نقطه سر خط همدان پیام
 
 
دوشنبه - 3 ارديبهشت 1397 - شماره 3176
 
امروز : سه شنبه ، 4 ارديبهشت 1397

Today : Mon, April 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  79989 تاریخ انتشار:  1396-04-26 - 05:45 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نقطه سر خط

یادداشت

آن زمستان و اين تابستان هم در مدار شتاب فصل‌ها در پي هم گذشته و مي‌گذرند. چه سوز و گزندي كه از نفس سرماي دي‌ماه بر جوانه جان‌ها نشست و چه هواي سربي و داغي كه در اين هنگامه تير راه نفس‌هايمان مي‌بندد.
اين فصل‌ها ورق‌هاي دفتر عمر من و توست و سرد و گرم روزگار، سايه روشن‌هاي زندگي آدم‌ها كه تكرار تكرار است و مي‌آيد و نمي‌ماند. همه تلاش مي‌كنيم در بوته آب و باد و آتش هستي را مقهور خويش سازيم، دريغا كه ندانسته خود مقهور ناشناخته‌هاييم و بدون اينكه بخواهيم تن به قضا و قدر مي‌دهيم.
همواره تغيير مي‌دهيم و در اين فرايند سخت خود نيز ناگزير به قبول تغييرات مي‌شويم و تا بخواهيم، بدانيم چه بوده و چه شد، از آغاز فاصله مي‌گيريم و به پايان نزديك‌تر. نقطه سر سطر!
ابرها كه مي‌غرند و طوفان كه مي‌ستيزد، پنداريم پايان روزگار است و دنيايي ديگر بايد. دانشمندان كه از خود مايند نظر مي‌دهند، دنيايي ديگر در شرف تكوين و آغاز است و دنيايي كه ما ساختيم در انتهاي راه پرنشيب‌وفراز هزاران نسل و تبار محكوم به فنااست. عنوان درشت اين تغيير نابهنگام و ديرهنگام «تغييرات اقليمي»؛ در اين گريز و شتاب و بلوا هيچ اميدي به حيات شكوفه بادام نيست. جنون طبيعت گل‌هاي سيب را هم مي‌ربايد و مي‌سوزاند. طبيعت ديگري در راه است و نقطه را سرخطي ديگر بايد. در اين غوغاي بي‌آغاز و بي‌پايان نيز همه شتاب و گريز و كجمداري‌هاي ما آدم‌ها هم براي اين است كه از ورطه زوال دور باشيم و گويي در خيال و پندارهايمان نقش كشتي نوح مي‌كشيم تا از چنين طوفان سهمگين در امان بمانيم و ديگر هيچ. غافل از اينكه تيشه بر دكل‌هاي نجات كشتي نوح مي‌كوبيم و بر طومار تغييرات بنيان خويش امضا مي‌زنيم.
دنيا در طوفان دادوستدهاي بي‌فايده گرفتار است. شكل دادوستدهاي اينچنيني همانان بافتن و دوباره شكافتن است. چيزي نمي‌بافيم تا به تن خريدار آن خوش نشيند و دوام بياورد. بيهوده هياهو به راه مي‌اندازيم و مشتري طلب مي‌كنيم اما او را از چاهي كه بر سر راهش كنده‌ايم، حذر نمي‌كنيم. فروشنده و خريدار چنين معامله و چنين بازار مكاره‌اي خود، خودمان هستيم و هيچ رهاوردي بر آن نيست.
در عرصه همه تغييرها و تكرار تمام گزش‌ها و سوزش‌ها نفس آدمي هم تغيير مي‌كند. فرهنگ بده‌وبستان‌هاي روزمره كه دستخوش نوسان‌هاي اقتصادي باشد و هر كس براي انباشت سود خود تلاش كند، اخلاق آدمي هم دگرگون مي‌شود. در رهگذار دائمي اين سود و زيان‌هاست كه كيفيت فرهنگ‌هاي اجتماعي شكل مي‌گيرد و چنانچه چنين ادامه يابد، فردا روزي قبل از تغيير كلي اقليم، اين خود ما و آدم‌ها هستيم كه با هم بيگانه خواهيم بود و چيزي از آشنايي‌ها باقي نخواهد بود. يادش بخير آنكه سرود؛ تن آدمي شريف است به جان آدميت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com