بحران ایران، حجم نقدینگی یا صفرهای پول؟ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 بهمن 1398 - شماره روزن
 
امروز : چهارشنبه ، 9 بهمن 1398

Today : Wed, January 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
نمایشگاه چاپ شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  97552 تاریخ انتشار:  1398-05-22 - 09:13 تعداد بازدید:  99
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بحران ایران، حجم نقدینگی یا صفرهای پول؟

تحلیل


 گرچه نمی‌توان در شرایط فعلی از حذف صفرها به عنوان کاری به سود کشور دفاع کرد اما نباید فراموش کنیم که دلیل این امر نه تورم‌زا بودن آن بلکه بی‌تاثیری آن بر شاخص‌های کلان در شرایطی است که زمینه‌های تورمی اقتصاد وجود دارد.
در روزهای اخیر عده‌ای از دوستان این سیاست را مشکل‌ساز دانستند. البته هر کس از منظری به این سیاست می‌نگرد و من نیز چنین می‌اندیشم. با این همه برخی دلایلی که به عنوان ضروری نبودن این اصلاحات صحبت کردند از تورم ناشی از اجرای این سیاست بود. گفته می‌شود حذف چهار صفر عملا سبب گرد کردن ارقام خرد به سمت بالا می‌شود که این بر نرخ تورم اثر می‌گذارد ولی من با این نگرش مخالفم.
بیایید یک مثال زنیم، در آغاز هر سال عموما قیمت‌های کرایه تاکسی جدید تعیین می‌شود اما برای مسیری که نرخ هزار و ۳۵۰ تومانی تعیین شده اغلب مسافران هزار و ۵۰۰ می‌پردازند که دلیل آن هم رایج نبودن استفاده از پول خرد در کشور است درنتیجه عدد مورد بحث به سمت بالا گرد می‌شود.
این میان باید توجه داشت که این مشکل ناشی از پرداخت نقدی است و چنانچه مشتری پرداخت به شکل نقدی باشد، عملاً این مشکلات هم برطرف می‌شود. به طور نمونه می‌توان به این مساله در پمپ بنزین‌ها توجه کرد که همه هزینه دقیق دریافت می‌شود اگر عابر بانک باشد وگرنه که در آنجا هم همه چیز به سمت بالا گرد می‌شود که به هر حال عموماً به سود فروشنده است اما در ایران تا حدی هم پذیرفته شده است
به نظر نمی رسد این موضوع را بتوان به شکل یک موضوع غامض دید و تورم هم چندان تغییر نمی کند. تورمی که کشور مدتهاست با آن دست و پنجه نرم می کند ناشی از افزایش نرخ نقدینگی است که بارها هم به آن پرداخته شده است. این را باید متوجه باشیم هر تعداد صفری که حذف شود هم مادامی که زمینه های رشد نقدینگی وجود داشته باشد، نرخ تورم عملاً این سیاست‌ها را ناکام خواهد گذاشت. باید از وابستگی به نفت کاسته شود و نرخ رشد نقدینگی هار شود.
با توجه به اینکه هم اکنون مشکل خاصی بر سر کشور سایه نیانداخته و هم اکنون مشکلات مردم رو به فرونی است، نباید مسئولان دستپاچه شوند. مشکلات مردم به جای خود درست است ولی نباید یادمان برود که چاره ای جز بهبود وضعیت نیست. این مبان حذف صفرها تنها زمانی می‌توانست مهم باشد که شرایط کشور را حادی و مشکل ساز ببینیم که خوشبختانه فعلا چنین نیست. به همین دلیل نباید حذف صفرها را در این شرایط انجام داد چون زمینه های اصلی افزایش تورم در کشور وجود دارد و این نیز تدابیر هر دولتیس را نقش بر آب می‌کند.
* کامران ندری
کارشناس امور بانکی


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com