باغهای‌آلوی ملحمدره آماده پذيرايي از ميهمانان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 31 تير 1397 - شماره 3245
 
امروز : دوشنبه ، 1 مرداد 1397

Today : Mon, July 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82626 تاریخ انتشار:  1396-07-21 - 05:45 تعداد بازدید:  95
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جشن آلو در اسدآباد برگزار مي‌شود
باغهای‌آلوی ملحمدره آماده پذيرايي از ميهمانان

مادستان

 حال و هوای این تکه از زمین خدا  عجیب حالت را خوب می‌کند، فرقی نمی‌کند پیر باشی یا جوان، کهنسال باشی یا کودک، وقتی که قدم  در این دنیایی رویایی می‌گذاری عجیب دلت هوای شیطنت‌های کودکانه را دارد، فصل پاییزش با عطر آلوهای زرین درختانش، عجیب سخاوتمندانه چیدن آلوهای رسیده همسایه را به تو تعارف می‌کنند.
به‌گزارش ایسنا، باغ‌های آلوی فصل پاییزیش برای رهگذران چه  عجیب دلبری می‌کنند.
مردمان مهربان این تکه از بهشت دیگر به رد دیده‌گان پرحیرت میهمانان این وادی که از این همه زیبایی بر سر ذوق آمده‌اند انگار دیگر عادت دارند.
اینجا اصلا انگار دلت می‌خواهد طعم قدم زدن در باغ‌های همه همسایگان را بچشی، چون کودکی پر شوخ و شنگ و غافل از دغدغه‌ها و سرخوش از عطر دل‌انگیز چشمه‌ساران شیطنت کنی، بازی کنی و شعرهای کودکیت را با صدای بلند برای شاپرک‌های باغ‌های آلو  زمزمه و دوره کنی.
حرص میزنی همپای سمفونی طبیعت بکر این تکه از بهشت خدا با تمام رگ‌ها و سلول‌های وجودت هوای پاییزش را با تمام وجودت نفس بکشی.دلت را  عطر آلوهایش به ذوق می آورد .
 سینی‌های لواشک زن همسایه  را دیگر نگو که عجیب مستت می‌کند، هوس می‌کنی یواشکی به گوشه سینی لواشک زن همسایه چون کودکی سربه هوا ناخنک بزنی! طعم لواشک‌های آلو زیر زبانت را آب می‌اندازد!
خلاصه چه بگویم اینجا دوست داری بدون هیچ خجالتی کفش‌هایت را از پا به در کرده و در کوچه باغ‌های روستا تا دلت می‌خواهد چون کودکی بدوی و به تک تک کوچه باغ‌ها سرک بکشی، بر شاخه درختان بیاویزی و تاب بخوری، لباس‌های تنت را با ذوق از زلالی آب رودخانه پنهان از چشم مادر خیس کنی و مشت‌هایت را از سخاوت آب رودخانه لبریز و به آسمان هدیه کنی و در گرمای آفتاب  و نسیم عطرآگین باغ  آلو با ترس شیرین کودکانه که مبادا مادر مهربانت از لباس‌های خیست دلشوره بگیرد، جامه‌ات را برای خشک شدن به آفتاب و وزش نسیم بسپاری و سرخوش از این طبیعت باشی هرچند برای لحظه‌ای بدون آنکه کسی بگوید «هه دیوانه شده».
پنجره‌های باز خانه‌ها با چه مهربانی نسیم و نور آفتاب صبح‌گاهی را به منزل دعوت می‌کنند، اینجا بام خانه‌های کاهگلی و سنگی با گل پیچک‌ها و نیلوفرهای پیچیده به حفاظ پنجره‌های چوبی با محبت چون کاشانه‌های روستای ماسوله، حیاط همسایه شده و عطر و بوی نان تازه پخته شده مادران در  تنورهای گرم هر  کاشانه‌ای  در صبحگاهان این روستا دلت را عجیب می‌برند .
در سالهای اخیر هر ساله جشنواره آلوی روستای هدف گردشگری ملحمدره  معروف به ماسوله غرب کشور  با پایان برداشت آلو در  باغات منطقه  گردشگری ملحمدره  در اوایل فصل پاییز با رنگ و بوی مهر با حضور گردشگران و مسافران و اهالی این روستا به شکرانه برداشت محصول آلوی این روستا برگزار می‌شود.
 آب مناسب، خاک حاصلخیز، هوای کوهستانی و تجربه باغداران سبب شده آلوی این روستا تفاوت ویژه‌ای با محصول تولید شده در سایر نقاط کشور داشته باشد.
 برپایی جشنواره آلو در ملحمدره به مدت یک هفته
فرماندار شهرستان اسدآباد  از برپایی جشنواره آلو در روستای ملحمدره خبر داد و گفت: این جشنواره به دبیری جهاد کشاورزی شهرستان در روستای ملحمدره در روز پنجشنبه به مدت یک هفته برگزار می‌شود.
حسین افشاری افزود: با توجه به اینکه در ماه محرم قرار داریم، برنامه جشن افتتاحیه جشنواره آلو در این روستا را برگزار نکردیم اما مردم می‌توانند با حضور در بازارچه این جشنواره از محصولات عرضه شده در این جشنواره دیدن و خرید کنند.
وی با اشاره به مرغوبیت آلوی ملحمدره تصریح کرد: این قابلیت می‌تواند در رونق اقتصادی و توسعه گردشگری این روستا موثر باشد.
 45 هکتار از باغات آلوی اسدآباد در روستای ملحمدره قرار دارد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسدآباد نیز با اشاره به اینکه روستای ملحمدره به عنوان روستای تولید آلو به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: میزان کل باغات آلوی  شهرستان اسدآباد ١٣۵ هکتار است که ازاین میزان ۴۵ هکتارباغات آلو متعلق به روستای ملحمدره می باشد.
سقراط بیرنگ عمده باغات آلوی موجود این شهرستان را در روستاهای ویرایی، شیلاندر، ملحمدره و خنداب اعلام کرد و گفت: براساس پیش‌بینی‌ها در سال‌جاری از باغات آلوی شهرستان اسدآباد بیش از ١٠٠٠ تن آلو برداشت خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در شهرستان اسدآباد ١٣٠ بهره بردار آلو فعالیت دارند، یادآور شد: با توجه به ماه محرم محدودیت‌هایی را در جشنواره آلوی امسال در نظر گرفته‌ایم و این جشنواره با عنوان" مراسم برداشت آلو ملحمدره "امروز پنج شنبه با حضور مدیرعامل صندوق کارآفرینی کشور و برخی مسئولان استانی و مسئولان شهرستان و مسافران و گردشگران در این روستا برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سخنران اصلی این مراسم نورا... زاده مدیر عامل صندوق کارآفرینی کشور خواهد بود ،اضافه کرد: در کنار این مراسم محصولات و تولیدات روستای ملحمدره از جمله آلو و محصولات تولیدی با آلو ،گیاهان دارویی و گردو ،سماق و میوهای پاییزی روستا نیز جهت عرضه و بازدید مسافران و گردشگران و نیز شرکت‌کنندگان در این مراسم  در نظر گرفته شده است.
 گردو و آلو؛ دو برند روستای ملحمدره
معاون بخشداری مرکزی شهرستان اسدآباد هم در ادامه گردو و آلو روستای ملحمدره را دو محصول مهم و برند این روستا معرفی و تأکید کرد: این دو محصول مهم معرفی روستای هدف گردشگری ملحمدره معروف به ماسوله غرب کشور از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است و می‌توان با تبلیغ این دو محصول و دیگر محصولات تولیدی و کشاورزی روستا نسبت به جذب مسافران وگردشگران خارج از استان اقدام کرد.
فاضل سلطانی با بیان اینکه روستای هدف گردشگری  ملحمدره به سبب برخورداری از ظرفیت‌های گردشگری فراوان جز ٢٠ روستای هدف گردشگری استان همدان قرار گرفته است، افزود: این روستا در سال ٨٨ به فهرست روستاهای هدف گردشگری استان همدان اضافه شد.
وی ادامه داد: در جشنواره آلوی امسال ملحمدره با عنوان "مراسم برداشت آلوی ملحمدره "پیش‌بینی می‌شود بیش از ٢۵٠ نفر میهمان شرکت داشته باشند.
سلطانی خاطر نشان کرد " روستای ملحمدره  واقع در ۵ کیلومتری شهر اسدآباد جز بخش مرکزی شهرستان بوده و دارای ۴٢٠ نفر با ١٢٠ خانوار است.
سلطانی اضافه کرد: خانه بوم گردی روستای ملحمدره پنجمین خانه بوم‌گردی استان است که با همت دهیار سابق روستا و اداره میراث فرهنگی و شهرستان در ١٧ اردیبهشت امسال به طور رسمی با حضور معاون صنایع دستی کشور در این روستا افتتاح شد.
وی با تأکید بر اینکه روستای ملحمدره ظرفیت فراوانی برای سرمایه‌گذاری گردشگری دارد، یادآورشد: در حال حاضر راه‌اندازی خانه بوم‌گردی ملحمدره موجب افزایش تعداد مسافران و گردشگران و اقامت آنان در این روستا شده است و برای ایجاد خانه‌های بوم‌گردی بیشتر ظرفیت لازم باز هم وجود دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com