1402-06-221402-07-01bool(false) درِ استانداری به روی همه گروه‌های مردمی باز است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 1 مهر 1402

Today : Sat, September 23, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  133987 تاریخ انتشار:  1402-06-04 - 09:07 تعداد بازدید:  487
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هفته دولت امسال بیش از 2سال پروژه‌ داریم
درِ استانداری به روی همه گروه‌های مردمی باز است

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

داخلی


 اصلاح طلبان زودتر به استقبال انتخابات رفتند

ساختمان سبز استانداری-سالن شهدا، میزبان خبرنگاران استان بود تا آنان در نشستی با استاندار همدان در هفته دولت، علاوه بر گزارش عملکرد نماینده دولت در استان، سؤالات خود را از وی بپرسند.

بیرون سالن جلسه اسامی خبرنگاران روی برگه حضور نوشته می‌شد، قرار بر این بود هر کس پرسشی دارد، روی برگه از پیش تعیین شده‌ای نوشته و آن را تحویل رابط استانداری دهد تا توسط مجری پرسیده شود هر چند این کار رابطه استاندار با سؤال شونده را قطع می‌کرد اما در نظم بخشیدن به جلسه بی‌تأثیر نبود.

نیم ساعت از وقت جلسه گذشته بود که استاندار همراه 4 معاون خود حاضر شدند. سپس روی سن رفته و در جایگاه نشستند صدای تلاوت قرآن و...

جلسه با گزارش استاندار شروع شد، قطعاً علیرضا قاسمی فرزاد در هفته دولت می‌بایست تعریف و تمجیدی از کارایی و عملکرد دولت منتخب سیزدهم ارائه می داد.

دولت مردمی ایران قوی‌تر از همیشه، در این دو سال با چیره‌شدن بر مشکلات مسائل را پیش برد و در جهت تثبیت موقعیت اقتصادی حرکت کرد حرکت رو به جلو در عرصه دیپلماسی، کسب جایگاه ممتاز علمی و صنعتی، پیشبرد صنایع نظامی، تکنولوژی، ثبات در بازار و... که ماحصل آن در هفته دولت رونمایی می‌شود از اقدامات این دولت است.

قرار است هفته دولت 1402 تعداد هزار و 3 پروژه در استان مورد بهره‌برداری و افتتاح قرار گیرد که بنابر آمارهایی که ارائه شد سهم ملایر بیش از سایر استان‌ها است. البته یک پروژه هم به صورت استانی افتتاح می‌شود.

استاندار اعتبار هزینه شده برای این بخش را 3 بار مرور کرد که در نهایت به رقم 16 هزار و 550 میلیارد تومان رسید( هر چند در جلسه‌ای در حضور وزیر صنعت آمارهای ارائه شده از پروژه‌ها و ارقام مربوط به آن چیز دیگری بود.)

در این هفته، 175 پروژه نیز کلنگ‌زنی می‌شود که در این بخش نیز ملایری‌ها گوی سبقت را ربوده‌اند.

این پروژه‌ها بنابر گفته علیرضا قاسمی‌فرزاد با 39 هزار و 970 میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شوند. که مجموع رقم افتتاحیه و کلنگ‌زنی‌ها 56 هزار و 530 میلیارد تومان با جمع 1179 پروژه است.

حالا، نوبت به مقایسه رسیده است. استاندار در این خصوص با گریزی به آمارهای دو سال گذشته می‌گوید: در هفته دولت و دهه فجر 1400 یعنی طی 4 مناسبت 2710 پروژه با 11 هزار و 620 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ‌زنی شد که البته در مقایسه با 56 هزار و 530 میلیارد تومان پروژه امسال، رقم قابل تأملی است.

حالا استاندار از مهمترین اقدام خود می‌گوید: تأمین آب سدتالوار که 17 سال نیمه کاره رها شده و با پیشرفت 32 درصد راکد مانده بود. اما در دولت فعلی و پس از بروز کم‌آبی که باعث چالش و اعتراض مردم همدان شد در نهایت با 1500 میلیارد تومان اعتبار اقدامات تکمیلی آن آغاز و پایان یافت تا 2 هفته دیگر شاهد قدرت انتقال آب به میزان 1800 لیتر آب در ثانیه باشیم.

اما در کنار این گزارش به نظر می‌رسد بالا رفتن میزان مصرف آب توسط مردم همدان از شیرینی موفقیت در انتقال آب خواهد کاست. چرا که به دلیل کم‌کاری دستگاه‌های متولی در فرهنگ‌سازی مصرف آب و تبلیغ در این خصوص، میزان مصرف مردم همدان از 2 هزار و 50 لیتر به 2 هزار و 350 لیتر رسیده که به گفته مقام ارشد استان این میزان مصرف طبیعی نیست!

به همین لحاظ قرار است دستگاه‌های نظارتی وارد کار شده شبکه‌ها را بررسی و میزان پرت آب استان را مشخص نمایند.

جدیت این موضوع تا جایی بود که استاندار به صراحت اعلام کرد: در صورتی که هر گروه، نهاد و یا رسانه‌ای تخلف آب، مشکلات مربوط به مصرف و... را مستند گزارش دهد پاداش خوبی خواهد گرفت.

حالا ذخیره آب سد از 500 میلیون مترمکعب به 7/5 میلیون متر مکعب رسیده است که اگر با احتیاط و صرفه‌جویی، مصرف نشود با توجه به میزان بارش‌ها در آینده مشکل خواهیم داشت.

گزارش دوم استاندار بخش مسکن است. الحاق زمین در 28 شهر و واگذاری آن در هفته دولت، آغاز ساخت 11 هزار واحد مسکونی که هم اینک 3500 واحد عملیاتی شده است و نیز ایجاد شهرک جدید اکباتانا مبحثی بود که استاندار آن را با نمره قبولی در کارنامه 2 ساله خود می‌دید.

علاوه بر آن، برای 14 هزار میلیارد مصوبه سفر ریاست جمهوری، پروژه‌هایی چون ایجاد مرکز جامع سرطان، 4 خطه کردن همدان- علیصدر، ایستگاه راه‌آهن، کنار گذر اسدآباد، بیمارستان اکباتان و ... در دستور کار است.

به ثمر رسیدن طرح جامع شهر، ایجاد پنجره واحد برای صدور پروانه‌های ساختمانی، امکان‌سنجی برای 9 فرصت سرمایه‌گذاری و شروع مطالعات 12 فرصت دیگر، ساماندهی بازار اجاره ‌بهای مسکن، ایجاد بازارچه محصولات کشاورزی، برنامه برای تأمین آبرسانی به 160 روستا و آبرسانی به 200 روستای دیگر طی 3 سال، افزایش 44 درصدی صادرات گمرک استان با 95 میلیون دلار صادرات، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی، تلاش برای ساماندهی قطعی‌های برق از جمله مواردی بود که وضعیت هر کدام، نمودِ تلاش دولت برای خدمت را نشان می‌دهد تا رضایت مردم مهر تأییدی بر آن باشد.

قاسمی فرزاد گریزی هم به بحث اشتغال زد و با ارائه آماری گفت: تاکنون تحقق 46 درصدی اشتغال را در سال جاری شاهد بودیم که البته سال گذشته این رقم 110 درصد بود برای همین منظور 1364میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شد که 30 میلیارد تومان از آن برای خبرنگاران بود.

همچنین 152 واحد تولیدی راکد در حوزه صنعت، معدن و خدمات فعال و به چرخه تولید و اشتغال برگشت.

استاندار کارنامه خود را که بر اساس آن گزارش کار ارائه می‌داد بست و در جایگاه مدیری پاسخگو، منتظر پرسش‌های خبرنگاران شد.

مجری پرسش‌ها را قرائت کرد و استاندار پاسخ‌های لازم را ارائه داد که در زیر می‌خوانید.

 می گویند از زمانی که به استان آمدید، تنها با گروه‌ها و جریان‌های خاصی دیدار و جلسه داشتید در حالیکه در سال انتخابات، اصل برتعامل با همه جریان‌ها است با این دیدگاه اصلاح طلبان در نخستین دعوت استانداری آن را نپذیرفته و نقد کردند، توضیح شما چیست؟

بعضی از این جریان‌ها به لحاظ اتصال مستقیم به بدنه مسئولان و لیدرهای کشوری‌شان از آنها نظر می‌گیرند. موضع آنها مشخص است. البته برخی از اصلاح‌طلبان با من دیدار داشتند و حتی بعد از رد دعوت آمدند و نظرشان را هم اعلام کردند.

استانداری هیچ زمانی منعی برای حضور جریان‌ها ایجاد نکرده است. منتقدان گفته بودند حالا که ایام انتخابات است آنها را دعوت کردیم. در حالی که زمان دعوت 9 ماه به انتخابات مانده بود و زمان فعال شدن احزاب هم معمولاً یک ماه مانده به انتخابات است. شاید اینها خودشان زودتر به استقبال انتخابات رفتند.

 ما دنبال مشارکت هستیم و افراد با سلایق مختلف را می‌پذیریم. جدایی و ایجاد مانع در کار ما نیست قاعدتاً دولت از همفکران خود استقبال می‌کند در این مدت حتی برخی دبیران اصلاح‌طلب که درخواست جلسه داشتند به دفتر کار من آمدند.
درِ استانداری به روی همه گروه‌های مردمی باز است.

 پتروشیمی هگمتانه در ورطه ورشکستگی است چه برنامه‌ای برای آن دارید؟ گویا خوراک مورد نیاز (مواد اولیه) را ندارد؟

در این خصوص چندین جلسه با وزیر نفت داشتیم. همچنین با مدیران شرکت، نمایندگان و... مذاکره کردیم. این مجموعه خوراک مصوب ندارد و از همان ابتدا قرار بود که خود مجموعه از طریق بورس خوراک تأمین کند. زمانی که تأمین مواد اولیه برای پتروشیمی‌های کل کشور مصوب شد توافقاتی انجام دادیم که پتروشیمی هگمتانه در دستور کار باشد. محصولات آن از نوع پزشکی و بی‌نظیر است. فعلاً یک سرمایه‌گذار ورود کرده و قرار است کار را جلو ببرد به این پروژه خوش‌بین هستم.

 تکلیف کارخانه کیوان چه شد؟

دنبال کار این مجموعه از طریق قوه قضائیه هستیم. پیگیری‌های لازم انجام شده و بزودی نتایج مشخص می‌شود.

 کار اجرایی کنار گذر غربی (سیدجمال) به کجا رسید؟

این پروژه یکی از مهمترین پروژه‌های استان است که 400 میلیارد تومان از مصوبات سفر برای آن تأمین اعتبار شده است. فعلاً 18/5 کیلومتر از مسیر آسفالت و مابقی در حال انجام است با مالکان هم در حال مذاکره هستیم.

 چهار خطه کردن همدان- علیصدر چه وضعیتی دارد؟

این پروژه از نظر ترابری مورد نیاز استان است یکی از شاخص‌های پذیرش پروژه در سفر پروژه‌های دارای 50 درصد پیشرفت بود اما این پروژه استثنائاً به لحاظ ضرورت مورد پذیرش قرار گرفت؟

72 کیلومتر طول این محور است که هم اینک نقشه 32/5 کیلومتر از حدافاصل آیت‌ا... نجفی تا میدان حسن‌آباد تهیه و مناقصه گذاشته شد. پیمانکار تعیین و عملیات شروع شده است برای این پروژه از محل اعتبارات سفر 300 میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده که فعلاً با 50 میلیارد تومان 12/5 کیلومتر ابتدایی در فاز اول انجام می‌شود.

 یکسال از سفر ریاست جمهوری می‌گذرد چند درصد از اعتبارات تخصص یافته است؟

 14 میلیارد تومان اعتبار عمرانی عایدی سفر ریاست جمهوری بود که باید از محل سازمان برنامه و بودجه، منابع داخلی وزارت و منابع استانی تأمین اعتبار شود.
با توجه به اینکه استان همدان جز آخرین مقصد سفر بود تاکنون 2 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده که پروژه‌ها در حال انجام است.

 شنیده شده که دومین سفر استانی، رئیس جمهوری به زودی به همدان می‌آید آیا صحت دارد؟

رئیس جمهوری به تناسب اجرای مصوبات و پیشرفت پروژه‌ها به استان‌ها سفر می‌کند در حقیقت میانگین درصد تحقق پروژه‌ها باید بالای 50 درصد باشد.
استان برای هفته دولت 2 پروژه مهم انتقال آب از تالوار و بهره‌برداری رسمی از بیمارستان اکباتان را دارد دنبال حضور مقامات از رئیس جمهوری گرفته تا وزرا برای افتتاح این پروژه‌ها هستیم که امیدواریم محقق شود.

 تکلیف قطار سریع‌السیر مسیر تهران چه شد؟

اعتبار این طرح در لایحه بودجه 1400 تعریف و بحث‌های مطالعاتی آن در دستور کار است. در کل کشور 3 مسیر در اولویت است که یکی از آنها قطار مسیر همدان-تهران است.

 می‌گویند مخالف جشنواره تئاتر در همدان هستید توضیح دهید.

این حرف را تکذیب می‌کنم آنچه ما اعلام کردیم، آمادگی استان برای برگزاری این جشنواره است. منتها اعتبار آن باید از طریق وزارت مربوطه تأمین شود چرا که مباحث و برنامه‌های مربوط به هر وزارت خانه به خود آن وزارتخانه مربوط می‌شود.
اعتبارات استان و محل هزینه آن مشخص است ما برای این موضوع و مأموریت دستگاه‌ها اعتباری دریافت نکردیم.

وظیفه ما نظارت و کنترل و هماهنگی مجموعه‌ها برای اجرای برنامه‌ها است. حتی کنگره شهدا هم مربوط به دستگاه خاص خود است اما با این حال گفتم بخشی از هزینه‌ها که پنج میلیارد تومان بوده و شامل پذیرایی و اسکان است را می‌پذیرم. اما در بخش مهمانان خارجی باید دستگاه مربوط اقدام کند. دنبال پیگیری کار از وزیر هستیم.

ادارات نباید هزینه برنامه‌های خود را به گردن استانداری بیندازند.
با شنیدن صدای اذان ختم جلسه اعلام شد و به گمان با وجود پرسش‌هایی که خبرنگارن داشتند، استاندار انتظار آن را خواهد کشید که ببیند تحلیل اصحاب رسانه از این نشست و تیترهای حاصله چه خواهد بود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com