1399-09-021399-09-12bool(false) نهاد خانواده سدی محکم برای پیشگیری از مشکلات رفتاری فرزندان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Wed, December 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110516 تاریخ انتشار:  1399-05-04 - 10:38 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نهاد خانواده سدی محکم برای پیشگیری از مشکلات رفتاری فرزندان

اجتماعی

خانواده بهترین کانون و محیط برای پیشگیری از مشکلات رفتاری از جمله سوء مصرف موادمخدر است.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: همواره والدین موثرترین افراد زندگی نوجوانان بوده و آنها به عنوان الگوی موثر در رفتار فرزندان تاثیرگذار هستند بنابراین آنها می‌توانند به مثابه سدی در برابر مواجهه فرزندان با مشکلات مختلف از جمله گرایش به مصرف موادمخدر عمل کنند.

به گزارش ایرنا،مهتا سنگستانی با بیان اینکه یکی از مهمترین دغدغه خانواده‌ها گرفتار نشدن فرزندان در دام اعتیاد است افزود: دانشگاه علوم پزشکی برای رفع این دغدغه آموزش‌های پیشگیری از سوء مصرف موادمخدر با ارائه مهارت های زندگی، مهارت‌های فرزندپروری به جمعیت عمومی و جمعیت گروه هدف را در دستور کار قرار داده است.

سنگستانی افزود: همچنین برنامه «نوجوان سالم من» به منظور ارائه آموزش به والدین دارای نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال برای ارتقای مهارت­‌های فرزند پروری والدین این گروه سنی و در راستای کاهش اختلالات مصرف مواد اجرا می‌شود.

وی توضیح داد: مهارت­های فرزند پروری پیشگیرانه صرف نظر از جنبه پیشگیری از اعتیاد، به‌طور عام به استحکام و ثبات خانواده، ارتباط مناسب اعضای خانواده با یکدیگر و رشد و تکامل سالم فرزندان می‌­انجامد بنابراین این آموزش‌ها توسط کارشناس سلامت روان ارائه می‌شود.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی همدان دیگر برنامه‌ها و فعالیت‌های حوزه پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشتی را شامل ارزیابی، تشخیص و مراقبت اختلالات مصرف دخانیات، الکل و مواد در نظام مراقبت‌­های اولیه با هدف افزایش دسترسی و پوشش این خدمات دانست‌.

سنگستانی اضافه کرد: غربالگری اولیه اختلالات مصرف دخانیات، مواد و الکل توسط بهورز و مراقب سلامت در تمامی خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت صورت می‌گیرد و گروه هدف این برنامه همه افراد ۱۵ تا ۵۹ سال هستند.

وی گفت: گروه هدف غربالگری تکمیلی اختلالات مصرف دخانیات، مواد و الکل که توسط کارشناس سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت شهری صورت می پذیرد همه افرادی هستند که در غربالگری اولیه آنها مثبت شده است.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی همدان با بیان اینکه ارائه خدمات روانشناختی، درمانی و ارجاع برای موارد شناسایی شده در غربالگری‌ها در دستور کار است گفت: برنامه کاهش آسیب مصرف موادمخدر با هدف افزایش دسترسی و پوشش خدمات کاهش آسیب و درمان اعتیاد و کاهش میزان شیوع ویروس «اچ.آی.وی» در جمعیت مصرف کنندگان مواد با اولویت مصرف کنندگان تزریقی اجرا می‌شود.

سنگستانی ادامه داد: کاهش آسیب نیز سطح سوم پیشگیری را شامل می‌شود و هدف از آن کاهش آسیب‌­های همراه با مصرف مواد است چراکه این آسیب‌ها احتمال بروز خطر جدی برای فرد مصرف کننده، خانواده و اجتماع را دارد.

وی تاکید کرد: کاهش آسیب سیاستی است که برای کاهش آسیب­‌های مرتبط با مصرف مواد طراحی شده بدون اینکه هیچ الزامی برای ترک مواد وجود داشته باشد و این برنامه در مراکز گذری کاهش آسیب اعتیاد (Dic) در ۲ شهرستان همدان و نهاوند ارائه می‌­شود.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی همدان این خدمات را شامل مشاوره و آموزش، خدمات کاهش آسیب از جمله ارائه سُرنگ، سوزن، کاندوم، خدمات حمایتی شامل ارائه غذای گرم، چای و حمام و درمان نگهدارنده با متادون است.

سنگستانی افزود: خدمات کاهش آسیب اعتیاد، خدمات روانشناختی، خدمات حمایتی، خدمات درمانی در مراگز گذری کاهش آسیب اعتیاد (Dic) به مصرف کنندگان تزریقی، غیرتزریقی و پرخطر اعتیاد در شهرستان های همدان و نهاوند ارائه می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com