1398-03-191398-03-29bool(false) نامه‌رسان دیروز بسته‌رسان‌ امروز همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85328 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 06:00 تعداد بازدید:  197
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گپ و گفتي با پستچي‌هاي شهر در روز جهاني پست
نامه‌رسان دیروز بسته‌رسان‌ امروز

نویسنده : منیژه فرهانپور

اجتماعی

 نامه‌های تلنبار شده کاغذی و مهر شده با تمبر در دل خورجين هايي مملو از پاکت از همان زمان هایی که اسب تندرو و چاپارها وسیله ارتباطی دنیای قدیم بود نامه رسان ها یا همان پستچي ها را مجاب می کرد تا با دستان پينه بسته خود نامه ها را در سرزمین های دور جابجا کنند. آری صنعت پست در همه جای دنیا از زمان های قدیم تا به امروز، زمینه ساز ارتباط مردم با یکدیگر بوده و امروز با شتابی روز افزون در عصر تکنولوژی توانسته در صندوق های الکترونیکی تلفن های همراه راه یابد و بتواند زمینه ساز ارتباطات جهانی و سراسری باشد اما باید به این مهم نیز توجه داشت که در جامعه کنونی وجود پستجی و انجام عملیات های پستی برای ارسال بسته ها و کالاهای مختلف فیزیکی لازم و ضروری است. البته در شرایط کنونی نیز ساختار اصلي صنعت پست را نيروي انساني تشکيل مي دهد و در اين بين اعتماد و اطمينان خاطر مردم به کارکنان پست، پشتوانه‌اي محکم براي اين شبکه به شمار مي رود که هيچ سازمان و يا دستگاهي تاکنون از آن برخوردار نبوده است چراکه اداره  پست به عنوان قدیمی ترین و مردمی ترین نهاد ارتباطی در کشور می تواند همچنان زمینه ساز تعاملات اجتماعی، مبادلات اقتصادی و تبادلات پولی باشد.
افرادی که به عنوان پستچی در جامعه خدمت می کنند نیروهایی هستند که در حین بودن در بطن جامعه و ارتباط با اقشار مختلف جامعه خدمات آنها از سوی اداره پست و جامعه به خوبی دیده نمی شود و همین کمرنگ دیده شدن آنها بهانه ای شد تا به سراغ پستچی های زحمتکش شهرمان برویم و با آنها از نزدیک باب گفت و گو را باز کنیم.
رحیم محمدی یکی از پستچی های فعال شهر همدان است که در خصوص سختی کار خود می گوید: از ساعت 5 بامداد تا 6 بعد ازظهر در حال خدمات دهی و رساندن نامه های اداری و جابجا کردن بسته های مختلف کالا به درب منازل در سطح شهر همدان هستم.
وی با اشاره به اینکه به صورت قراردادی و بدون داشتن بیمه تقریبا یکسال است که در اداره پست به عنوان یک پستچی جوان مشغول به کار شده است، می افزاید: از اینکه به صورت قراردادی و پیمانی کار می کنم اصلاً راضی نیستم و همین موجب احساس بی انگیزگی در کارم شده است البته پستچی های دیگر نیز به مانند بنده به عنوان نیروهای پیمانی اداره پست دارای این مشکل هستند.
این پستچی ادامه می دهد: حقوق کم در قبال 12 ساعت کار روزانه باعث برخی مشکلات برای تامین و گذران زندگی همه ما شده است البته برخی مشکلات دیگر نیز چون گم شدن برخی بسته های ارسالی به اداره پست، ما  پستچی ها را تبدیل به فداییان این اداره کرده به طوری که با وجود پرسنل دیگر اداره پست در بخش های مختلف، گم شدن هر بسته بر دوش پستچی هاست و همین پیشامدها تعهد ما را به کار در برخی مواقع با مشکل مواجه می کند.
محمدی با اشاره به دیگر مشکلات این شغل در جامعه خاطرنشان می کند: برخورد مردم با یک پستچی بنا بر فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه متفاوت است و بیشتر مشکلات ما علاوه بر برخورد بد ساکنان پایین شهر همدان به دلیل نداشتن روابط عمومی بالا، در مشکل آدرس دهی مردم این مناطق است که منجر به مشکلات بسیاری چون صرف وقت بسیار زیاد یک پستچی برای پیدا کردن آدرس برای تحویل بسته ارسالی می شود.
سعید بدری یکی دیگر از پستچی های شهرمان است که سابقه بیشتری در این شغل دارد و نسبتا هم از حرفه ای که دارد راضی است و به این کار علاقمند است.
وی می گوید: از ساعت 6 صبح تا هر زمان که بسته ای برای تحویل به همشهریان باشد در حال کار و تلاش روزانه هستم و میانگین روزانه 50 تا 60 بسته را در سطح شهر توزیع می کنم. البته به دلیل سابقه بیشتر نسبت به همکارانم بسته های پایین شهر را چون آشناییت بیشتری با این محلات دارم جابجا می کنم.
این پستچی زحمتکش با اظهار نارضایتی از نبود حقوق و دستمزد ایده آلی که بتواند کفاف خرج یک خانواده و اجاره خانه را بدهد باز هم خداوند را شاکر است و ادامه می دهد: متاسفانه مشکل بیشتر پستچی ها در جابجایی و رساندن بسته های ارسالی به اداره پست علاوه بر نقص و اشتباه نوشتن آدرس مبدأ بسته، نادرستی شماره کدپستی و تلفن تماس است که گاهی یک پستچی را تا چند ساعت معطل رساندن یک بسته در شهر می کند.
 همشهریان با آدرس دهی دقیق و درست کمک حال پستچی ها باشند
بدری با بیان این مطلب که امروزه با وجود وسایل ارتباطی همچون تلفن و موبایل دیگر بجز نامه های اداری نامه آنچنانی برای ارسال به درب خانه ها به مانند گذشته وجود ندارد، خاطرنشان می کند: در حال حاضر بیشتر چیزهایی که توسط یک پستچی جابجا می شود و به دست صاحب آن می رسد از نوع کالا و خریدهای اینترنتی اجناس مختلف است.
وی آرزو دارد علاوه بر رضایت پرسنل اداره پست و مردم از خدمات وی به عنوان یک پستچی بتواند در اداره پست به صورت رسمی به کار خود ادامه دهد و این انتظار را از همشهریان دارد که با آدرس دهی دقیق و صحیح او  و همکارانش را در خدمات دهی هر چه بهتر کمک حال باشند چراکه قصور همشهریان در این امر گاهی موجب توبیخ یک پستچی و خدای ناکرده اخراج آنها از اداره پست می شود.
بدری با بیان اینکه وظیفه یک پستچی رساندن بسته همشهریان از اداره پست به صورت سالم به درب منازل آنهاست می گوید: گاهی پیش آمده در صورت گم شدن بسته ارسالی علاوه بر دادن خسارت آن بسته از جیب خود مورد بازخواست و توبیخ پرسنل اداره پست قرار گرفته ام اما خرسندم که به عنوان یک پستچی موفق خیلی کم پیش آمده که بسته های حمل شده را به دلیل اطلاعات آدرس نادرست و کم به مبدأ نرسانم و تا جایی که می توانم مانع برگشت دوباره این بسته ها به اداره پست می شوم چون معتقدم که باید کارمحول شده را به خوبی انجام دهم و خدای ناکرده به دلیل سهل انگاری حس اعتماد مردم به اداره پست را خدشه دار نکنم.
در پایان آنچه اهمیت دارد حس تعهد و امانتداری یک فرد به مانند پستچی در قبال شغل خود در جامعه است چراکه هر کسی درهر پیشه و شغلی که خدمت می کند اگر به درستی و به نحو أحسن کار محول شده را انجام دهد علاوه بر رضایت و خوشنودی خود، مورد رضایت و توجه جامعه قرار می گیرد. هرچند نگاه مسئولان در بعد مادی و تامین هزینه زندگی نیز باید به افرادی که به نوعی به مردم خدمتی انجام می دهند در سطح بیشتر و بهتر باشد تا این افراد اشتیاق بیشتری نسبت به خدمت خود در جامعه پیدا کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com