1402-11-301402-12-10bool(false) حضور در نمایشگاه تهران فرصتی برای تبلیغات گردشگری همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 10 اسفند 1402

Today : Thu, February 29, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136686 تاریخ انتشار:  1402-11-23 - 11:28 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار:
حضور در نمایشگاه تهران فرصتی برای تبلیغات گردشگری همدان

اقتصادی


معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با اشاره به اینکه گردشگری اصلی‌ترین محور توسعه همدان است، گفت: با تدابیر ویژه دولت و استاندار همدان در تلاشیم محور توسعه استان را به سمت اقتصاد گردشگری سوق دهیم.‌

سیدمجتبی حسینی ادامه داد: یکی از مهمترین زمینه‌های تبلیغات حوزه گردشگری، نمایشگاه بین‌المللی گردشگری است و برای نمایشگاه امسال نیز از ابتدا برنامه‌ریزی‌ها بر حضور با عزم و اراده در نمایشگاه بود.

وی با بیان اینکه همدان امسال حضوری متفاوت در نمایشگاه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: اقتصاد استان بر توجه ویژه به حوزه گردشگری است و نگاه ویژه‌ای به‌ این موضوع خواهیم داشت.

حسینی ادامه داد: در نمایشگاه گردشگری امسال به صورت منسجم و یک‌صدا همدان را معرفی خواهیم کرد بنابراین در این رویداد بین‌المللی هم سرمایه‌گذار جذب می‌کنيم، هم همدان را جهانی معرفی کنیم و هم گردشگر داخلی و خارجی جذب کنیم.

وی با اشاره به اینکه نقشه راه گردشگری همدان در حال تدوین است،‌ افزود: برنامه‌ریزی خوبی در استان همدان در حوزه گردشگری در حال انجام است و ماحصل آن باید در نمایشگاه گردشگری تهران به تصویر کشیده شود.

حسینی تصریح کرد: از ۲۳ تا ۲۶ بهمن‌ماه، همدان در نمایشگاه گردشگری تهران و در سالن ۲۷ ظرفیت‌های گردشگری‌اش را به نمایش بگذارد و برآنیم همدان را به شکل اعلا و در حد شان و جایگاه استان معرفی کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان عنوان کرد: مردم و دستگاه‌های اجرایی باید تمام قد برای توسعه گردشگری استان کمک کنند و از ظرفیت‌های ملی نیز براي اين امر استفاده کنیم.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب امسال پوشش رسانه‌ای نمایشگاه گردشگری تهران است و یکی اقدام مطلوب اتحاد و همبستگی استانی در خصوص حضور همدان در نمايشگاه است.

حسینی افزود: امسال سطوح اطلاع‌رسانی و تبلیغات و نوع دعوت از مدعوین از غرفه همدان تغییر کرده و تمام مدیران اجرایی همکاران خود را در سطح کشور دعوت کرده‌اند و از ابزار و تکنولوژی‌های روز هم بهره برده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه یک تیم اقتصادی از استان همدان از ۱۷ تا ۲۱ دی ماه‌ به ازبکستان سفر کردند، گفت: این هیأت از ۲۳ تا ۲۶ بهمن به ایران می‌آیند و ۲۵ و ۲۶ بهمن در همدان حضور خواهند داشت.

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان از احیای ۲۰۶ واحد نیمه فعال و راکد در استان خبر داد و گفت:رصدخانه پایش و کنترل تورم در تیرماه سال ۱۴۰۲ بعد از مشاهده از هم گسیختگی در آمار،نظارت و ابلاغ آمار تشکیل شد و از مردادماه تاکنون شاخص تورم استان به صورت ماهیانه و نقطه به نقطه از تورم کشوری کمتر بوده وسیر نزولی داشته که آمار در سایت بانک مرکزی وجود داشته و قابل ملاحظه بوده که در نتیجه برگزاری کارگروه های تخصصی در استان همدان است.

 وی با بیان اینکه نزدیک به ۲ هزار و۳۹۲ میلیارد تومان اعتبار در این ۶۱ پروژه هزینه شده و برای بیش از ۱۷۸۴ نفر اشتغال زایی داشته است که قطعا می تواند در توسعه اقتصادی و روح حاکم بر اقتصاد استان تأثیرگذار باشد افزود: سال ۱۴۰۲ با تدبیر مقام معظم رهبری به عنوان رشد تولید و مهار تورم نامگذاری شد و از ابتدای دولت سیزدهم نزدیک به ۲۰۶ واحد نیمه فعال و راکد در استان همدان با پیگیری های متعدد در ۴ دستگاه اقتصادی صنعت،معدن و تجارت،مجموعه میراث فرهنگی،مجموعه جهاد کشاورزی و اداره کار و تعاون احیا شدند.

حسینی با بیان اینکه حمایت از تولید رشد تولیدات را به دنبال خواهد داشت اضافه کرد: ۹۵ درصد تامین سرمایه واحدهای تولیدی از منابع بانکی بوده و در این زمینه تلاش شده تا تسهیلاتی را در اختیار واحد های تولیدی بزرگ، کوچک و مشاغل خرد و خانگی قرار داده شود برای واحدهای تولیدی بزرگ از محل بند الف تبصره ۱۸ هر استان تکلیفی دارد که در سال ۱۴۰۱ سهم استان همدان هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که در سالجاری پرداخت شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه تبصره ۱۸ در قانون بودجه بوده و باید اعتبار آن تخصیص پیدا کرده و بعد پرداخت شود که در دو سال اخیر اعتبار مربوط به سال قبل پرداخت می شود ادامه داد: برای مشاغل کوچک و کارگاهی قریب به هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و در مشاغل خانگی حدود ۱۶۱میلیاردتومان تسهیلات پرداخت شده است.

حسینی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مهار تورم در استان همدان بیان کرد: رصدخانه پایش و کنترل تورم در تیرماه سال ۱۴۰۲ بعد از مشاهده از هم گسیختگی در آمار،نظارت و ابلاغ آمار تشکیل شد و از مردادماه تاکنون شاخص تورم استان به صورت ماهیانه و نقطه به نقطه از تورم کشوری کمتر بوده و سیر نزولی داشته که آمار در سایت بانک مرکزی وجود داشته و قابل ملاحظه بوده که در نتیجه برگزاری کارگروه های تخصصی در استان همدان است.

وی با بیان اینکه کنترل تورم مطالبه به حق مردمی است و به عنوان راهبرد اصلی نظام توسط مقام معظم رهبری به دولتمردان تکلیف شده است گفت:تورم در دو گروه کالایی خوراکی و غیر خوراکی بالغ بر ۶۰۰ قلم کالا بررسی می‌شود که این موارد از چند فروشگاه مختلف به صورت تصادفی و ماهیانه قیمت گیری و در سیستم ثبت شده و بعد از آنالیز و تحلیل به عنوان تورم هر استان ارائه می‌شود اما نکته مهم این است که هر کدام از این قلم کالاها در استان‌های مختلف با توجه به فصل قیمت متفاوتی داشته باشند.

حسینی با بیان اینکه تورم عمدتاً سالیانه بررسی شده و برای تحلیل ماهیانه و نقطه به نقطه آن شاخص‌های علمی وجود دارد در نتیجه وضعیت تورم با سیر ماهیانه و به طورکلی سالیانه مورد بررسی قرار می گیرد افزود: در ۶ ماه گذشته سیر تورم در استان همدان  نزولی بوده و اقدامات و تحلیل های کارشناسانه برای کاهش بیشتر سیر نزولی تورم در سطح استان در حال شکل گیری است که تورم در دوماه گذشته به ترتیب حدود  ۱.۶ و۲.۱ بوده که در مقایسه با میزان تورم میانگین کشوری که ۲.۲ و ۲.۶ بوده کاهش یافته و فاصله معناداری با میانگین تورم کشوری دارد.

وی اعلام کرد: گروه های کالایی در کشور شاخص وزنی دارند به عنوان مثال گروه خودرو در استان همدان ضریب وزنی ۰.۲۹ دارد درحالی که در استان دیگر ۰.۱۱ است به این معنی که اگر  خودرو در همدان هزار تومان گران شود ۲۹ واحد محسوب شده اما در  آنجا  ۱۱ واحد محسوب میشود پس گرانی یک کالا در یک استان دقیقاً به میزان همان مقدار به لحاظ عددی در یک استان دیگر افزایش یابد نیز در بررسی تورم نتیجه متفاوتی خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه یکی دیگر از اقداماتی که در حوزه مهار تورم در استان صورت گرفته ایجاد بازارچه های عرضه مستقیم محصولات است اضافه کرد: اولین بازارچه در سال گذشته در نظر بیگ و دومین بازارچه در سال جاری در شهرک شهید آیت‌ا...مدنی احداث شد و در حال حاضر با پیگیری های شهرداری و اوقاف و به دستور استاندار  در سال آینده بالغ بر ۱۵ محل عرضه مستقیم اضافه خواهد شد تا مردم بتوانند در محله های خود در نزدیکترین مرکز خرید ایجاد شده مایحتاج را با یک قیمت مناسب و کیفیت بالا خریداری کنند و این کار با رعایت حقوق صنوف خرد و  فروشگاه های محلی انجام خواهد شد و هیچ خللی به کار آنها وارد نمی‌شود.

حسینی در خصوص تأمین کالاهای اساسی گفت: در چند سال اخیر دولت به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از سودا گری و گران فروشی در بازار بحث ذخایر کالاهای استراتژیک را مطرح کرده و در استان همدان همیشه سعی براین بوده که در مرکز ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی برای ۶ ماه تامین شود و در صورت گرانی زیاد یک کالا مردم  نگرانی نداشته باشند همانطور که در بازار مرغ دولت با مرغ منجمد بازار را مدیریت می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی از مصادیق عینی مردمی سازی اقتصاد استفاده از تعاونی‌ها و مشارکت مردم در آنها است تصریح کرد: در سال جاری استان همدان با تشکیل ۱۳۱۶ تعاونی موفق به کسب رتبه کشوری در برنامه اجرایی تحول مدیریت تعاون شد و  این میتواند پیام‌آور موضوعات مبارک و خوشایندی برای استان باشد.

حسینی با بیان اینکه ایجاد تعاونی های توسعه و عمران در عمده شهرستان ها ایجاد شده و تنها دو شهرستان باقیمانده که وعده داده شده تا پایان سال ایجاد شود اعلام کرد: شرکت‌ها و اقتصاد دانش‌بنیان که به عنوان یک راهبرد در مسیر توسعه کشور مطرح می شود و  در سال گذشته استان همدان رتبه برتر اقتصاد دانش‌بنیان کشور را کسب کرده و امسال نیز این اتفاق رقم خواهد خورد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com