تولید محتوای آموزشی در استودیو الفبا همدان برای 5 استان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 7 مهر 1399 - شماره 3863
 
امروز : سه شنبه ، 8 مهر 1399

Today : Mon, September 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111801 تاریخ انتشار:  1399-06-26 - 08:38 تعداد بازدید:  62
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان خبر داد
تولید محتوای آموزشی در استودیو الفبا همدان برای 5 استان

نویسنده : نیلوفربهرمندن‍ژاد

اجتماعی


 مدارس نخستین جایی بودند که به محض شیوع کرونا تعطیل شدند اما آموزش تعطیل نشد و معلم‌ها نیز مانند مدافعان سلامت از راه دور و به‌صورت مجازی به فعالیت خود ادامه دادند، هرچند دانش‌آموزان در مدارس حضور نداشتند اما آموزش رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت و ادامه یافت؛ اکنون تدریس آنلاین کم‌کم در نظام آموزشی جای خود را پیدا کرده و هریک از دانش‌آموزان با فضای دور از مدرسه و نیمکت و تخته کلاس عادت کرده‌اند.
بر همین اساس اداره کل آموزش و پروش استان همدان با راه‌اندازی استودیو و ضبط ویدئو از تدریس معلمان مجرب و حرفه‌ای در تمام پایه‌های تحصیلی با اقدامی خودجوش و خداپسندانه فیلم‌های آموزشی را با کیفیت استاندارد از ابتدای اسفندماه به‌صورت رایگان برای استفاده دانش‌آموزان استان از طریق شبکه‌های تلویزیونی قرار داده است.
از اولویت‌های مهم این استودیو را می‌توان به تولید محتوای آموزشی مناسب برای دانش‌آموزانی که به فضای مجازی و اینترنت دسترسی ندارند اشاره کرد، استان همدان جزو نخستین استان‌هایی بود که از ظرفیت بومی خود برای گسترش آموزش‌های از راه دور استفاده کرد.
این محتواها همچنین از طریق فضای مجازی و بسترهای الکترونیک تعریف شده به‌ویژه سامانه آموزش مجازی اداره کل آموزش و پرورش استان و شبکه شاد در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.
در بازدید رسانه‌ای از استودیو مجازی، مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان به خبرنگار همدان‌پیام گفت: باتوجه به شرایط حاکم و شیوع ویروس کرونا در زیست‌بوم جدیدی قرار گرفتیم که سبک جدیدی از زندگی با کرونا را به ما آموخت، این ویروس منحوس بسیاری از مشاغل را تحت‌تأثیر قرار داد. آموزش‌وپرورش که از همان روزهای ابتدایی تعطیلی مدارس، فعالیت خود را با همکاری معلمان آغاز کرد و به‌دنبال این بود برای اینکه جریان آموزش و یادگیری به‌طور مستمر ادامه داشته باشد کارراهه هایی را در این زمینه دنبال کند.
محمد پورداوود هدف اصلی از راه‌اندازی استودیو الفبا را تولید محتوای آموزشی دانست و گفت: به‌دلیل اینکه هر یک از دانش‌آموزان شناخت کافی نسبت به نحوه تدریس معلمان خود دارند، تولید محتواهای آموزشی در استان می‌تواند تأثیر بسیار مطلوبی در نحوه یادگیری آن‌ها داشته باشد و با استقبال بسیار خوبی نیز همرا بوده است.
پورداود تصریح کرد: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا محدودیت‌های بسیاری را در برگزاری کلاس‌های آموزشی حضوری ایجاد کرده و آموزش‌ها را به سمت مجازی برده است، خوشبختانه امسال با وجود اینکه سطح پرسش‌ها در آزمون نهایی دشوار بود اما میانگین نمرات نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافت و این نشان می‌دهد که فرایند آموزش به‌صورت الکترونیکی بازخورد خوبی داشته است.
وی در ادامه عنوان کرد: محور اصلی این برنامه آموزشی مربوط به استان همدان بوده است که در همین راستا استان‌های غربی کشور قطب‌بندی شدند و یکسری از دروس به استان همدان و یکسری دیگر به استان‌های دیگر واگذار شده‌اند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به اینکه تولید محتوای درسی در استان از ابتدای اسفندماه سال گذشته آغاز شد، خاطر نشان کرد: این کار برای سال تحصیلی جدید از اواسط مردادماه آغاز شده و پایان سال تحصیلی ادامه دارد و یکی از برنامه‌های موفق ما به حساب می‌آید که با استقبال بسیار خوب دانش‌آموزان همراه بوده است و در سایت اداره کل آموزش و پرورش و گروه‌های درسی بارگذاری می‌شود که از این نظر برای ما بسیار حائز اهمیت است.
پورداوود اطلاع‌رسانی را از اولویت‌های مهم آموزش‌وپرورش برشمرد و افزود: یکی از مسائل بسیار مهمی که آموزش و پرورش باید نسبت به آن توجه بیشتری داشته باشد موضوع اطلاع‌رسانی است که هم در بعد آموزش و هم در بعد مسائل فرهنگی می‌تواند یک رابطه دوسویه بین آن‌ها ایجاد کند.
وی در پایان تأکید کرد: درحال‌‌حاضر تمامی سرفصل‌های درسی و همه مقاطع تحصیلی برخی از برنامه‌های آموزشی ما از طریق برنامه شاد، صداوسیما و بسته‌های آموزشی در اختیار مدارس و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد، همچنین خود استان همدان هم نیز از طریق شبکه استانی در یک بازه زمانی خاص که با برنامه‌های کشوری تلاقی نکند، این برنامه‌ها را پخش خواهد کرد.
علی جعفری یکی از دبیران ریاضی که در این استودیو مشغول تدریس بود، گفت‌وگوی خود را با ما این‌گونه آغاز کرد: با توجه به اینکه ویروس کرونا مشکلات بسیاری در مسیر تحصیل دانش‌آموزان ایجاد کرد که معلمان هم نیز درگیر این مشکلات شدند، از همان روزهای ابتدایی شیوع این ویروس، من آموزش از راه دور را در منازل خود اجرا کردم، ارتباط یکطرفه معلم و دانش‌آموز از یکسو و مشکل سرعت اینترنت و قطع و وصل آن از ‌سوی دیگر از مهم‌ترین مشکلات آموزش مجازی بود که تأثیر کافی بر روی یادگیری آن‌ها نداشت.
 او در ادامه گفت: با توجه به اینکه استان همدان جزو استان‌های سردسیر است و تا چند روز دیگر هم حتی امکان باز گذاشتن پنجره‌ها وجود ندارد و ممکن است تجمع برای سلامتی دانش‌آموزان خطرناک باشد.
 بهره‌مندی ۵ استان از استودیو مجازی همدان
مدیر اداره تکنولوژی گروه آموزشی استان که به‌همراه سایر همکاران در بخش ضبط و تدوین برنامه‌های آموزشی در پشت صحنه مشغول فعالیت بودند، این‌گونه توضیح داد: با توجه به بحرانی که از سال گذشته پیش آمده است، گروه‌های آموزشی، سرگروه‌های استان در 3 دوره اول متوسطه، دوره دوم و دوره فحک تولید محتوای آموزشی بسیار خوبی را در قالب محتوای درسی، حل تمرین و ارسال CDهای آموزشی به مناطق محروم داشته‌اند و تمامی این برنامه‌ها از سال گذشته تاکنون به‌صورت شبانه‌روزی در استودیو اداره کل آموزش و پرورش استان همدان درحال ضبط است.
فاطمه لاهوتی بیان کرد: امسال هم طبق تدوین برنامه‌هایی که از سمت دبیرخانه کشوری اعلام شده است، آموزش‌های ویژه‌ای را برای دانش‌آموزان از طریق برنامه‌های آموزشی در سیمای استان همدان و شبکه شاد کشوری بارگذاری می‌شود.
 وی در پایان افزود: از زمانی که تصمیم به ارائه آموزش‌های مجازی گرفتیم، یک استودیو در اداره ایجاد شد و در اختیار معلمان پایه‌های مختلف قرار گرفت که طبق جدول زمان‌بندی برای تدریس می‌آیند و فیلم‌های ضبط شده از طریق فضای مجازی در دسترس ۵ استان دیگر (کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام و مرکزی) قرار می‌گیرد.
بیشترین توان کار پژوهشگاه بر این است که بتوانیم تا جایی که امکان دارد درصورت ادامه‌دار شدن تعطیلی مدارس، فعالیت این پژوهشگاه به‌همراه اساتید آن به‌صورت تیمی پابرجا خواهد بود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com