1398-03-191398-03-29bool(false) تهدید شهروندان با بیماری‌های مشترک همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85142 تاریخ انتشار:  1397-07-02 - 06:00 تعداد بازدید:  108
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

۱۰۰۰ همدانی مبتلا به تب مالت درسال گذشته
تهدید شهروندان با بیماری‌های مشترک

اجتماعی


با وجود واکیسناسیون‌ها، آموزش‌ها و پیگیری مسئولان مربوط به این حوزه همچنان تب مالت در بین‌ همدانی‌ها گسترش زیادی دارد. یکی از مسائل نگران‌کننده علاوه بر استفاده بی‌رویه مردم از لبنیات سنتی، ذبح گوسفندان به عنوان نذورات مردمی در ایام محرم و صفر است که به وفور در اقصی نقاط کشور و به تبع استان دیده می‌شود به طوریکه بسیاری از آنها در کوچه و خیابان و در فضایی باز و بین عموم مردم اقدام به این کار می‌کنند و این عامل می‌تواند به گسترش بیشتر تب مالت دامن بزند.
اگر فرهنگ ذبح بهداشتی در میان مردم و عزادارن حسینی جا بیفتد و ذبح‌ها تحت نظارت دامپزشکی و بهداشت صورت گیرد به طور قطع خطرات احتمالی کاهش چشمگیری خواهد داشت.
 میزان ابتلا به تب مالت در همدان و به ویژه شمال استان زیاد است
رئیس مرکز بهداشت استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به صورت کلی میزان ابتلا به تب مالت در همدان و به ویژه شمال استان زیاد است اما اکنون وضعیت بهتر شده و با سیر کاهنده آن روبرو هستیم.
جلال‌الدین امیری با اشاره به بحث کشتارها عنوان کرد: با وجود اینکه نیت سالم و تندرستی پشت ذبح دام‌ها در ایام محرم است اما بهتر است به جای آن مردم نذر گوشت کنند. ذبح باید در کشتارگاه‌های مجاز انجام شود چرا که بیماری‌های انتقالی از ذبح منحصر به تب مالت نیست و می‌تواند باعث انتقال بیماری‌های دیگری هم باشد.
وی در رابطه با گرانی ظروف یکبار مصرف و استفاده مردم از ظروف دیگر گفت: با توجه به گران شدن ظروف یکبار مصرف و اینکه ممکن است مردم از ظروف دیگر استفاده کنند، بهتر است نذری‌ها با حجم کمتر اما با کیفیت بیشتری انجام شود چرا که محتوای سالم بسیار بهتر است البته توصیه‌های لازم به تکایا و هیئت‌ها در طول جلسات در این زمینه داده شده است.
 سهم بالای آقایان در ابتلا به تب مالت
مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان همدان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: 926 نفر در سال 96 مبتلا به بیماری تب مالت شدند که سهم آقایان از این نفرات بیشتر از خانم‌ها است.
سیدجلال بطحایی با ذکر شمار مبتلایان به تب مالت در سال گذشته عنوان کرد: 63.5 درصد آقایان و 36.5 درصد خانم‌ها در سال 96 مبتلا به تب مالت شدند که سهم خانم‌های خانه‌دار و دامدار 26.7 درصد، کشاورزان و دامداران 26.3 درصد، دامداران 14.5 درصد و دانش‌آموزان 7.2 درصد بوده است که در مجموع سال گذشته 926 نفر در استان همدان به بیماری تب مالت مبتلا شده‌اند.
مدیرگروه سلامت محیط کار استان همدان نیز درباره گرایش مردم همدان به مصرف لبنیات سنتی به خبرنگار ایسنا گفت: نامشخص بودن منشأ شیرهای سنتی مشکل بزرگی است به طوریکه محل نگهداری، نحوه تولید، حمل، دمای جابجایی و تقلباتی که ممکن است در شیرهای عرضه شده در فروشگاه‌های عرضه لبنیات سنتی وجود داشته باشد، نامعلوم است.
حسینعلی نوروزی با بیان اینکه بی‌شناسنامه بودن شیرهای فله‌ای باعث بروز مشکلات زیادی برای مصرف‌کنندگان می‌شود، عنوان کرد: با نمونه‌برداری‌های انجام شده، چندین مورد آلودگی و بالا بودن بار میکروبی در شیرهای فله‌ای دیده شده و با وجود این شواهد، مصرف آن به مردم توصیه نمی‌شود به طوریکه در نمونه‌برداری‌های سال گذشته، 30 درصد موارد نمونه‌ای آلودگی داشتند که این نشان از بالا بودن آلودگی زیاد در این محصولات است.
وی بیان اینکه اغلب شیرهای فله‌ای نمونه‌های برگشت‌خورده از کارخانه‌های لبنی هستند، تأکید کرد: در سال‌های اخیر کشش مردم به لبنیات سنتی بیشتر شده که این آمار با بسته شدن کارخانه‌های لبنیاتی در چند روز اخیر بیشتر نیز خواهد شد و علت آن بی‌کیفیت بودن، عدم تنوع و اختلاف قیمت فاحش لبنیات‌های تولیدی در کارخانه‌ها است.
نوروزی با بیان اینکه از آنجایی‌که مراکز عرضه فرآیند پاستوریزاسیون را رعایت نمی‌کنند، سلامت مصرف‌کنندگان به خطر می‌افتد، عنوان کرد: پروانه‌هایی که از سوی اتحادیه برای عرضه‌کنندگان لبنیات صادر می‌شود باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و در اعطای آن رعایت استانداردها بیشتر لحاظ شود از این‌رو اصناف نیز در این‌باره مقصر هستند.
 وجود حدود 400 واحد سنتی عرضه لبنیات در همدان
وی در ادامه گفت: آمار دقیقی از واحدهای سنتی عرضه لبنیات موجود در سطح استان نداریم اما تعداد آنها در حدود 400 واحد است که بسیاری از این مراکز مجوز ندارند و اغلب مراکزی که دارای مجوز هستند، فقط مجوز ماست‌بندی است که باید به تولید و عرضه ماست، نه سایر محصولات لبنی بپردازند.
 تعداد واحدهای لبنیات سنتی به صفر نمی‌رسد
رئیس اتحادیه صنف خواروبار همدان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: تعداد واحدهای لبنیات سنتی غیرمجاز هیچ وقت به صفر نمی‌رسد.
رضا به‌زارع درباره صدور مجوز برای واحدهای سنتی لبنیات اظهار کرد: در حال حاضر 80-70 واحد لبنیات سنتی در شهرستان همدان وجود دارد که بخشی در قالب خواروبار و بخشی در قالب لبنیات سنتی فعال هستند و با توجه به اینکه فعالیت افراد در این حرفه شناور بوده و ممکن است ‌عده‌ای در جایی آغاز به کار کنند و ببینند که صرف نمی‌کند و عده‌ای دیگر جایگزین آنها شود، هیچ وقت تعداد واحدهای سنتی به صفر نمی‌رسد.
 ریختن عرق پیشانی در محصولات لبنی
وی ادامه داد: بسیاری از واحدهای لبنی شیرها را در فضای باز  و یا زیرزمین‌هایی که سقف کوتاهی دارند، تهیه می‌کنند که این غیربهداشتی است و حتی گاها بر اثر گرمایی که شیر دارد و عامل تعریق است، باعث ریختن عرق پیشانی افراد در محصولات می‌شود.
رئیس اتحادیه صنف خواروبار همدان درباره استفاده از شیرهای آلوده خاطرنشان کرد: همه واحدها باید از شیر جوشیده استفاده کنند و نه شیرخام چرا که میزان آلودگی در شیرخام به مراتب بیشتر از شیر جوشیده است.
وی خاطرنشان کرد: دامداری‌های مورد تأییدی که شیر مورد استفاده واحدهای بزرگ تولید لبنیات را فراهم کرده، گاهی‌اوقات به علت کاهش نقدینگی خود بخشی از شیر تولیدی را در واحد صنفی فرآوری می‌کنند و در اقسام مختلف مانند خامه، کره و ماست به فروش می‌رسانند اما اجازه فروش شیرخام را ندارند و این کار به علت وجود آلودگی‌های بسیار در شیرخام ممنوع است.
به‌زارع با اشاره به مدرنیته شدن جامعه و حرکت به سمت صنعتی شدن یادآور شد: همه بخش‌های جامعه در حال گذارند و از صورت سنتی به سمت مدرنیزه شدن حرکت می‌کنند، فروشگاه‌های بزرگی به وجود می‌آید و همچنان بافت سنتی جامعه به علت بی‌اعتمادی یا کم‌اعتمادی مردم به لبنیات پاستوریزه در مقابل آن مقاومت می‌کنند.
 چرا مردم به سمت لبنیات سنتی می‌روند؟
وی ادامه داد: مردم موضع‌هایی نسبت به لبنیات پاستوریزه دارند از جمله اینکه قیمت بالایی داشته و مواد افزودنی در آنها موجود است، به همین علت به سمت لبنیات سنتی می‌روند اما باید در نظر داشت که اگر قیمت‌ها در لبنیات سنتی هم تعدیل شوند چون هزینه گاز و برق و نیروی انسانی و پلاستیک و ظروف یکبار مصرف هم به هرحال وجود دارد اما اگر برای تعدیل قیمت به این واحدها فشار بیاوریم ممکن است یا تخلف کنند و گرانفروشی صورت گیرد و یا اینکه تقلب شود و کیفیت مواد پایین بیاید و نهادهای نظارتی بیبشتر مراقب این واحدها باشند، گرایش مردم به استفاده از این لبنیات هم کاهش پیدا می‌کند.
رتبه چهارم همدان در شیوع تب مالت
مدیرکل دامپزشکی استان همدان نیز با اشاره به رتبه چهارم استان همدان در حوزه شیوع تب مالت  در کشور افزود: نحوه گزارش‌گیری در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور یکسان نیست و اگر نوع گزارش‌گیری یکسان شود می‌توان گفت استان همدان رتبه چهارم در کشور را دارد چرا که به طور مثال اگر بحث بر سر تعداد بالای عشایر در شهرستان ملایر باشد باید در نظر داشت که زندگی عشایری در همه شهرهای کشور به وفور وجود دارد پس نمی‌توانیم دقیق بگوییم که استان در رتبه چندم قرار دارد.
رسولی با بیان اقدامات لازم دامپزشکی برای جلوگیری از تب مالت ادامه داد: همدان نهایت تلاش خود را در این زمینه می‌کند اما تب مالت بیماری پیچیده‌ای بوده و همواره با چالش‌های متنوعی مواجه است که اگر این چالش‌ها نبودند همان چند سال پیش می‎توانستیم آن را کنترل کنیم، تب مالت میکروب‌ها و میزبان‌های متنوعی دارد و دامپزشکی در این زمینه در کنار واکسیناسیون تست کشتار هم دارد که در صورت مثبت بودن تست به کشتارگاه فرستاده می‌شود و از این بابت باید غرامت بپردازیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com