بازماندن از تحصیل سقوط سرمایه‌ها در ورطه‌آسیب‌ها همدان پیام
 
 
شنبه - 30 تير 1397 - شماره 3244
 
امروز : يكشنبه ، 31 تير 1397

Today : Sun, July 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82287 تاریخ انتشار:  1396-06-15 - 05:45 تعداد بازدید:  41
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازماندن از تحصیل سقوط سرمایه‌ها در ورطه‌آسیب‌ها

اجتماعی

آمار کودکان بازمانده از تحصیل به دلایل مختلف از جمله فقر اقتصادی و اجتماعی خانواده ها می تواند تلنگری برای جوامع باشد تا سرمایه های ارزشمند خود را از سقوط در ورطه انواع آسیب های اجتماعی بازدارند.
به گزارش ایرنا کودکانی که در طول سالیان طلایی آموزش پذیری به دلایل مختلف از جمله شرایط نامناسب اقتصادی و اجتماعی خانواده ها و یا توزیع نابرابر امکانات آموزشی در جامعه از کسب علم و دانش باز می مانند، ناخواسته قربانی مشکلات ناشی از بیسوادی شده و بر لبه پرتگاه زندگی قرار می گیرند.
کودکانی که به جای حضور در کلاس های درس، در حال فروش فال، شاخه گل، پاک کردن شیشه خودرو و یا جمع آوری زباله هستند و یا به ازدواج های زودهنگام تن
داده اند هر لحظه در معرض انواع آسیب ها از جمله اعتیاد و بزهکاری اجتماعی قرار دارند.
بازماندن از تحصیل نه فقط یک معضل شخصی که زخمی عمیق بر پیکره جامعه است و تنها راه حل پیشگیری از این معضل اجتماعی همکاری دستگاه ها و کمک گرفتن از خیرین و سازمان های مردم نهاد است.
در این خصوص خط قرمز آموزش و پرورش بر این است که به هیچ عنوان نباید دانش‌آموزی از ادامه تحصیل باز بماند و در این راستا اقدامات موثری انجام شده است.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان همدان در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت: کودکان بازمانده از تحصیل به افرادی اطلاق می شود که به سن تحصیل رسیده اند اما به دلایلی از قبیل بدسرپرست بودن کودک، مشکلات اقتصادی و بیکاری والدین و یا ازدواج زودهنگام کودکان، تا به حال به مدرسه نرفته اند.
حسین بهرامی نوید افزود: همچنین به دانش آموزانی نیزکه چندین سال درس خوانده اند و به دلایلی مدرسه را رها کرده اند عنوان دانش آموزان ترک تحصیل اطلاق می شود که این دانش آموزان نیز در طرح انسداد مبادی بی سوادی پیگیری می شوند.
وی در خصوص نحوه شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل گفت: هرساله طبق تفاهم نامه ای که با اداره کل ثبت احوال منعقد شده است لیست دانش آموزان در سن تحصیل به آموزش و پرورش اعلام می شود و این لیست با اسامی دانش آموزان ثبت نام شده در سامانه سناد مطابقت داده می شود تا دانش آموزان لازم التعلیمی که ثبت نام نکرده اند شناسایی و وضعیت آنها پیگیری شود.
بهرامی نوید اظهار کرد: 50 تا 60 درصد دانش آموزانی که اسامی آنها از این طریق به عنوان بازمانده از تحصیل اعلام می شود در بررسی های بعدی و رفع خطاهای احتمالی از لیست بازمانده از تحصیل ها خارج می شوند و پس از پایش ها و راستی آزمایی این اسامی در آذرماه و اطمینان از اینکه دانش آموز ثبت نام نکرده است پیگیری ها آغاز می شود.
وی بیان کرد: ارگان هایی نظیر فرمانداری ها، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره) ، امور زندان ها، صدا و سیما و خانه های بهداشت یاریگر آموزش و پرورش در انسداد بی سوادی و شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل هستند و پس از شناسایی مراحل جذب و نگهداشت دانش آموزان نیز ادامه دارد.
بهرامی نوید با بیان اینکه نرخ پوشش تحصیلی دانش آموزان ابتدایی استان 98.6 است گفت: استان همدان در این زمینه از میانگین کشوری بالاتر است.
 وی با اعلام آخرین نتایج بررسی مرحله اول در خصوص افراد بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی 95-96 گفت: تعداد افراد لازم التعلیم بازمانده از تحصیل معرفی شده به استان در مرحله اول هزار و 484 نفر شامل 932 دختر و 552 پسر بود که تاکنون یک هزارو 450 تن از کودکان لازم التعلیم بازمانده از تحصیل این استان شامل 919 دختر و 531 پسر شناسایی شده اند و 34 تن شامل 13 دختر و 21 پسر هنوز شناسایی نشده اند.
بهرامی نوید ادامه داد: با بررسی های اولیه مشخص شد که از یک هزار و 450 کودک شناسایی شده، 595 نفر از مقطع ابتدایی
فارغ التحصیل شده اند و بررسی ادامه تحصیل دادن این دانش آموزان در مقطع متوسطه از حیطه کاری ما خارج است.
وی افزود:همچنین مشخص شد 587 نفر از بازمانده از تحصیلان شناسایی شده مشغول به تحصیل در دوره ابتدایی هستند و از مابقی دانش آموزان بازمانده از تحصیل 19 کودک استثنایی هستند، 110 کودک مهاجرت یا انتقال محل زندگی داشته اند، 10 کودک بیماری صعب العلاج دارند، 10 کودک نیز به دلیل اشتغال، 34 کودک به دلیل ازدواج و 24 کودک به دلیل فوت از تحصیل بازمانده اند همچنین چهار تن از این کودکان جزو اتباع خارجی هستند، 28 نفر بدسرپرست و 29 نفر نیز به دلایل متفرقه از تحصیل بازمانده اند.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان همدان اظهار کرد: این نتایج پس از بررسی مرحله اول در خصوص بازماندگان از تحصیل در سال تحصیلی 95-96 حاصل شده و در آبان ماه و آذرماه سالجاری این آمارها راستی آزمایی می شوند و نتایج قطعی مشخص می شود.
وی با بیان اینکه استان همدان در شناسایی و جذب این کودکان نسبت به سال تحصیلی گذشته رشد داشته است تصریح کرد: وضعیت تحصیل دانش آموزان عشایری در دولت یازدهم ساماندهی شد و قرار است در جمع بندی جدید ستونی به وضعیت دانش آموزان عشایر استان اختصاص یابد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز گفت: در سال 92 و هم زمان با شروع به کار دولت یازدهم شمار دانش آموزان عشایر همدان 277 نفر بود که با افزایش چشمگیر پوشش تحصیلی در این بخش هم اکنون شمار دانش آموزان عشایر در این استان به حدود 800 نفر افزایش یافته است.
مصطفی خزاعی افزود: مدارس عشایری این استان در سال 92 شامل سه آموزشگاه عشایری ثابت و سیار بود که این رقم با رشد 75 درصدی هم اکنون به 12 آموزشگاه ارتقا یافته است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان اضافه کرد: با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بسیج سازندگی با اختصاص اعتباری بالغ بر 400 میلیون ریال تجهیزات مورد نیاز کلاس های عشایری سیار خریداری شده که در سال تحصیلی 97-96 در اختیار مدارس قرار خواهد گرفت.
خزاعی رویکرد جدید آموزش و پرورش استان در حوزه عشایر را توسعه کلاس های عشایری دوره متوسطه عنوان کرد و گفت: دریافت مجوز بکارگیری معلم عشایری از طریق دانشگاه فرهنگیان در دستور کار امسال آموزش و پرورش عشایری بوده و تاکید براین است که معلمان عشایر از افراد بومی عشایر انتخاب شوند.
وی اضافه کرد: با توجه به پراکندگی عشایر در استان در سال های 96-95 و 97-96 کتب درسی دوره ابتدایی به صورت تجمیعی و رایگان تهیه می شود.
وی ادامه داد: استان همدان در 2 سال گذشته برای 2 سال متوالی توانست از لحاظ جذب سوادآموز رتبه های مطلوبی کسب کند و رتبه دوم کشوری را در سال 95 کسب کرد و توانست تمام سهمیه خود را زیر پوشش قرار دهد.
طبق سرشماری سال 1387 جمعیت عشایر استان با سه هزار و 500 خانوار در 72 سامانه مستقر در شهرستان های ملایر، نهاوند، بهار و تویسرکان و همدان مستقر هستند.
حدود 285 هزار دانش آموز در 2 هزار و 800 آموزشگاه استان همدان با بیش از 12 هزار کلاس درس تحصیل می کنند که از این تعداد 151 هزار دانش آموز استان در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل هستند.
حدود 30 هزار نفر از این دانش آموزان در دوره اول ابتدایی تحصیل می کنند و حدود 121 هزار دانش آموز در سایر دوره های مقطع ابتدایی تحصیل می کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com