سازمانهای مردم نهاد کمک حال دولت در رفع مشکلات است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

Today : Sat, May 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84653 تاریخ انتشار:  1397-05-15 - 12:23 تعداد بازدید:  128
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سازمانهای مردم نهاد کمک حال دولت در رفع مشکلات است

اجتماعی


به همین منتظور در تقویم جمهوری اسلامی روز 22 مردادماه روز سازمانهای مردم نها یا همان(سمن‌ها)، ناکگذارسی شده است تا این جایگاه به همه مردم شناسانده شود.
برای نخستین بار و به ابتکار دبير مجمع استاني سازمان‌هاي مردم نهاد همدان این روز، به یک هفته تعمیم داده شد تا با سه رويکرد معرفي سازمان‌هاي مردم نهاد نشاط و شادابي با سمن‌ها و مشارکت با دستگاه‌هاي دولتي سمن‌ها بتوانند نسبت به تبیین لزوم ایجاد سازمانهای مردم نهاد در کنار دولت اقدام نمایند که البته هر کدام از برنامه‌های تدارک دیده شده مجمع استاني سازمان‌هاي مردم نهاد به این مناسبت هم در راستاي يکي از این رويکردها خواهد بود.
لازم به ذکر است که شعار اين هفته سازمان‌هاي مردم نهاد نیز سرمايه‌هاي اجتماعي و توسعه پايدار انتخاب شده است.
در همین ارتباط دبير مجمع استاني سازمان‌هاي مردم نهاد استان همدان گفت: خوشبختانه در چند سال اخير جايگاه سمن‌ها رو به رشد بوده است چنانچه ضريب نفوذ اين سازمان‌ها در جامعه افزايش داشته اما معتقديم با آنچه بايد باشد فاصله داريم.
ميلاد فضليان اظهار داشت: سمن‌های استان در بخش‌هاي مختلف جامعه به ويژه در بخش بهداشت و خيريه اثرگذاري خوبي از خود داشته و مردم را به مشارکت دعوت کردند همچنين سازمان‌هاي مردم نهاد کمک‌رسان خوبي براي دستگاه‌هاي دولتي به منظور ساده سازي کار آنان بودند چنانچه برآورد شده است که اگر شهرداري بخواهد در زمينه‌اي شهروندان را آموزش دهد بايد مبالغ بالايي را هزينه کند در حالي که اگر اين کار را به سمن‌ها بسپارد با هزينه‌اي بسيار ناچيز انجام مي‌شود.
وي در ادامه اظهار داشت: سمن‌ها مجموعه‌هاي غيردولتي،غيرسياسي و غير انتفاعي هستند که اساس آنها بر اصل سياسي نبودنشان بنا نهاده شده است.
دبير ستاد برگزاري برنامه‌های هفته سمن‌ها گفت: در استان همدان تعداد 400سازمان مردم نهاد وجود دارد که از بين آنها 9 نفر به عنوان هيأت رئيسه انتخاب و مجمع سازمان‌هاي مردم نهاد را تشکيل داده‌اند.
وي ادامه داد: بهزيستي، فرمانداري، ارشاد اسلامي، استانداري، نيروي انتظامي، معاونت جوانان از جمله سمن‌هايي هستند که اين 400 سمن مجوز لازم را از آنها دريافت کرده‌اند.
وي اظهار کرد: سمن‌هاي استان داراي 8 کميسيون بهداشتي، خيريه، توابخشي، آسيب‌هاي اجتماعي، آسيب‌هاي فرهنگي، ادبي، هنر، علمي- پژوهشي، محيط زيست و گردشگري هستند که رئيس اين کميسيون‌ها نيز عضو هيأت رئيسه مجمع استاني بوده و بدين ترتيب 17 نفر عضو اين مجمع را اداره مي‌کنند.
وي با اشاره به اينکه اين کميسيون‌ها هر هفته تشکيل جلسه مي‌دهند افزود: امسال براي نخستين بار در کشور به پيشنهاد همدان روز سمن‌ها که 22 مرداد مي‌باشد به هفته سمن‌ها تبديل کرديم که از 16 مرداد شروع و تا 22 مرداد ادامه خواهد داشت.
وي با اعلام برنامه‌های این هفته گفت: در نخستين روز از اين هفته، تجديد بيعت با آرمان‌هاي شهدا و امام شهدا را با حضور در گلزار شهدای همدان داريم که بعدازظهر همان روز هم اجلاسيه دوم که هر سه ماه يکبار با يک موضوع برگزار مي‌شود را در تالار فجر همدان برگزار خواهیم کرد.
 این اجلاسیه با موضوع مديريت شهري، مشارکت اجتماعي و توسعه پايدار به بحث و گفتگو می‌پردازد. اين برنامه با محوريت شهرداري و سخنراني شهردار خواهد بود.
فضليان گفت: در روز دوم نشست آسيب‌شناسي فعاليت سمن‌ها را داريم و روز پنج‌شنبه نيز کميسيون بهداشت در پارک مردم به همشهريان خدمت‌رساني مي‌کند. روز جمعه نيز همايش پياده روي مخصوص خانواده و اعضاي سمن‌ها را داريم که از ميدان قائم به سمت عباس‌آباد و به ميزباني شرکت عليصدر خواهد بود. همچنين جمعه بعدازظهر همايش کميسيون فرهنگي هنري را داریم.
وي با اعلام برنامه روز شنبه گفت: کميسيون توانبخشي در اين روز مسابقه وليچر راني را خواهد داشت و در روز يکشنبه کميسيون علمي پژوهشي همايش استارت‌آپ را برگزار مي‌کند.
دبير مجمع استاني سازمان مردم نهاد گفت: روز دوشنبه اختتاميه هفته سمن‌ها است که در اين روز تجليل از سمن‌ها و برگزاري جشن خانوادگي براي آنها، در دستور کار است.
وي ادامه داد: خوشبختانه اين هفته در راستاي معرفي سمن‌ها و جايگاه آنان برنامه‌هاي مختلفي را داريم چنانچه براي نخستين بار المپياد و مسابقات ورزشي در شش رشته گلف، تيراندازي با کمان، تيراندازي، شنا، دارت و تنيس روي ميز برگزار مي‌شود که اين مسابقات در طول هفته در مکان‌هاي مختلف با مشارکت سازمان ورزش و جوانان خواهد بود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com