1399-07-271399-08-07bool(false) آگاهی و آموزش همگانی لازمه رهایی جامعه از آسیب اعتیاد است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109900 تاریخ انتشار:  1399-04-15 - 07:00 تعداد بازدید:  86
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری تسنیم همدان"
آگاهی و آموزش همگانی لازمه رهایی جامعه از آسیب اعتیاد است

اجتماعی


 تجربه جوامع مختلف ثابت کرده آموزش و تلاش برای آگاه‌سازی در زمینه مبارزه با مواد مخدر وظیفه‌ای همگانی است و اگر این اتفاق مهم به جنبشی همگانی تبدیل شود، می‌تواند جامعه را به سمت کاهش و رهایی از این آسیب اجتماعی سوق دهد.
به گزارش تسنیم، می‌توان گفت اعتیاد به مواد مخدر، مهمترین آسیب اجتماعی است که همه ابعاد زندگی فرد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. شخصی که به مواد مخدر آلوده می‌شود، علاوه بر آسیب‌های جسمی، از نظر روحی نیز آسیب می‌بیند و این وابستگی، عزت نفس، شایستگی‌ها و توانایی‌های او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر آگاهی و هوشیاری فرد به‌ویژه در ارتباط با همسالان و دوستان است، هر چند خانواده‌ها و رسانه‌ها نیز در این میان نقش مهمی بر عهده دارند.
یزدان آزرمی، درباره وضعیت استان همدان در حوزه مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: در استان همدان در 3 ماهه نخست سال 99 نسبت به 3 ماهه مشابه در سال گذشته، 21 درصد افزایش کشفیات در حوزه مواد مخدر و اقدامات مقابله‌ای داشته‌ایم که توسط دستگاه‌های انتظامی امنیتی انجام شده است.
وی با بیان اینکه در حوزه پیشگیری طرحی با عنوان «یاریگران زندگی» با هدف فرهنگ‌سازی، آموزش و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر در ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تصویب شده است، افزود: این طرح با توجه به شرایط هر استان، قابلیت بومی‌سازی دارد، طرحی که سال گذشته در 500 مدرسه سطح استان اجرا و با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد.
وی با اشاره به اینکه گاهی سمن‌ها در رساندن پیام به مردم نسبت به دستگاه‌های رسمی، موفق‌تر هستند اظهار کرد: از نمونه‌های موفق سمن‌ها، رسانه‌ها هستند که می‌توانند با اطلاع‌رسانی مؤثر نقش مهمی در این زمینه داشته باشند.
وی افزود: در بخش حمایت‌های پس از درمان نیز، یک دستورالعمل مراقبتی داریم که بیشتر در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تعریف شده و البته ما هم تا حدی در آن نقش داریم هرچند این مهم یکی از برنامه‌های جدی در استان همدان است که مقدمات آن را فراهم کرده‌ایم و به‌دنبال اجرایی شدن آن هستیم.
وی درباره سطح شیوع اعتیاد به مواد مخدر در استان نیز گفت: درحال بررسی این موضوع هستیم و فعلا درباره آن آماری نداریم اما به‌طور کلی، درصد شیوع شناسی اعتیاد در سطح استان 1/2 درصد است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان بهترین راهکارها برای پیشگیری از اعتیاد را حساس‌سازی، آگاه سازی و آموزش همگانی دانست و بیان کرد: برای این کار باید از همه ظرفیت‌های موجود مانند خانواده، هم‌سالان، فضای مجازی و رسانه‌های سمعی، بصری و مجازی استفاده کرد. حاجیلو درباره برنامه‌های آموزشی پلیس مبارزه با مواد مخدر برای پیشگیری از اعتیاد گفت: برنامه‌های آموزشی ما در مراکز آموزشی، صدا وسیما و نیز از طریق فضای مجازی اجرا می‌‌شود که درحال‌حاضر با توجه به تعطیلی مدارس، این برنامه‌ها را در فضاهای دیگر پیگیری می‌کنیم یعنی کارشناسان ما با حضور در برنامه‌ها، آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهند.
حاجیلو کنترل جوانان و بیان مضرات مواد مخدر در خانواده‌ها را بهترین راه پیشگیری از اعتیاد دانست و گفت: مهم‌ترین کانون برای تأثیرگذاری و پیشگیری در این‌باره، خانواده‌ها و مراکز آموزشی هستند، همچنین نقش گروه‌های مردمی در آموزش و تأثیرگذاری نیز انکارناپذیر است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com