‌وگویی را با یکی از کارشناسان ارشد باستان شناسی استان همدان میلاد وندایی انجام داده ایم:
  در یک نگاه از اتفاقاتی که در این سال‌ها برای تپه باستانی نوشیجان افتاده است بگویید؟
محوطه باستانی نوشیجان سال‌هاست مشکل دارد ستون‌ها به طور واضح تخریب شده ترک‌هایی که به وجود آمده هنوز هم وجود دارد، در همایش دوسال پیش چندبار از محوطه بازدید شد وعده‌های مسئولان در آن زمان داده شد اما پس از تغییر مدیر همه وقت در دو سال گذشته روند اجرایی طرح‌های پیشنهادی مسکوت ماند و در سال‌های اخیر نیز با ایجاد مسیر‌های دسترسی نامناسب به محل کاوش‌ها حیات تاریخی این سایت دوستداران میراث فرهنگی را نگران کرد ؟
این منطقه یک منطقه سوق الجیشی است در مسیر رفت و آمد جنوب غربی کشور است و هر کس بخواهد از آنجا عبور کند ناخودگاه آنرا می‌بیند و می‌تواند قطب گردشگری برای همدان و هم برای ملایر باشد یعنی رابطی هم برای همدان وهم ملایر باشد گردشگری که وارد همدان می‌شود به بهانه نوشیجان تا آن منطقه برود و این منطقه انگیزه‌ای باشد برای سفر به شهرستان ملایر.
بحث بعدی اینکه محوطه نوشیجان شاخص‌ترین محوطه مادی در همدان است که هنوز هم سرپا است و ما شاخص‌هایی از این محوطه نداریم زمانی که حفاری‌های هگمتانه نشان داد که ما لایه‌هایی پایین‌تر از اوایل دوره اشکانی نداریم این محوطه شاخص بیشتری از دوران ماد در استان همدان شد. 
 به نظر می‌رسد این سال‌ها خیلی به اهمیت آن و تبلیغات درخصوص این اثر تاریخی توجه نشده چطور می‌شود در این زمینه وارد شد؟
اگر بتوانیم تمرکز کنیم روی محوطه و سرمایه‌گذاری کنیم از نظر تبلیغاتی، مالی و گردشگری می‌توانیم شرایط خوبی برای افرادي که می‌خواهند وارد همدان شوند داشته باشیم، نکته دیگر اینکه اگر درطول مسیرهایی که مسافر وارد همدان می‌شود مانند جاده ساوه که پر از بیلبردهای تبلیغاتی است می‌تواند فرصتی باشد برای سازمان میراث فرهنگی که برای معرفی محوطه تبلیغ کند.
 چرا پس از این همه سال تبلیغات خوبی در این خصوص انجام نشده است؟
مشکل اصلی این است که افرادي که وارد سازمان می‌شوند برخی موارد کارشناسان غیر تخصصی هستند نبود تخصص کافی می‌تواند موجب شود روند برنامه‌های حوزه گردشگری و میراث فرهنگی با توقف زمان رو برو شود. 
پس مشکل اصلی ما نبود مدیریت طرح‌ها درسازمان میراث فرهنگی و همچنين نبود تخصص‌گرایی در این سازمان است اگر حتی یک باستان شناس و گردشگر ریاست این سازمان باشد یکسری فاکتورهای اولیه را دارد و دیگر نیاز نیست زمانی طول بکشد تا با مسائل ابتدایی آشنا شود و اگر این فرد حتی از خود سازمان باشد که بهتر می‌شود و می‌تواند برای سازمان دل بسوزاند متاسفانه هر کس می‌آید به تفاوت‌ها دقت نمی‌کند وبه دنبال آن است که برنامه‌ریزی‌های مجدد کند و به اجرا در بیاورد، و به این ترتیب بین 5 تا شش سال طول می‌كشد اما بازهم پس از دوسال مدیر تغییر می‌کند و طبق روالی که وجود دارد رئیس بعدی برنامه‌های رئیس جدید را انجام نمی‌دهد.
  راهکار چیست؟
اگر بتوانیم بروکراسی اداری در تمام ارگان میراث فرهنگی داشته باشیم، در تبلیغات، پروهش، گردشگری و صنایع دستی که یک روال عادی باشد و با ورود واحدهای جدید این سیستم باز هم ادامه یابد می‌شود از مشکلات کم کرد ضمن اینکه در کنار اینها این مشکل که باز هم سازمان میراث فرهنگی همدان و ایران دارد نبود هماهنگی با ارگان‌های غیردولتی و سمن‌ها است.
 در خصوص ورود بخش غیردولتی بیشتر توضیح می‌دهید؟
سمن‌هايي که در همدان فعال هستند می‌توانند تاثیرگذارکارکنند، اینها نیروهای بالقوه‌ای هستند که رابط بین سازمان میراث فرهنگی و مردم در همه بخش‌هاي گردشگری محیط زیست و ... هستند اگر رابطی به وجود آید و تعامل بین این سمن‌ها باشد می‌توانند نخست برای مردم فرهنگ سازی کنند.
 به موضوع نوشیجان برگردیم چرا نوشیجان نتوانسته تاکنون ثبت جهانی شود؟
از یک دهه پیش بحث نوشیجان مطرح بوده است، نوشیجان بنایی است که سالم مانده و تنها بنایی است که می‌شد سرمایه‌گذاری کرد تا برای نخستين محوطه همدان برای ثبت میراث جهانی باشد. دریک دهه پیش که اتفاقاتی افتاد و ورود کارخانجات و ساخت وساز دراطراف محوطه بحث‌های زیادی را موجب شد که محوطه از ثبت جهانی خارج شود.
پس از آن هم ورود بولدوزرها و نبودامنیت خود محوطه نوشیجان مطرح است که محیطی باز است وامنیتی ندارد و هرکس از هرجا خیلی راحت می‌تواند وارد شودکه این موضوع بازهم نبود مدیریت خودسازمان است که در بخش حفاظت ومرمت که بخش اصلی آن است با وجود ترک‌های خود پایه‌های نوشیجان عاملی می‌شود که نتواند پیشرفت کند 
 با این تفاسیر امیدی برای ثبت جهانی تپه وجود دارد؟
ما می‌توانیم به ثبت محوطه نوشیجان امیدوار باشیم و با تمام مشکلاتی که دارد با برنامه‌ریزی مختصر و یک پروسه زمانی حداقل یک ساله برای میراث جهانی این سایت تاریخی را ثبت کنیم. 
 پایگاه شدن این اثر باستانی چه تاثیری در روند پیشرفت و حفظ این اثر تاریخی دارد؟
پایگاه‌ها بودجه خاص دارند اما اینکه بودجه کجا صرف می‌شود مهم است. 
پایگاه شدن فقط تغییر نام نیست. ما پایگاهی داریم مانند تخت جمشید یا پاسارگارد که بودجه جدا دارند و برای کارهای مرمتی و پژوهشی این بودجه به آنها تعلق می‌گیرد در داخل پارسه سالیانه برنامه‌های عکاسی نمایشگاه سخنرانی گذاشته می‌شود ما سال‌هاست هگمتانه را به عنوان یک پایگاه می‌شناسیم اما آیا این کارها اینجا هم انجام شده است؟
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com