1399-09-031399-09-13bool(false) ماسک، کاهش دهنده استرس و تنش روانی در جامعه همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 آذر 1399 - شماره 3915
 
امروز : پنجشنبه ، 13 آذر 1399

Today : Thu, December 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110501 تاریخ انتشار:  1399-05-04 - 07:00 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ماسک، کاهش دهنده استرس و تنش روانی در جامعه

اجتماعی


 معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بروز واکنش‌هایی مثل ترس، اضطراب، استرس و خشم در هر شرایط بحرانی و غیرمنتظره امری عادی است، گفت: یکی از رفتارهایی که در شرایط کرونا تأثیر بسیار زیادی در کاهش یا افزایش استرس و تنش روانی در جامعه داشته و دارد، استفاده از ماسک به‌عنوان یک رفتار بهداشتی و خودمراقبتی است.
به گزارش ایرنا، علی اسدی با بیان این مطلب افزود: رفتار، مهارتی آموختنی، قابل یادگیری و قابل انتقال به دیگران است، به همین دلیل بخش عمده‌ای از رفتارهای افراد برگرفته از نوع و مدل رفتار اطرفیان به‌ویژه افراد نزدیک مثل خانواده، هم‌کلاسی و همکاران است.
وی خاطرنشان کرد: از این رو گفته می‌شود همانندسازی با دیگران به‌ویژه شخصیت‌های شناخته شده، محبوب یا مقبول امری است که در ایجاد رفتارهای اجتماعی و الگوبرداری نقش مهم و به‌سزایی دارند.
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه همان‌طور که می‌دانیم بروز واکنش‌هایی مثل ترس، اضطراب، استرس و خشم در هر شرایط بحرانی و غیرمنتظره امری عادی است، توضیح داد: زیرا هنگامی که افراد آگاهی و آمادگی لازم را برای مواجهه و مقابله با یک اتفاق ندارند، به‌طور طبیعی واکنش‌های هیجانی غیرمنتظره از خود نشان می‌دهند که در شرایط عادی و طبیعی کاملا غیرمنطقی به‌نظر می‌رسند.
وی ادامه داد: به همین دلیل وجود ترس و اضطراب در جامعه در دوره کرونا امری طبیعی است؛ زیرا این پدیده برای مردم بسیار ناشناخته، غیرمنتظره و آسیب‌زا بود. در چنین شرایطی توجه و تمرکز بر مدیریت رفتار اجتماعی مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا واکنش افراد نسبت به یک هشدار یا پیام می‌تواند نقش و تأثیر زیادی در نوع رفتار دیگران داشته باشد.
معاون دفتر سلامت روان یادآور شد: از دیدگاه روانشناسی اجتماعی برای نهادینه کردن یک رفتار لازم است به عواملی مثل، ماهیت و اهمیت رفتار، ضرورت و نیاز انسان‌ها نسبت به یادگیری آن رفتار، ساده بودن رفتار، در دسترس بودن ابزار و امکانات مورد نیاز، فراگیر بودن رفتار و قابل تکرار بودن آن رفتار توجه کرد.
اسدی ادامه داد: به‌عنوان نمونه یکی از رفتارهایی که در شرایط کرونا تأثیر بسیار زیادی در کاهش یا افزایش استرس و تنش روانی در جامعه داشته و دارد، استفاده از ماسک به‌عنوان یک رفتار بهداشتی و خود مراقبتی است، به‌طور طبیعی هرگاه در کوچه و خیابان یا محل کار و زندگی خود با افرادی برخورد می‌کنیم که از ماسک استفاده کرده‌اند، به‌طور غیرارادی میزان استرس ما در برخورد با این اشخاص کمتر است و بالعکس افرادی که این رفتار را ندارند و یا اصول اولیه بهداشتی را رعایت نمی‌کنند موجب افزایش تنش و استرس در دیگران می‌شوند.
وی افزود: به‌لحاظ روانشناختی مشاهده رفتارهای خوشایند و یا مورد انتظار از دیگران موجب احساس لذت در ما و ایجاد پذیرش و باور مثبت نسبت به این گروه از افراد می‌شود که این موضوع نقش بسیار ارزشمند و مهمی در تعاملات و روابط بین فردی و اجتماعی دارد.

 نقش برجسته استفاده از سیستم پاداش و تنبیه در تداوم یک رفتار اجتماعی
معاون دفتر سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه به تعبیری مشاهده رفتارهای بهداشتی در دیگران سبب کاهش تنش روانی در سطح کلی جامعه می‌شود و این موضوع می‌تواند به‌عنوان یک الگوی رفتاری مثبت در جامعه تبلیغ و مورد تشویق قرار گیرد، بیان کرد: استفاده کردن از سیستم پاداش و تنبیه در تداوم و گسترش یک رفتار اجتماعی نقش مهمی دارد، به‌عنوان مثال افرادی که در محیط‌های کاری و اداری اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند خدمات بهتر یا سریعتری دریافت کنند.
اسدی خاطرنشان کرد: از منظر روانشناسی یادگیری به‌دلیل پاداشی که مغز به‌واسطه آن رفتار دریافت می‌کند خود به خود تمایل به تکرار و تداوم آن رفتار دارد. به همی ن دلیل رفتارهای اجتماعی متأثر از هم هستند و به‌قول جامعه‌شناسان رفتارهای فردی بر جامعه اثر می‌گذارند و جامعه بر رفتار افراد.
وی یادآور شد: از این رو می‌توان گفت که مفهوم یادگیری اجتماعی در گروی تعاملات بین فردی است و رشد اجتماعی در گروی یادگیری فرهنگ و رفتار اجتماعی است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com