تدوین اطلس بازی‌های بومی-محلی برای نخستین بار درکشور همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90105 تاریخ انتشار:  1397-11-21 - 11:02 تعداد بازدید:  94
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئيس فدراسیون بازی‌ها و ورزش‌های بومی و محلی خبر داد
تدوین اطلس بازی‌های بومی-محلی برای نخستین بار درکشور

ورزشی
 رئیس فدراسیون بازی‌ها و ورزش‌های بومی و محلی با بيان اينكه برای نخستین بار اطلس بازی‌های بومی و محلی تدوین شده که در دهه فجر رونمایی می‌شود گفت: بايد در مقطع دانشگاهی نیز رشته‌های تحصیلی با گرایش‌های بومی و محلی و یا سنتی را ایجاد کنیم. 
غلامرضا جعفری در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه بازی‌های بومی و محلی میراث ناملموس فرهنگی کشور است اظهار کرد:‌ این بازی‌ها به دلیل مواهب آموزشی و تربیتی که دارند می‌توانند از منظر‌های مختلف دارای کاربردهای متفاوتی نیز باشند.
وی با بیان اینکه رفتارهای اجتماعی و مهارت‌های زندگی را می‌توان از طریق این بازی‌ها به کودکان آموزش دهیم افزود: برای نخستین بار اطلس بازی‌های بومی و محلی را در دهه فجر رونمایی‌ خواهیم کرد که به توصیف این بازی‌ها می‌پردازد.
رئیس فدراسیون بازی‌ها و ورزش‌های بومی و محلی با اشاره به اینکه در هدف ایده‌آل خود به دنبال تدوین دایرة‌المعارف بازی‌های بومی و محله‌ای است افزود: با تبیین فلسفه و منطق شکل‌گیری این بازی‌ها باید چرایی آن‌ها را به نسل جدید منتقل کنیم.
وی تصریح کرد:‌ نسل جدید نسبت به قدیمی‌ترها با تغییر نگرش مواجه هستند و از منظر علمی نگاه جدید‌تری یافتند پس باید بپذیرند که بازی‌ها چگونه بر تربیت افراد تأثیر دارد.
جعفری با اشاره به اینکه در روش تربیتی کلاسیک از بازی‌های به عنوان یک روش برای انتقال شاخص‌ها استفاده می‌شود ادامه داد:‌ بازی‌های سنتی با ایجاد یک چارچوب و ضابطه می‌تواند در انتقال فرهنگ جامعه به عرصه بین‌المللی مؤثر واقع شود.
وی خاطرنشان کرد: ما نیز در راستای منویات مقام معظم رهبری به دنبال معرفی بازی‌های بومی ـ محلی در عرصه بین‌الملل هستیم.
رئیس فدراسیون بازی‌ها و ورزش‌های بومی و محلی گفت: این امر جزء مهمترین اقداماتی است که بتوانیم در قالب این جشنواره‌ها به بحث معرفی بازی‌ها بپردازیم.
وی با بیان اینکه یک رویکرد فرهنگی بر این بازی‌ها غالب است اظهار کرد: نیاز داریم با همکاری آموزش‌و‌پرورش در مقطع ابتدایی بازی‌های بومی و محلی را قرار دهیم.
جعفری با اشاره به اینکه باید در مقطع دانشگاهی نیز رشته‌های تحصیلی با گرایش‌های بومی و محلی و یا سنتی را ایجاد کنیم تا بتوانیم نیروی انسانی متخصص را در این زمینه تربیت کنیم افزود: باید با کشورهای عضو اکو همکاری‌های خود را توسعه دهیم.
 وی با بیان اینکه در این حوزه با کشورهایی که از نظر فرهنگی با ما قرابت دارند، باید بیشتر تعامل کنیم اظهار کرد: چارچوب‌های فعالیت ما نیازمند مساعدت و همکاری ویژه متولیان است؛ این درخواست را از نمایندگان مجلس و دولت دارم که به حوزه‌های ارزشی با نگاه خاصی بنگرند.
رئیس فدراسیون بازی‌ها و ورزش‌های بومی و محلی خاطرنشان کرد:‌ احیاء ورزش‌های بومی و محلی احیاء ارزش‌های دینی ماست بنابراین ما التزام داریم در برنامه‌ای جامع به این امر بپردازیم تا نسل آینده نیز با میراث فرهنگی ناملموس بهتر آشنا شوند.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com