جاي زباله خانه من پشت ديوار همسايه است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 27 آذر 1397 - شماره 3364
 
امروز : چهارشنبه ، 28 آذر 1397

Today : Tue, December 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83146 تاریخ انتشار:  1396-08-20 - 05:45 تعداد بازدید:  160
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جاي زباله خانه من پشت ديوار همسايه است

اجتماعی

فاصله خوب يا بد بودن آدم‌ها حتي از يك نگاه و يا تبسمي مهرآميز هم كمتر است.
خيلي وقت‌ها با يك حركت نسنجيده در جمع خانواده يا همكاران و دوستان و يا حتي همسايگان خود مي‌شود بد بود و يا برعكس با تكان كوچكي به سر خود به علامت سلام و اوغور بخير مي‌توان دل تمام همسايگان محل و يا مكان كسب‌وكار را به دست آورد.
قديمي‌ها مي‌گفتند حق همسايه نسبت به اعضاي خانواده و فاميل بيشتر است و به عبارتي تا هفت همسايه از هر طرف كوچه و محل زندگي از آدم حق مي‌برند و اين سخن يعني اينكه احترام و تكريم همسايه بسيار ضروري است و از هر حركتي كه موجب بي‌احترامي و ضايع شدن حقي از همسايه مي‌شود، بايد پرهيز كرد.
زندگي و شهرنشيني‌هاي امروزي به مراتب با گذشته‌ها فرق مي‌كند. قديم‌ترها توي يك محل اسم و رسم‌دار در مجموع 20 تا 30 خانوار و همسايه بيشتر نبودند و چون اغلب خانواده‌ها هم سا‌ل‌هاي سال در يك محل سكونت داشتند، هر روز چشم به چشم بودند، رفت‌وآمد خانوادگي برقرار مي‌كردند و در خير و شرّ هم شركت مي‌كردند و از فاميل به هم نزديك‌تر مي‌شدند.
در چنين شرايطي همسايه بد نمي‌توانست دوام بياورد و ناچار محل به محل مي‌گشت و خانه‌كشي مي‌كرد تا در محلاتي كه به بدي و شري شهره بودند، سكونت مي‌يافت. همسايه‌هاي خوب هم معمولاً در يك محل جمع مي‌شدند و آن محل هم به خوبي و نيكي شهره مي‌شد. بدين طريق هر شهري در قديم داراي هويت مردمان خوب يا بد مي‌شد و در مجموع بين مردم ايران كه در نوع خود داراي آداب و سنن خاص خود مي‌باشد،  و در دنيا كمتر نظير دارد، چنين شهره مي‌شد كه مثلاً فلان شهر داراي مردمان خوب است و فلان شهر بد و بي‌اعتبار مي‌باشد.
امروزه اينچنين نيست؛ آپارتمان‌نشيني بسياري از آداب و فرهنگ ايراني را دگرگون ساخته است. محلات و كوي و برزن‌هاي قديمي كه از بافت فرسوده به آپارتمان‌سازي تغيير چهره داده‌اند هويت‌هاي خود را گم كرده‌اند.
در زندگي و شهرنشيني امروز ديگر «جولان» و «كبابيان» و «قاشق‌تراشان»، «آقاجاني بيك»، «شالبافان»، «ميچعلي» و ده‌ها اسم و رسم بزرگ و بامسماي ديگر هيچ معنا و مفهومي ندارد. آپارتمان‌نشيني همه چيز را عوض كرده و تمام حريم‌ها را بهم ريخته است.
در زندگي آپارتمان‌نشيني و همسايه‌هايي كه سال به سال و ماه به ماه تغيير مكان مي‌دهند و از محلي به محل و خياباني به خيابان ديگر دائم در حال نقل مكان هستند و افتخار هم مي‌كنند كه سال به سال روي همسايه‌ها را نمي‌بينند، كوچك‌ترين حريم و حقوقي براي همسايه بغل‌دستي هم باقي نمانده است. يكي از بارز‌ترين نشانه‌هاي غريبگي همسايه‌هاي تازه‌ محل‌ها با هم، نحوه دفع زباله و رعايت نكردن حريم همسايه‌ها براي دفع زباله است. جالب و خنده‌دار است بدانيم اكثراً زباله‌هايي كه وقت و بي‌وقت مقابل يك مجموعه آپارتماني تلمبار مي‌شود، متعلق به ساكنان همان آپارتمان نيست و اغلب آپارتمان‌نشين‌ها و همسايه‌هاي بغل‌دستي هستند كه كيسه‌هاي ناهمگون زباله‌هايشان را آنجا رها مي‌سازند و اين قاعده غلط براي آپارتمان كناري هم هست و همينطور هيچ زباله‌اي متعلق به ساكنان همان خانه و همان آپارتمان نيست. و انگار مرگ فقط براي همسايه حق است و زباله هر كس مقابل و حريم خانه خودش چيز بدي است و اگر درِ خانه همسايه باشد، مهم نيست.
به عبارتي ديگر همه كارهاي ما خوب و درست و بجاست. همه، همه چيز را درك مي‌كنند. خوب، خوب است و بد هم بد. ما همه بهترين شهروند و محق‌ترين بنده خدا هستيم. فقط مي‌ماند زباله خانه‌هايمان كه آن هم مهم نيست و همسايه‌ها جورش را مي‌كشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com