رویای سازمان سینمایی در همدان محقق شد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 3 ارديبهشت 1397 - شماره 3176
 
امروز : سه شنبه ، 4 ارديبهشت 1397

Today : Mon, April 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83822 تاریخ انتشار:  1396-11-24 - 05:45 تعداد بازدید:  133
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازهم جشنواره...
رویای سازمان سینمایی در همدان محقق شد

نویسنده : شکوفه رنجبر

فرهنگی

 حرف‌ها، شايعات، فريادها، قهر و آشتي، واكنش‌ها، نقدها اينها همگي يعني نشاط يعني تكاپو، يعني جشنواره، جشنواره‌اي كه در راس اهميت است و حالا 36 ساله شده، 36 سال يك عمر است بعضي‌ها كه در جشنواره امسال فيلم آورده بودند در زمان برگزاري سال‌هاي نخستين آن كودكاني 4 و 5 ساله بودند كه حالا در سينماي ايران توليداتي را براي ثبت تاريخ فعاليت‌هايشان در رزومه دارند و اين همان معجره‌اي است كه استمرار يك كار فرهنگي براي جامعه به ارمغان مي‌آورد.
چه بسيار طرح‌ها و برنامه‌هاي مشابه جشنواره فيلم فجر كه عمر محدودي داشته و بعد بودجه به آن نرسيده، سياست‌ها عوض شده، مدير جديد در اعلام مخالفت‌ با مدير قبل برنامه را متوقف كرده و خلاصه آنكه آسمان به زمين آمده تا همه چيز تمام شود، اما جشنواره فيلم فجر حداقل از اين بلايا در امان بوده؛ چراكه معجزه سينماي ايران است. امسال از حركت‌هاي خوب جشنواره شايد حجم گستردگي اكران‌ها در سراسر كشور بود، حركتي كه باعث شد با نمايش فيلم‌هايي چون «تنگه ابوقريب»، «به وقت شام»، «جاده قديم»، «مغزهاي كوچك»، «امير»، «چهارراه استانبول»، «داركوب» و... در سينماهاي استان همدان خبرنگاران و فعالان عرصه فرهنگ براي اظهارنظر در خصوص جشنواره سي‌وششم دست پرتر قلم بزنند.
امسال به زعم تعداد كثيري از منتقدان سينمانويس كشور جشنواره اگرچه با اقبال عمومي همراه بود كه در اين مسير وجود فضاي مجازي و تبليغاتي كه به واسطه اینستاگرام هنرمندان شكل مي‌گرفت، نقش مؤثري داشت اما در زمينه داستان‌گويي جزچند فيلم مشخص مابقي از ضعف بزرگي در داستان‌گويي زجر مي‌برد.
درک اين انتقاد كار سختي نيست، كافي بود به جشنواره امسال با نگاهي عميق‌تر دقت كرد به ندرت مي‌توان فيلمي را پيدا كرد كه جمله شروع‌كننده قصه را «يكي بود يكي نبود» در روايتگري آن مشهود باشد. بيشتر آثار ملغمه‌اي از ذوق‌زدگي، پست مدرنيسم و ادهاي سوپر متفاوت‌ها بود تا آثاري كه بتوان در آن چيز جديدي ديد و درك كرد و شايد اوج قهرمان‌سازي و ضدقهرمان هم به فيلم‌ حاتمي‌كيا (به وقت شام) بازگردد كه با واكنش‌هاي عجيب اين كارگردان در مراسم اختاميه فضايي دوگانه را در محافل هنري و فضاهاي اطلاع‌رساني چه به صورت مجازي و چه مكتوب با خود به همراه داشت.
جبهه‌گيري‌ها عليه «به وقت شام» و حتي دفاعيات از اين فيلم بيش از آنكه با سواد فرهنگي و سينمايي افراد عجيبن باشد، بيشتر به گرايشات سياسي و تقابل تفكرات حزبي بازمي‌گشد تا نقدي كه بر پاييه اصول سينمايي به نگارش درآمده باشد. حركتهاي هيجان‌زده حاتمي‌كيا كه آثار درخشاني مثل «آژانس شيشه‌اي» از او سوپرقهرمان سينماي جنگ را در ذهن‌ها ساخته بود، شايد اغراق نباشد اگر ادعا كنيم كه در شب اختتاميه سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر به يك فروپاشي نرم دچار شد. اگرچه انتقاداتي به عملكرد صداوسيما وارد است اما قطعاً نوع واكنش حاتمي‌كيا در اين مراسم نمي‌توانست معجزه‌گري بر روند فعاليت اين سازمان داشته باشد. پس آنچه به زعم فعالان فرهنگي كشور از سخنان او مي‌توان استنباط كرد، بيشتر گله‌مندي‌هاي شخصي و چرايي‌هايي است كه كارنامه سينمايي ابراهيم حاتمي‌كيا را با علامت سؤال مواجه كرده است.
با توجه به نقدهايي كه سينماگران در اين خصوص نوشتند، مي‌توان نتيجه‌گيري كرد كه امسال هم جشنواره با يك سياست‌زدگي عجيب و غريب همراه بود؛ سياستي كه در اهداي سيمرغ‌ها ترجيح داده شد در برخي بخش‌ها دوگانه براي دريافت سيمرغ داشته باشد.
و به جاي مراسم بزرگداشت و تقدير از هنرمند پيشكسوتي چون هاشم‌پور، براي چند سكانس كوتاه به او سيمرغ جشنواره اهدا شود.
اگرچه جشنواره سي‌وششم نسبت به سال‌هاي گذشته البته نه سال‌هاي طلايي ديد و دركي تازه پيدا كرده، اما بايد بپذيريم كه بيننده امروز سينماي ايران داراي سواد بصري بالايي است و ديگر نمي‌توان به صِرف نام و نشان و با به تصوير كشيدن صحنه‌هاي شعارگونه او را پاي اثر كه صرفاً مصور تفكرات و بيانيه‌هاي شخصي است، نشاند و جاي افسوس دارد كه حتي در پايتخت با آن جمعيت كثير فقط 100 هزار نفر سينمارو وجود دارد كه باز هم 50 درصد آنها هستند كه به سينما مي‌آيند و در جشنواره فيلم مي‌بينند و براي يك ليست از فيلم‌هايي كه در جشنواره جا خوش كرده‌اند از هفت هزار خان معروف اجرايي عبور مي‌كنند تا مسئولان ادعا كنند كه جشنواره پرباري را اجرا كردند و مشابه و تكثير شده همين اتفاق در سطح استان‌هايي مانند همدان نيز در حال تكرار است، تكراري كه اگر در يك مسير مستمر قرار گيرد، شايد بتواند در جشنواره بيست‌وهفتم تعداد بيشتري از مردم فيلم‌بين را به جشنواره بكشاند!
يك اتفاق خوشايند در جشنواره امسال براي استان همدان شايد رها شدن از طلسم چندين ساله سانسور فرهنگ شهرستاني براي نمايش فيلم‌ها بود. همان سانسوري كه باعث مي‌شد خط قرمزهاي شهرستاني مانع اگران فيلم با نسخه روي پرده همان فيلم در پايتخت باشد.
در شب‌هاي جشنواره در سطح شهر شاهد شلوغي‌هايي بوديم كه نشان مي‌دهد رويايي سازمان سينمايي كشور براي برگزاري جشنواره‌اي سراسري حتي به دورترين نقاط كم‌كم در حال شكل‌گيري است.
مدير امور سينماهاي حوزه هنري استان در خصوص جشنواره سي‌وششم در همدان در گفت‌وگو با همدان‌پيام عنوان كرد: امسال اكران فيلم‌هاي فجر در استان‌ها از سوي دبيرخانه جشنواره بين‌المللي فيلم فجر پيش‌بيني شده بود كه بر اساس آن تعدادي از فيلم‌ها از جمله «داركوب»، «تنگه ابوقريب»، «چهارراه استانبول»، «به وقت شام»، «امير» و... در سينماي قدس و فلسطين به اجرا درآمد.
مهدي شريفي در خصوص استقبال مردم از جشنواره نيز گفت: خوشبختانه در روند اكران فيلم‌ها در جشنواره از سوي مردم با اقبال مواجه بوديم و در برخي از موارد براي نمايش فيلم‌ها مجبور به سانس مضاعف مي‌شديم.
وي جشنواره را مهمترين رويداد سينمايي كشور عنوان كرد و گفت: فيلم‌ها در همدان در 2 سينماي فلسطين و قدس و در 3 نبوت به نمايش گذاشته مي‌شد كه اغلب سان‌هاي آخر با شلوغي و حجم گسترده مردم روبه‌رو بود.
وي افزود: نمايش فيلم‌ها در شهرستان‌ها حركت مثبتي است كه در سال‌هاي اخير جزو سياست‌هاي اجرايي جشنواره قرار گرفته و باعث شده تا مردم سراسر كشور از نشاط و تكاپوي حاصل از شب‌هاي جشنواره برخوردار شوند و از تماشاي فيلم‌ها لذت ببرند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com