1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) توپ کم‌کاری گذشته را به زمین بانوان نیندازید همدان پیام
 
 
جمعه - 26 بهمن 1397 - شماره 3413
 
امروز : شنبه ، 27 بهمن 1397

Today : Sat, February 16, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84473 تاریخ انتشار:  1397-03-30 - 05:45 تعداد بازدید:  199
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در گردهمایی مدیران و مشاوران زن وزارت آموزش و پرورش مطرح شد
توپ کم‌کاری گذشته را به زمین بانوان نیندازید

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

اجتماعی

 صبح دیروز گردهمایی کشوری مدیران و مشاوران زن وزارت آموزش و پرورش در حالی برگزار شد که مقوله زنان و جایگاه آنان در جامعه به عنوان مهمترین چالش پیش رو مطرح شد.
هر چند دیدگاههای متناقضی در این خصوص از سوی مدیران زن و مدیران مرد مطرح می‌شد که در نهایت به چالشی در این جلسه تبدیل شد اما به نظر می‌رسد خواسته زنان، جبران کوتاهی‌هایی است که در گذشته در حق آنان صورت گرفته و این گروه از جامعه را از فعالیتهای مختلف به حاشیه رانده است.
در این گردهمایی آنچه از سخنان بر می‌آمد این بود که مدیران مرد به کرامت زنان، نقش آنان در خانه و خانواده و .... تأکید داشتند اما مدیران زن به چیزی فراتر از این از جمله مشکلات زنانه و آسیبهایی که به دلیل توجه نکردن به این گروه حاصل شده اصرار داشتند.
زنانه شدن فقر، اعتیاد زنان، تجاوز به زنان و دختران،فرار از منزل طلاق و تبعات آن برای زنان و ... مسائلی است که زنان امروز جامعه را دچار مشکلاتی کرده که حس می‌شود به دلیل کنار زدن آنان از مسئولیتهای مختلف اجتماعی و مدیریتی و نیز تصمیمات کلیشه‌ای در ارتباط با آنان حاصل شده است.
قطعاً سپردن مسئولیت به زنان حسب توانمندیهای آنان تنها یکی از هزاران خواسته این گروه است که اگر همین هم رعایت شود باعث ارتقای منزلت اجتماعی، خودباوری و بروز استعدادهای این گروه در کنار تصمیمات درست در حوزه زنان خواهد شد.
در هر حال گردهمایی کشوری مدیران و مشاوران زن وزارت آموزش و پرورش به میزبانی استان همدان فرصتی را پیش رو آورد که نمایندگان زنان سراسر کشور در زیر یک سقف در این ارتباط به تبادل نظر بپردازند.
 سهم کم بانوان از حوزه مدیریتی آموزش و پرورش
در این جلسه مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش گفت: این وزارتخانه 920 هزار پرسنل رسمی، پیمانی و آزمایشی دارد که حدود 54 درصد این افراد معادل 500 هزار نفر را زنان تشکیل می دهند اما سهم انان در مدیریت بسیار ناچیز است.
فرحناز مینایی پور افزود: همچنین از میان 13 میلیون و 200 هزار دانش آموز زیر پوشش وزارت آموزش و پرورش، حدود 48.5 درصد معادل 6 میلیون و 400 هزار دانش آموز، دختر هستند.
وی بیان کرد: تحقق وعده رئیس جمهوری مبنی بر تحقق 30 درصدی مدیریت زنان تا چهار سال آینده و تحقق وعده وزیر آموزش و پرورش مبنی بر تحقق 20 درصدی مدیریت زنان در آموزش و پرورش تا 2 سال آینده به توان افزایی و ارتقای جایگاه زنان در آموزش و پرورش کمک می کند.
مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: محقق کردن عدالت جنسیتی، رفع محرومیت از دختران و برقراری عدالت در دستیابی به منابع و امکانات، توجه دادن برنامه ریزان نظام آموزش و پرورش به برنامه ریزی حساس به جنسیت و تقویت و گسترش حضور موثر زنان در عرصه های برنامه ریزی، سیاست گذاری و مدیریتی کلان در آموزش و پرورش از مهمترین اهداف راهبردی دفتر امور زنان است.
مینایی پور با بیان اینکه دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش در 2 حوزه دختران و زنان فعالیت می کند گفت: توان افزایی و ارتقای جایگاه زنان در آموزش و پرورش، ارتقای دانش، بینش و مهارت دختران دانش آموز و توسعه تعاملات موثر با بخش های مختلف آموزش و پرورش برای توجه بیشتر به امور دختران دانش آموز و زنان فرهنگی از جمله مهمترین راهبردهای این دفتر است.
 مدیریت فقط یکی از هزار خواسته زنان است
معاون رئيس‌جمهور اسبق نيز در اين جلسه گفت: زن به عنوان يك الگو مي‌تواند مسئوليت‌هاي مختلف را تحت شرايط برابر با مردان بپذيرد، چنانچه زماني در همدان "مرحومه دباغ" به دستور بنيانگذار انقلاب فرماندهي کل سپاه پایداران را عهده‌دار شد و پيام‌رسان توحید به شوروي سابق گرديد.
شجاعی ادامه داد:‌ در دنيايي  که تكنولوژي رو به پيشرفت مي‌رود، سپردن پست‌هاي كليشه‌اي به زنان و محدود كردن آنان در خانه کار پسندیده‌ای نيست و بايد برای بالا بردن مشارکت اجتماعی آنها را به سطح جامعه بياوريم.
وی در پاسخ به صحبتهای مدیر کل اجتماعی استاندار همدان که نقش اصلی زنان را تربیت همسرداری و فرزند پروری دانست اظهار داشت: خوشبختانه زنان جامعه ما به نقش خودشان در خانواده آگاه بوده و به آن راضي هستند، اما تغيير و تحولات اجتماعي مي‌‌طلبد كه در هزاره سوم و در آستانه چهلمين سال پيروزي انقلاب نسبت به موضوع زنان كه هم‌اينك به عنوان يك موضوع فراگير در جهان شناخته مي‌شود، دقت نظر بيشتري داشته باشيم.
معاون رئيس‌جمهور اسبق کشور ادامه داد:‌ هم‌اينك كل دنيا در مقوله زنان رشته‌اي خاص در دانشگاهها ايجاد كردند، بودجه‌هاي متناسب با آنان در نظر گرفتند، زن را به عنوان يك سرمايه اجتماعي مي‌نگرند كه اين موضوع نيز بايد در كشور ما مدنظر باشد.
شجاعي گفت‌: موضوع زن از جمله 15 مسأله3 مهم دنيا در اجلاس‌هاي مختلف بوده و اگر قشري در ایران هم با عناوین مختلف به دنبال حمايت از زنان هستند، نه با نگاه جنسيتي يا تبعيض، بلكه بدين لحاظ است كه در طول تاريخ ظلم‌هايي به زنان و دختران وارد شده است كه بايد جبران شود.
وي همچنین خطاب به مديركل اجتماعي استان همدان گفت: توپ کم کاری گذشته در قبال زنان را به زمين زنان نيندازيد و موضوع زنان را به عنوان منافع و مصالح ملي در نظر بگيريد.
 به نام فرصت های برابر زنان را در معرض آسیب قرار ندهیم
در این جلسه مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان گفت: مرور تاریخ کهن ایران زمین نشان می دهد که کرامت زن از گذشته های دور در فرهنگ این کشور وجود داشته و نسل به نسل حفظ شده تا به ما رسیده است.
مهرداد نادری فر افزود: هیچ تندیسی در بناهای تاریخی ایران یافت نمی شود که یک زن را بدون پوشش مناسب به تصویر کشیده باشد.
وی اضافه کرد: پیشینیان ما از گذشته های دور برای جایگاه زن ارزش قائل بوده اند و حتی برای حفظ حریم خانواده در سبک معماری سنتی خانه های خود نیز بخش اندرونی را تعبیه کرده اند تا آسیبی به جایگاه زن در خانواده وارد نشود.
نادری فر اظهار داشت: در آموزه های دینی اسلام نیز به حفظ جایگاه و منزلت زن سفارش های متعددی شده است و امروز وظیفه همگان است که این کرامت و ارزش زن را در جامعه حفظ کنند و تحت تاثیر تبلیغات منفی دشمنان و موضوعات مختلف به آن لطمه نزنند چرا که اگر این کرامت دچار آسیب شود جامعه متزلزل می شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان تاکید کرد: زنان نقش های متعددی در جامعه ایفا می‌کنند اما نباید نقش مادری و فرزند پروری تحت شعاع دیگر نقش‌ها قرار گیرد.
نادري‌فر با بيان اينكه امروز وظيفه ماست كه اين كرامت حفظ شود، اظهار داشت: نبايد به اسم برخي فرصت‌هاي برابر كاري كنيم كه شأن و منزلت بانوان آسيب ببيند كه اگر چنين شود، كل جامعه دچار مشكل خواهد شد.
وي ادامه داد:‌ زن به عنوان يك همسر و يك مادر مي‌تواند مديري توانمند براي تربيت خانواده باشد. لذا با توجه به اين نقش نبايد با ايجاد تعدد وظايف زنان را دچار تعارض بين نقشي كنيم.
نادري‌فر ادامه داد: هيچ نقشي براي زن بالاتر از آموزش و فرزندپروري نيست و اين نقش كليدي را هيچكس بجز مادران نمي‌توانند ايفا كنند.
وي تأكيد كرد: زنان در جامعه بايد متولي نقش زنانه خود باشند و نبايد به بهانه‌هاي مختلف از جمله ديدگاه‌هاي فمنيستي بپذيريم كه زنان در هر منصبي خدمت نمايند.
 حضور 117 نفر از مدیران و مشاوران آموزش و پرورش در همدان
مديركل آموزش‌وپرورش استان همدان نیز با اشاره به اينكه در سال 1374 تعداد 39 درصد زنان در کل مشاغل ایران مشاركت داشتند، گفت: در دولت دوازدهم حدود 10 درصد زنان به كابينه راه يافتند و در مجلس دهم نيز شاهد حضور 2 برابري زنان در كرسي‌هاي قانونگذاري بوديم. همچنين در بين مديران كل هم حضور زنان در مناصب مختلف افزايش پيدا كرد.
محمد پورداوود با اشاره به اينكه جهش و مشاركت زنان براي حضور در عرصه‌هاي مختلف با توجه به توانمندي آنان بر اساس برنامه ششم توسعه پايه‌ريزي شده است، اظهار داشت: امروز زنان كشور از خانه تا مزرعه از مجامع بين‌المللي تا مجامع جهاني و در عرصه‌هاي مختلف نمايندگي مجلس، وزارت، ورزشي، تعليم و تربیت، نشر، هنر و رسانه حضوري پررنگ دارند كه اميدواريم شاهد حضور مقتدرانه آنها در عرصه‌هاي سياسي و اقتصادي نيز باشيم.
مدیرکل آموزش و پرورش همدان، رویکرد این همایش را توان افزایی و ارتقای نقش و جایگاه زنان ذکر کرد و گفت: در این همایش 117 نفر از مدیران و مشاوران زن وزارت آموزش و پرورش حضور دارند.
 نيازمند يك سند راهبردي در حوزه زنان هستیم است
مديركل دفتر پيش‌دبستاني وزارت آموزش‌وپرورش نيز با اشاره اينكه فعاليت اجتماعي، مدني و سياسي زنان به معني فمنيستي بودن آنها نيست، گفت: زنان جامعه با قبول مسئوليت‌هاي مختلف و فعاليت در عرصه‌هاي گوناگون به دنبال عدالت هستند.
رخساره فضلي با اشاره به اينكه در كشور ما هويت، حلقه مفقوده افراد است، گفت: آنچه در جامعه ما مورد تأكيد است، آموزش و مهارت‌آموزي زنان براي ورود به عرصه‌هاي مختلف است تا جايگزين نسل حاضر در پذيرش مسئوليت‌ها باشد.
وي ادامه داد: چشم‌اندازي كه براي بانوان ترسيم شده است، نيازمند يك سند راهبردي است و براي اين مهم حمايت از بانوان امري ضروري مي‌باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com