آغاز طرح «سلامت نوروزی» اورژانس از ٢٥ اسفند همدان پیام
 
 
شنبه - 9 اسفند 1399 - شماره 3985
 
امروز : يكشنبه ، 10 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  116034 تاریخ انتشار:  1399-12-04 - 10:04 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آغاز طرح «سلامت نوروزی» اورژانس از ٢٥ اسفند

اجتماعی


 سخنگوی سازمان اورژانس کشور از آغاز طرح «سلامت نوروزی» سال ١٤٠٠ از ٢٥ اسفندماه سالجاری خبر داد و گفت: با هزار پایگاه اورژانس، ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه آمبولانس، ۶۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۴٧ فروند بالگرد اورژانس و 5 شناور دریایی تلاش می‌کنیم که طرح «سلامت نوروزی» را آغاز کنیم.
مجتبی خالدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به طرح سلامت نوروزی ١۴٠٠ و چگونگی اجرای آن، اظهارکرد: طبق دستور نمکی وزیر بهداشت امسال مسئولیت طرح سلامت نوروزی برای کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور ابلاغ شده است و با توجه به شرایط کرونا انتظار سفرها را نداریم، اما به جهت اینکه باید آمادگی لازم در این حوزه صورت گیرد طرح سلامت نوروزی را از ٢۵ اسفندماه آغاز می‌کنیم و این طرح تا ١۴ فروردین‌ماه سال ١۴٠٠ ادامه خواهد داشت.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: این طرح در تمام حوزه‌های مرتبط با سلامت در وزارت بهداشت و در سازمان‌های همکار ما انجام خواهد شد، طبیعتاً یکی از سازمان‌هایی که به‌صورت ویژه باید برنامه‌ریزی انجام دهد، اورژانس پیش‌بیمارستانی است.

 اورژانس پیش‌بیمارستانی بیشترین نیاز مردم در نوروز
وی با بیان اینکه بیشترین نیاز مردم در طول مدت طرح سلامت نوروزی، اورژانس‌های پیش‌بیمارستانی است، گفت: با ۳ هزار پایگاه اورژانس، ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه آمبولانس، ۶۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۴٧ فروند بالگرد اورژانس و 5 شناور دریایی تلاش می‌کنیم که طرح سلامت نوروزی را آغاز کنیم و تمام تلاش ما این است که دسترسی مردم برای خدمات اورژانسی در تمام نقاط ایران، فراهم باشد.

 تهیه دستورالعمل ویژه طرح نوروزی
خالدی درباره اقداماتی که در این زمینه تاکنون انجام شده است، گفت: دستورالعمل ویژه طرح تهیه شده و درحال آماده شدن است که برای تمام رؤسای دانشگاه‌ها ارسال شود.
وی افزود: این طرح فقط مخصوص اورژانس پیش‌بیمارستانی نیست و برای تمام مراکز درمانی از جمله دولتی و خصوصی اجرا خواهد شد، همچنین اقدامات خوبی توسط کارشناسان بهداشت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام خواهد گرفت و همچون سال‌های گذشته طرح سلامت نوروزی، رسیدگی به تمام اقدامات بهداشتی، بررسی مراکز اقامتی، رفاهی و مراکز تهیه و توزیع غذا به‌صورت ویژه توسط کارشناسان بهداشتی، بازرسی و ارائه توصیه‌های لازم برای ارتقای سطح بهداشتی با توجه به شرایط ویژه‌ای که درباره کرونا مطرح است، انجام خواهد شد.
 نوروز ۱۴۰۰ شهرهای قرمز میهمانپذیر نخواهند بود
وی در ادامه با ارائه توصیه‌هایی به مردم در ایام نوروز، گفت: طرح سلامت نوروزی مطابق با دستورالعمل و پروتکل‌های کرونا انجام خواهد شد، یعنی شهرهایی که در طول طرح توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا قرمز عنوان شوند، طبیعتاً میهمانپذیر نخواهند بود و این توصیه را حتما هموطنان رعایت کنند که همچنان داشتن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، رعایت بهداشت از الزاماتی است که طرح سلامت نوروزی به آن می‌پردازد و انتظار داریم که توسط تمام مردم عزیز رعایت شود.

 اعلام مشکلات بهداشتی و سلامتی نوروزی شهروندان از طریق ۱۹۰
وی ادامه داد: ما برای بازرسی‌هایمان هم از دانشگاه و هم از وزارت بهداشت برای بررسی روند ارائه خدمات در طرح سلامت نوروزی نیرو اعزام می‌کنیم و خواهش من این است اگر هموطنان مشکلی در زمینه بهداشتی و سلامتی داشتند بدون نیاز به پیش‌شماره با شماره ١٩٠ تماس بگیرند و نکاتی که مورد نیاز هست را اطلاع دهند تا بررسی شود.

 به‌کارگیری اورژانس ریلی و دریایی در طرح سلامت نوروزی ۱۴۰۰
خالدی درباره به‌کارگیری اورژانس ریلی و دریایی در طرح سلامت نوروزی نیز گفت: چند اقدام متفاوت را در طرح سلامت ١۴٠٠ داریم که نخستین آن طرح امداد ریلی است که در چند نقطه واگن‌های آمبولانسی را طراحی کردیم، البته امیدواریم در طرح سلامت نوروزی به آن نیاز نشود، زیرا عموما برای مصدوم‌های انبوه یا بیماران تعداد بالا به‌کار گرفته می‌شود که البته این آمادگی هم ایجاد شده است.

 طراحی آمبولانس‌های دریایی
وی افزود: درباره شناورهای دریایی یا آمبولانس دریایی، 5 فروند شناور استاندارد دریایی که آمبولانس دریایی محسوب می‌شوند را در سازمان اورژانس کشور طراحی کردیم و درحال ارائه خدمات به‌ویژه به جزایر جنوبی کشور هستیم، به‌طوری‌که این آمبولانس بیماران و مصدومان جزایر را به مرکز بیمارستان‌های تخصصی یا مراکز درمانی تخصصی و فوق‌تخصصی منتقل می‌کند.
خالدی درباره توصیه‌های انجام شده به مراکز درمانی اظهار کرد: توصیه شده که اورژانس‌های مراکز درمانی به‌صورت ویژه فعال باشند؛ چند بخش مثل بخش‌های ویژه، ‌ای.سی.یو، بخش مراقب‌های بیماران قلب، سی.سی‌یو، بخش‌های دیالیز، بخش اقدامات کلینیکی یا پاراکلینیکی و... باید فعالیت صد درصدی خود را حفظ کنند.  وی افزود: می‌خواهیم این اطمینان خاطر را ایجاد کنیم که مردم عزیز احساس نکنند اگر تعطیلات نوروزی وجود دارد کم و کسری در ارائه خدمات حوزه سلامت صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم. در همین راستا با سازمان نظام پزشکی، سازمان انتقال خون و تمام سازمان‌های همکار، مثل بیمارستان‌های مراکز خصوصی یا حتی نظامی هماهنگی‌های لازم انجام شده تا طرح سلامت نوروزی ١۴٠٠ از سال‌های گذشته قوی‌تر باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com