نمي‌گذاريم بوعلي‌سينا حذف شود همدان پیام
 
 
سه شنبه - 2 بهمن 1397 - شماره 3395
 
امروز : چهارشنبه ، 3 بهمن 1397

Today : Tue, January 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه شیراز97
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84354 تاریخ انتشار:  1397-03-06 - 05:45 تعداد بازدید:  124
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

واکنش نمايندگان و مسئولان به کج‌سليقگي تامين اجتماعي:
نمي‌گذاريم بوعلي‌سينا حذف شود

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

اجتماعی

طرح جدید جلد دفترچه‌های درمان تأمین اجتماعی در حالی با بی‌سلیقگی مسئولان مورد تأیید، تغییر و چاپ قرار گرفت که  بوعلی سینا به عنوان نماد پزشکی جهان از روی آن حذف شد.
به گزارش خبرنگار ما، چند ماهی است بیمه شدگان پس از تعویض دفترچه‌های خود با شکل و شمایل جدیدی از دفترچه‌ها برخورد می‌کنند دفترچه ای که هیچ نوع خلاقیت و یا نمادی از درمان در آن مشاهده نمی‌شود.
سازمان تأمین اجتماعی هر از چندگاهی اقدام به بازآفرینی طرح روی جلد دفترچه‌های درمانی خود می‌کند و در این مسیر با فراخوانی از گرافیست‌ها دعوت می‌کند تا با بکارگیری ایده‌های جدید در طراحی به سازمان کمک کنند.
تاکنون جلد دفترچه‌های تأمین اجتماعی چندین مرتبه در تصویر روی جلد و پیام‌های بیمه‌ای و درمانی که در صفحات دفترچه گنجانده می‌شود دستخوش تغییر شده‌اند.
اما حالا با صدور دفترچه‌های جدید، دفترچه‌های قدیمی تأمین اجتماعی از این پس جای خود را به دفترچه‌هایی می‌دهند که به لحاظ طراحی، شکل و شمایل، تفاوت زیادی با گذشته دارند و بجای تصویر ابوعلی سینا، این بار طرح‌های اسلیمی که متشکل از خط‌های پیچیده، منحنی‌ها و قوس‌های دورانی مختلف است، بر جلد دفترچه‌ها نقش بسته است.
آنچه مشخص است این است که این اقدام در حذف بوعلی سینای همدانی از دفترچه‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ما در هیچ سندِ چاپی که جنبه عمومی دارد، این پزشک بی بدیل را به تصویر نکشیدیم این در حالی است که سالهاست تصویر 33 پل اصفهان در پول ملی ایران همچنان خودنمایی می‌کند.
بی‌سلیقکی در چاپ دفترچه‌های تأمین اجتماعی در کنار این موضوع که برخی کشورهای همسایه چون تاجیکستان و ترکیه خواهان آن هستند که بوعلی را به نام خودشان مصادره و ثبت کنند باعث بسیاری از ابهامات در عملکرد وزارت رفاه و از جمله تأمین اجتماعی و مسئولان فرهنگی که پیش از این نیز به دلیل برخی امور بر آنها انتقاداتی وارد بود، شده است.
با این توصیف گویی ما ایرانیان عادت داریم که بزرگان ادبی، هنری، نخبگان و دانشمندان خود را به فراموشی بسپاریم و در عوض تنها به یک بعد حقایق توجه کنیم.
در همین ارتباط آیت اله محمدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان نیز هفته گذشته  این موضوع را مورد انتقاد قرار داده و تأکید کرده بود که شایسته نیست نام آوران ایرانی اینچنین حذف شوند.
 استاندار  همدان پیگیر حذف نام پرآوازه بوعلی
استاندار همدان حذف عکس حکیم بوعلی سینا از روی جلد دفترچه‌های درمانی تامین اجتماعی را نادرست دانست و اعلام کرد که این اقدام زیبنده نیست و باید پیگیری شود.
استاندار همدان گفت: حذف عکس این شخصیت جهانی بسیار جای تاسف دارد و بنده بخاطر این حرکت تاسف بار ناراحت شدم.استاندارهمدان گفت: در این زمینه اعتراض خود را بصورت مکتوب به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، وزیرکار، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارش کردم و خواستار پیگیری شدم.محمد ناصر نیکبخت گفت: از مدیرکل تامین اجتماعی نیز درخواست بررسی این موضوع شده است.
 اگر لازم باشد وزیر را استیضاح می‌کنم
 نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما با انتقاد از حذف حکیم هزاره‌ها از دفترچه‌ها گفت: به جد دنبال این قضیه هستم و اگر لازم باشد وزیر را استیضاح خواهم کرد.
امیر خجسته با بیان اینکه باید وزیر و مسئول مربوطه پاسخگوی این موضوع باشد اظهار کرد: این خطایی است که وزارت رفاه آنرا مرتکب شده و باید مواخذه شود.
وی با اشاره به اینکه شعور و فهم فرهنگی در این موضوع پایین بوده است افزود: در این طرح شاهد کج سلیقگی مسئولان در پرداختن به بزرگان این کشور هستیم.
 مدیران با تدبیر به کاهش هزینه‌ها کمک کنند
نماینده اسدآباد در مجلس نیز با بیان اینکه مشخص نیست چه تدبیری پشت این قضیه بوده است افزود: این اقدام نسنجیده‌ای است که پشتوانه و یا برنامه خاصی ندارد اما بسیار برای ما ناخوشایند است.علی اکبر رنجبر زاده اظهار کرد: دلیلی ندارد عده‌ای بیایند و بدون دلیل تصویر نماد پزشکی جهان را از روی دفترچه‌ها حذف کنند.
وی با اشاره به اینکه پاک کردن سبقه فرهنگی و سرمایه معنوی کشور از صفحه نگاه مردم تبعات خوشایندی ندارد گفت: باید قبل از چاپ این طرح مدیریت می‌شد و صاحب نظران در این خصوص اظهار نظر می‌‌کردند در حالی که مشخص است این کار، با کارشناسی لازم انجام نشده است.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس با بیان اینکه تصمیم برخی  مديران در اداره امور تعجب جامعه را برمي‌انگيزد گفت: بهتر است مديران در اين برهه به جاي توجه به برخي امور بي‌اساس به کاهش هزينه‌ها و مراقبت از عرصه درمان کشور ورود پيدا کنند.
 کشورهای دیگر تندیس بزرگان ما را می سازند ما تصویرشان را حذف می‌کنیم
رئيس دانشگاه علوم پزشکي همدان نيز با اشاره به اينکه سالها تلاش و تأکيد شده است که بوعلي‌سينا فارس زبان و مقبره آن در ايران است گفت: با يک تصميم اشتباه در حذف تصوير بوعلي‌سينا از دفترچه‌ها، ما اجازه مي‌دهيم که کشورهاي ديگر اين حکیم بزرگ را به نام خودشان مصادره کنند.
حبيب‌ا... موسوي‌بهار بيان کرد: ما در کشورهاي ديگر شاهد آن هستيم که تنديس بزرگان و انديشمندان ايراني را در پارک‌ها و مراکز تفريحي خود جانمايي می‌کنند در حالي که ما به اندازه تاريخ خودمان هم به اين افراد توجه نمي‌کنيم.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درمانی استان همدان بيان کرد: در شهر قونيه ترکيه با برگزاری مراسم پاسداشت مولانا درآمدهاي میلیاردی کسب می‌کنند. همچنين در تاجيکستان عکس و مقبره ميرسيدعلي را با شعري از وي و نیز تصویر  بوعلي‌سينا را به شکلی زیبا در پول ملي چاپ کرده‌اند. در حالي که در ايران ما برخي مسئولان به دنبال حذف تاريخ و بزرگان تاريخي هستند.
وي گفت: بايد کساني که براي اين مملکت زحمت کشيده و تاريخ‌ساز بوده‌اند را ماندگار کنيم.موسوی بهار با اشاره به مراسم بزرگي که براي پاسداشت حکيم هزاره‌ها هر ساله در روز پزشک برگزار مي‌شود اظهار کرد: امسال قصد داريم با برپايي مراسمي وسيع‌تر نام اين حکيم بزرگ ایرانی را بر روي آنتن‌هاي جهاني ببريم.
مدیرکل تأمین اجتماعی همدان نیز با بیان این که چاپ جلد دفترچه‌های تامین اجتماعی استانی نبوده و یک برنامه کشوری است تاکید کرد: نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تصحیح این موضوع ارسال شده است.
عسگری با شاره به اینکه باید پیگیری های ما به نتیجه لازم برسد افزود: از نمایندگان و سایر مسئولان نیز می‌خواهیم اعتراض حود به این موضوعات را به مقامات کشور اعلام کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com