1398-03-191398-03-29bool(false) «فرشتگان سلامت» نياز به پرستاري دارند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88759 تاریخ انتشار:  1397-10-22 - 09:39 تعداد بازدید:  99
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسي برخي مشکلات پرستاران در استان
«فرشتگان سلامت» نياز به پرستاري دارند

اجتماعی
سالروز میلاد بزرگ پرستار تاریخ بشریت حضرت زینب (س)، روزی است که برای ارج نهادن به زحمات فرشتگان سفید پوش، انتخاب شده است تا شاید اینگونه کمی از خستگی و شب بیداری‌های آنان زدوده شود.
 پرستاران فرشتگانی سپید پوش هستند که در لحظات سخت زندگی، نگاه سرشار از محبت آنان، آرامش و امید به تندرستی را نسیب بیماران و اطرافیان می‌کند.
شکی نیست که پرستاران نمونه‌های واقعی گذشت و ایثارند و اگر از آنها بخواهیم بهترین خاطره‌شان را تعریف کنند چیزی جز بازگشت به حیات و فرصت زندگی دوباره بیماران تعریف نخواهند کرد.
جامعه پرستاری کشور را می‌توان به عنوان پیش‌قراولان خط مقدم ارائه دهندگان خدمات سلامت به مردم و بیماران، تعریف کرد جامعه‌ای که بیشترین سختی و مشقت را متحمل می‌شوند و در عین حال کم‌ترین نفع را از شغل خود می‌برند.
در هر حال روز پرستار که به یمن میلاد پر خیر و برکت بانوی کربلا به این عنوان نامگذاری شده است، روز بزرگداشت دلسوزترین، پرتلاش‌‌ترین و تاثیرگذارترین افرادی است که در عرصه‌ سلامت مشغول خدمت‌‌رسانی هستند.
پرستاران گروهی از کادر درمانی بیمارستان هستند که بر خلاف سایر نیروها طبق شرایط کاری خود، شب و روز بر بالین بیمار بیدار می‌‌مانند تا ذره‌‌ای از درد و ناراحتی او را کم کنند، رسالتشان درمان است و در راهش قسم خورده‌‌اند که از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
با این حال پای دردِ دل تک تک آنان که می‌نشینیم، مشکلات مالی و حقوق کم، از آن دست مشکلاتی است که آنان مطرح می‌کنند و هر بار با اظهارات مسئولی و یا تصویب قانونی به یاد می‌آید و باز دوباره بی‌آنکه اتفاقی رخ در سکوت و بی‌خبری به فراموشی می‌رود.با این حال عجیب این است که پرستاری از آن رشته‌هایی است که فارغ‌التحصیلانش مشتاق خدمت در آن هستند.
 بار مضاعفی که پرستاران به دوش می‌کشند
کمبود نیروی پرستار در کشور و به تبع آن در استان همدان خود به تنهایی گویای بار اضافه‌ای است که این سپیدپوشان باید بر دوش بکشند تا سلامت مردم حفظ شود.
به مناسبت روز پرستار برای پی بردن به مشکلات این گروه از فعالان عرصه سلامت به چند بیمارستان استان مراجعه کردیم تا بار دیگرمشکلات این گروه را به قانونگذاران تصمیم گیران کشوریادآور شویم بلکه چاره‌ای بیندیشند.
زارعی یکی از پرستارانی است که می‌گوید: سال‌هاست که در شغل پرستاری کار می‌کنم و با وجود سختی‌های زیاد، این کار برایم شیرین و لذت بخش است. در این بین تنها از دست دادن یا بهبود نیافتن بیماران قسمت ناراحت کننده شغل من در این سالها بوده است.
وی افزود: ساعت کار زیاد همراه با سختی‌های کار، اضافه‌کاری اجباری به ویژه در روزهای تعطیل به دلیل کمبود پرستار و مطالبات تسویه نشده از جمله مشکلاتی است که پرستارها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. 
این پرستار ادامه داد: پرستاری در مقایسه با سایر کارمندان دولتی با وجود سختی کار زیاد، درآمد کمی دارد و سخت‌تر آنکه با تمام مشکلات و شب بیداری‌ها با افراد بیماری سروکار دارد که باید جدای از مشکلات شخصی خود، واکنش خوب و مناسبی در برابر آنان از خود نشان دهد.
 کمبود نیروی پرستار راندمان کاری را پایین می‌آورد 
مهسا.م، پرستار یکی از بیمارستان‌های همدان نیز می‌گوید: قطعا تنها کسانی که به پرستاری عشق و علاقه دارند می‌توانند وارد این حرفه شوند.
وی معتقد است: زندگی پرستاری بسیار سخت است. از زمانی که ازدواج کردم حتی در برخی هفته‌های سال شده که دو روز در هفته نتوانستم با همسرم غذا بخورم حال خودتان دریابید که اگر فرزندی نیز در خانواده باشد چقدر زندگی دشوار خواهد شد.
این پرستار می‌گوید: طبق قانون هر بیمار باید یک پرستار داشته باشد اما به دلیل کمبود نیرو در همدان در بخش ویژه هر سه بیمار یک پرستار و در بخش‌های داخلی هر 8 نفر یک پرستار دارند و این راندمان کاری را پایین می‌آورد.
زهرا یکی از این پرستارانی است که با 15 سال خدمت در این شغل از علاقه وافرش به این شغل چنین سخن می‌گوید که اگر این عشق و علاقه نباشد، دوامی در این کار نخواهید آورد.
 مشکل پرستاران استانی نیست
او که این روزها مسئول بخش داخلی یکی از بیمارستان‌های همدان است می‌گوید: خوشبختانه در همدان به لحاظ مدیریت مناسب و شایسته‌ای که وجود دارد مشکل پرستاران هیچگاه داخلی نبوده بلکه مشکلات بیشتر به مسائل و مباحث کشوری بر می‌گردد.
وی ادامه داد: یکی مشکلات شغل پرستاری بعد خانوادگی آن است به لحاظ شیفتی بودن این شغل پذیرفتن شب‌کاری برای اعضای خانواده کمی دشوار است. هیچ تعطیلی‌ای شامل گروه درمان نمی‌شود و باید براساس شیفت در محل کار حاضر شوند. شغل ما آلودگی هوا،حوادث طبیعی و ... نمی‌شناسد و در این مواقع کار ما چند برابر می‌شود.
 زهرا می‌گوید: توقع اطرافیان بیمار و بعضا خود بیمار هم دیگر مشکل ماست. آنان از یک پرستار توقع دارند که در حد یک پزشک به سؤالات‌شان پاسخ دهند که مشکل‌آفرین می‌شود. هرچند ممکن است در این زمینه اطلاعات‌مان بالا باشد اما اجازه بسیاری از کارها و پیشنهادات را نداریم. 
 شغل پرستاری و تاثیر آن بر روح و جسم
وی یکی از مشکلات شغل پرستاری را تأثیر آن در سلامت جسم و روان دانست و افزود: بیشتر پرسنل درمانی که سابقه بالای کاری دارند، دچار کمردرد، زانودرد و گردن‌درد هستند. همچنین برخورد با مشکلات جسمی و روحی انواع بیمارانی که روزانه با آنها سر و کار داریم واقعاً بر روحیه ما تأثیرگذار بوده و گاهی ما را دچار افسردگی می‌کند. 
این پرستار باسابقه ادامه داد: مشکل بعدی که یک موضوع کشوری است، تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است طرحی که چند سالی است نظام پرستاری می‌خواهد اجرا کند ولی جلویش سنگ اندازی می‌کنند. اگر این طرح اجرا شود، دریافتی پرستاران به ازای هر خدمتی که برای مریض انجام می‌دهند ضریب می‌خورد. 
مرضیه 44 ساله هم پرستار بخش دیالیز یکی از بیمارستانهای همدان است . او که دو فرزند دارد؛ از سختی کارش چنین سخن می‌گو‌ید: به دلیل کمبود نیرو بیشتر ساعات مجبوریم کار کنیم و درواقع اضافه کاری اجباری داریم. که این کمبود نیرو در بیمارستان‌های دولتی بیشتر به چشم می‌آید. به صورت میانگین 80 تا 90 ساعت اضافه کار اجباری در ماه داریم و همین مسأله جسم و ذهن‌مان را به‌شدت فرسوده می‌کند.
وی ادامه می‌‌دهد در سالی که باردار بودم در یکی از بیمارستانها مسئول خدمت بودم که بیماران برای عکس برداری بسیار آنجا مراجعه داشتند این در حالی بود که برای یک مادر باردار قرار گرفتن در برابر چنین اشعه‌هایی مضر است و من آن زمان استرس‌های زیادی برای سلامت فرزندم داشتم که باعث افسردگی پس از زایمان من شد.
 فارغ التحصیل پرستارداریم مجوز استخدام نیروی پرستار نداریم
در همین ارتباط رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: تعداد پرستارانی که برای ما کار می‌کنند 3400 نفر و تعداد تخت‌های استان2400 تخت است.
حبیب موسوی بهار افزود: استاندارد جهانی برای هر تخت 2 و نیم نفر پرستار است که در حال حاضر در استان همدان یک و نیم نفر می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه کمبود نیروی متخصص پرستاری نداریم و علت کمبودها به جذب این نیروها بر می‌گردد افزود: پرستاری جز مشاغل سختی است که نیاز به توجه بیشتری دارد به ویژه در شرایط کنونی که با بحران اقتصادی مواجه هستیم دریافتی ها با مخارج و سختی کار برابر نیست.
موسوی بهار افزود: سختی شغلی پرستاری آنجا آشکار می‌شود که با تزریق ناخواسته یک دارو به یک بیمار که اخیرا در یکی از بیمارستاهای خصوصی شاهد آن بودیم ( البته هنوز دلیل آن مشخص نشده)، بیمار فوت می‌کند و تبعات بعدی آن زندگی و روح و روان پرستار را در بر می‌گیرد.
 برخورد با پرستار را اصلاح کنیم
وی همچنین گفت: برخورد برخی افراد و گاهی رسانه‌ها نیز باعث تضعیف روحیه پرستاران می‌شود چنانچه بارها شنیدیم که گفته می‌شود در بیمارستان فاطمیه بیماران در راهرو و در روی زمین پذیرش شدند وقتی تخت و فضای خالی وجود ندارد آیا می‌توان بیماری را که به تنها بیمارستان تخصصی زنان مراجعه کرده را متقاعد کرد که به بیمارستان دیگری برود یا خدمت دادن با همان امکانات که برای پرستاران نیز سختی مضاعفی دارد بهتر است؟  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: با هر دردی که بیمار می‌کشد پرستار هم با آن درد بیمار می‌شود و می‌داند که در این شغل خطرات جانی زیادی است که باید عواقب آنرا بپذیرد.
وی در بیان دریافتی کم پرستاران نسبت به پزشکان نیز گفت: قبول دارم که دریافتی پرستاران کم است اما هر شغلی در جایگاه خود تعریفی دارد و نمی‌توان شغل پرستاری را با پزشکی مقایسه کرد.
موسوی بهار با تاکید بر اینکه شغل پرستاری، هوشبری، کارشناس اتاق عمل و بهیاری از جمله مشاغلی است که نیاز است حداقل در این روز به لحاظ بالا بردن روحیه، آنان را مورد تکریم قرار دهیم اظهار کرد: با وجود کمبود نیروی پرستاری متاسفانه مجوز جذب نداریم و نیروهای جذب شده در سالهای قبل هم به صورت شرکتی بوده‌اند که لازم است تدابیر لازم از سوی مسئولان کشوری اندیشیده شود.
 مشکلات پرستاران سال‌هاست که تکرار می‌شود. هرسال با نزدیک شدن روز پرستار شاهد وعده‌وعید‌هایی برای بهبود شرایط آن‌ها و سخنرانی‌های بسیاری هستیم که نشان از اهمیت و لزوم بهبود شرایط پرستاران دارد اما همواره می‌بینیم که بسیاری از پرستاران به‌ویژه گروه‌هایی که به‌صورت رسمی استخدام نشده‌اند، با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. به امید روزی که وعده‌ها محقق شود.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com