1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) ستاره ایرانیان مؤسسه‌ای برای اشتغال جوانان همدان همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  75476 تاریخ انتشار:  1395-10-19 - 05:45 تعداد بازدید:  378
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ستاره ایرانیان مؤسسه‌ای برای اشتغال جوانان همدان

اجتماعی
 اشتغال، مهمترین دغدغه‌ای است که مدت‌هاست نه‌تنها خانواده‌ها بلکه مسئولان کشور را نیز درگیر خود کرده تا با ارائه طرح‌های مختلف اشتغالزایی در جهت حل این مشکل برآیند.
در این بین طرح‌های کارآفرینی که اغلب توسط بخش خصوصی و یا تعاونی‌های تولید ارائه می‌شود توانسته است در کمک به اشتغال اثرگذار باشد که نمونه آن مجتمع‌های تولیدی ستاره ایرانیان در استان همدان است که الگویی خاص از یک نظام صنعتی یکپارچه و خوشه‌ای بوده و با هدف مشارکت در توسعه اقتصادی و کمک به اشتغال جوانان توسط دکتر سلیمیان اقتصاددان کشورمان طراحی و پیاده‌سازی شده است.
کارکرد این مجموعه اقتصادی در 4 حوزه تولید پوشاک، صنایع دستی، غذا و خدمات اقامتگاهی و گردشگری برنامه‌ریزی شده است که هم‌اکنون در حوزه تولید و فروش پوشاک مشغول فعال شده است تا در قالب آن افراد و جوانان آماده به کار ابتدا آموزش دیده و سپس در کارگاه‌های اقماری به کار مشغول شوند.
دکتر عباس سلیمیان عضو هیأت مدیره ستاره ایرانیان می‌گوید: بنیان این مؤسسه و مجتمع در حقیقت یک مؤسسه خیریه (اشتغال) است که توسط بزرگان علمی و اساتید اقتصاد، علوم، مهندسی و پزشکی مورد بحث قرار گرفته و با کمک آنان ایجاد شده تا برای مردم بخصوص جوانان آموزش‌های لازم برای کسب‌وکار و بعد از آن اشتغال را ایجاد کند.
وی ادامه داد: جوانان پس از گذراندن دوره‌های کارگاه‌های تخصصی و واحدهای کارگاهی و صنعتی که به صورت یک شبکه به هم پیوسته، طراحی و برنامه‌ریزی شده است، با حمایت مالی و مهندسی و نظارتی این مجموعه می‌توانند در کارگاه مجهزی که توسط واحد مهندسی تجهیز و ایجاد می‌شود مشغول شوند و پس از مشغول شدن به کار و تولید، محصولات و خدمات خود را در شعب فروشگاه‌های ستاره ایرانیان و واحدهای عرضه خدمات زنجیره‌ای وابسته با قیمت مناسب به متقاضیان عرضه کنند.
سلیمیان ادامه داد: سرمایه‌های این مجموعه از طریق مشارکت مردمی بدون اتکا به تسهیلات دولتی تأمین شده است که مردم و خیران می‌توانند با پرداخت سپرده به صورت قرض‌الحسنه به مؤسسه برای مدت معلوم و یا به صورت بلاعوض و همچنین مشارکت در سودِ پروژه‌های اشتغال، مؤسسه را در توسعه اشتغال جوانان، برای تأمین سرمایه‌گذاری در ایجاد واحدهای کارگاهی، تولید و یا خدماتی، صنفی کمک نموده و بنیان مالی مؤسسه را تقویت کنند.
وی گفت: در مورد مشارکت در سود مردم می‌توانند با مشارکت مالی به صورت قرارداد مضاربه در فعالیت اقتصادی در قبال پرداخت مبالغ خود برای دریافت سهم 30 درصدی خود از سود حاصله در این کار خیر سهیم شوند.
همچنین به عنوان فعالیت فرعی مؤسسه مردم خیر می‌توانند با ارائه کمک بلاعوض به مؤسسه برای حمایت از خانواده‌های نیازمند تحت عنوان کم هزینه تحصیلی، کمک هزینه مسکن، کمک هزینه لوازم منزل و جهیزیه و کمک هزینه غذا در این اقدام مهم اقتصادی و عام‌المنفعه حمایتی مشارکت کنند.
عضو هیأت مدیره مؤسسه ستاره ایرانیان با اشاره به نحوه شروع فعالیت این طرح اقتصادی- تولیدی گفت: سازمان بهزیستی در سال 94 طی طرحی خواستار آن شد که در خصوص کارآیی تسهیلات و منابعی که به زنان سرپرست خانواده ارائه می‌شود مطالعه‌ای صورت گیرد که در این ارتباط پس از مطالعه و بررسی به این نتیجه رسیدم که با توجه به ارقام بودجه‌ای سنگین که به این افراد تعلق می‌گیرد خروجی کار چندان مطلوب نظر نیست.
وی ادامه داد: زنان سرپرست خانواده به دلیل نداشتن تجربه و تبحر اقتصادی، نمی‌توانستند از این منابع به نفع خود بهره بگیرند و هر چند که سازمان بهزیستی از نوعی ساختار تعاونی‌ها به عنوان گروه‌های همیار هم استفاده ‌کردده است اما اکثر گروه‌های همیار هم در عمل ناموفق بوده و به  تعداد کمی هم که توانسته بودند عملکرد ماندگاری داشته باشند تحت نفوذ سودجویان بازار نتیجه کار آنها را ارزان خریداری و وارد بازار می‌کردند.
لذا با پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با بهزیستی تصمیم بر آن شد که افراد تحت پوشش و یا غیرمستمری‌بگیر و نیازمند کار و حمایت دارای شرایط به مؤسسه معرفی و پس از آموزش با حمایت ما کارگاهی دایر و محصولاتشان را بی‌واسطه به ما بفروشند تا ما با بازاریابی مناسب محصولات این افراد را خریداری و عرضه کنیم. اگرچه فرآیند این حصول به نتیجه در مورد این پیشنهاد هنوز در دست اقدام است ولی اقدامات لازم برای پیاده‌سازی آن توسط دوستان دانشگاهی و تحت حمایت نماینده محترم ولایت فقیه و مقامات استانی خصوصاً شهرداری محترم همدان و شورای شهر همدان شروع شد.
دکتر سلیمیان با اشاره به اینکه کمک به دیگران تنها به دادن صدقه ختم نمی‌شود صدقه مختص افرادی است که توانایی کار کردن ندارند، افزود: باید با آموزش افرادی که توانایی لازم را دارند آنها را وارد چرخه کار و تولید می‌کردیم که توانستیم این موضوع را تحقق بخشیم و هم اینک با سفارش‌هایی که می‌گیریم آنها را به این مجموعه‌ها ارائه و پس از تولید از آنها خریداری می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مردم هم باید وارد کار شوند، افزود: رهبر انقلاب عمل به این شعار را وظیفه همگان دانسته و ما نیز موظف هستیم در راستای این رهنمود رهبری و عمل به فرمایشات پیامبر اکرم(ص) که توسعه اشتغال را مهم می‌دانست اقدام کنیم.
عضو هیأت مدیره مؤسسه ستاره ایرانیان با اشاره به اینکه برای نظام اسلامی ننگ است که بانک‌هایش بهره‌های بالا از مردم بگیرند گفت: این مؤسسه مبتنی بر قرض‌الحسنه بوده و بهره در آن معنا ندارد بلکه مشارکت و تولید و اشتغال اولویت اصلی فعالیت‌ها بوده و هر کس بخواهد دنبال کار باشد می‌تواند تحت پوشش این مؤسسه قرار بگیرد.
خانم والامقام مدرس و مدیر گروه طراحی و پارچه دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای همدان که معاونت فنی و مدیریت بخش تولید پوشاک این مؤسسه را عهده‌دار است نیز گفت: از تابستان 95 که این مؤسسه راه‌اندازی شد در این بخش 250 نفر متقاضی آموزش و اشتغال ثبت‌نام کردند که نمونه کارهایی به آنها ارائه و تعداد 120 نفر انتخاب شدند که از این تعداد نیز 30 نفر به شکل نهایی آزمون عملی را گذراندند و 8 نفر که دارای رتبه برتر بودند در این مؤسسه مشغول فعالیت شدند.
فاطمه والامقام اظهار کرد: در حال حاضر چندین کارگاه تولیدی به مؤسسه سفارش کار دادند که امیدواریم با آموزش بیشتر و توسعه کار بتوانیم تولید پوشاک کشور را عهده‌دار شویم و از ورود پوشاک ترک یا چینی جلوگیری نمائیم.
وی علت روآوری به این رشته را چنین تشریح کرد: با توجه به اینکه تأمین پوشاک دغدغه مهم خانواده‌ها است و نیاز به تکنولوژی گران ندارد لذا بر آن شدیم تا با داشتن هنر خیاطی بر اساس نیاز بازار پوشاک مورد نیاز را تأمین کنیم.
والامقام قاچاق لباس را سد راه تولید پوشاک ایرانی- اسلامی دانست و گفت: با فراوانی البسه خارجی در بازار دیگر طراح و فروشنده داخلی نمی‌تواند در طراحی یک مدل دست به ابتکار عمل، ریسک و سپس تولید انبوه بزند که در این صورت بازار با طرح‌های خارجی پوشاک پر می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به نیاز فراوان به پوشاک و نیز سرمایه اندک برای راه‌اندازی کارگاه‌ تولید لباس می‌توان این نوید را داد که در صورت جلوگیری از ورود پوشاک قاچاق، و توسعه کارگاه‌های داخلی جوانان زیادی از طریق این حرفه و زیر مجموعه‌های آن مشغول به کار شوند.
وی بخش‌های مختلف پوشاک در مؤسسه ستاره ایرانیان را کارگاه آموزشی، بخش پذیرش سفارش و تحویل آن در اسرع وقت با نازلترین قیمت، اتاق پرو و... دانست و گفت: برای توسعه کار در صدد هستیم در سطح کشور و در قالب 10 منطقه از کشور مؤسسه را گسترش دهیم که اولین آن منطقه زاگرس شامل 5 استان غربی کشور است و امیدواریم با این کار بتوانیم مشکل اشتغال عده‌ای از جوانان را حل کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com