50 سمن درحوزه سلامت استان فعالند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 20 آذر 1398 - شماره 3639
 
امروز : جمعه ، 22 آذر 1398

Today : Fri, December 13, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  97603 تاریخ انتشار:  1398-05-23 - 09:20 تعداد بازدید:  46
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حلقه واصله مردم و دولت در دستان تشکل‌ها
50 سمن درحوزه سلامت استان فعالند

اجتماعی

سمن ها یا سازمان های مردم نهاد طیف وسیعی از موسسات، تشكل ها، انجمن ها و بطور كلی بخشی از نهادهای مدنی غیر دولتی را در برمی گیرد كه توسط مردم شكل گرفته و با مشاركت و همكاری مردم فعالیت می كنند. بطور كلی عضویت داوطلبانه در آنها، تعیین اهداف بر اساس مشورت و همفكری، افقی بودن روابط بین اعضا و وابستگی كم به نهادهای صاحب قدرت سیاسی در جامعه از جمله ویژگی های آنها است.
اگرچه امروزه سازمان های مردم نهاد با تلاش بسیار تواسته اند بخشی از مسائل و مشكلات اجتماعی را حل كنند اما به دلیل عدم فراهم بودن بسترهای لازم برای چنین امری از قبیل ظرفیت سازی از سوی دولت، اعتماد و شناخته شدن از سوی مردم و تخصص ها و مهارت های كارآمد، روند فعالیت آنها با مشكل رو به رو شده است.
در همین راستا همایشی به همت دانشکده علوم‌پزشکی همدان و معاونت اجتماعی استاندار برگزار شد که در آن معاون اجتماعی استاندار همدان از توجه دولت به ضرورت فعالیت های تشكل های مردم نهاد سخن گفت و افزود: بسیار ارزشمند است كه داوطلبان در سازمان های دولتی و غیر دولتی برای كاهش مشكلات جامعه هدفی مشترك دارند و فعالیت می كنند.
مهرداد نادری فری با بیان اینكه داوطلبان باید در كنار هم از تجارب یكدیگر استفاده كنند تا مشكلات مردم را كاهش دهند، اظهار داشت: در معاونت اجتماعی استانداری همدان اعتقاد جدی داریم كه سازمان های مردم نهاد یكی از ارگان های جدی برای توان افزایی اجتماعی و بهبود شررایط و شاخص توسعه به شمار می روند.
وی در خصوص ماهیت فعالیت های سازمان های مردم نهاد گفت: سازمان های مردم نهاد نوعی تقسیم بندی در كار دارند. مثلا در حوزه معلولیت یا سلامت و یا حتی در كار فعالیت های مشخص و معینی انجام می دهند. برخی از موسسات كار درمانی و توانبخشی و برخی در حوزه آسیب های اجتماعی كار می كنند. در كل نوعی تقسیم بندی در مورد كار سازمان های مردم نهاد وجود دارد.
 فعالیت 14 خیریه بیمارستانی در حوزه سلامت
مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان تعداد سازمان‌های فعال حوزه سلامت را 57 مورد عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون تعداد 14 خیریه بیمارستانی در حوزه سلامت فعال است.
نادری‌فر با تأکید بر ارائه خدمات با انگیزه بیشتر در مسائل مربوط به مشارکت‌های اجتماعی اظهار کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت و بنیادهای خیریه در سال‌های اخیر راهگشای بسیاری از مشکلات بودند.
وی تعداد سازمان‌های فعال حوزه سلامت را 57 مورد عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون تعداد 14 خیریه بیمارستانی در حوزه سلامت فعال است ضمن اینکه دولت به خوبی از سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت حمایت کرده است.
وی از راه‌اندازی سامانه جامع سمن‌ها به منظور جلوگیری از هم‌پوشانی فعالیت‌ها خبر داد و ابراز امیدواری کرد بیش از پیش شاهد رشد و توسعه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت باشیم.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان سازمان‌های مردم‌نهاد را حلقه وصل مردم و دولت و مهم‌ترین نماد مشارکت‌های اجتماعی دانست و گفت: سمن‌ها حد واسط بخش خصوصی و دولت بوده و بخشی از وظایف هریک را بر عهده می‌گیرند.
بیان دغدغه‌های نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت و اهدای لوح سپاس از سوی سازمان‌های مردم‌نهاد به مدیر کل امور اجتماعی استانداری از دیگر بخشهای این مراسم بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com