اردیبهشت تجلی زیبایی و شکوفایی طبیعت همدان است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93579 تاریخ انتشار:  1398-02-25 - 09:18 تعداد بازدید:  49
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اردیبهشت تجلی زیبایی و شکوفایی طبیعت همدان است

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

اجتماعی


 سال که می‌چرخد و پای اردیبهشت ماه به کوه و دشت و دمن همدان می‌رسد، گویی که دنیا هم دگرگون شده است. در اردیبهشت ماه است که پیرهن رنگ‌رنگ بهار و طبیعت در همدان از همیشه زیباتر و بهشتی‌تر می‌نماید. اردیبهشت ماه در طبیعت همدان است که نفس هوا جان زندگی بر گل و گیاه و سنگ و خارا در ستیغ دلکش الوند می‌بخشد و پاره‌های سپید ابر سبزه‌ها و شقایق‌ها را در دشت میدان میشان «دشتی سرسبز در کمرکش کوه الوند» نوازش می‌دهد. در این بهار و در این ماه نازنین است که حسی فتنه‌انگیز آرام و قرار از آدمیان می‌رباید و کمتر کسی را یارای ماندن در کنج خانه و گوش دادن به هیاهوی بیهوده شهر می‌ماند.
همدان در مقایسه با دیگر نقاط کشورمان استانی به نسبت کوچک با وسعت 173/20 کیلومتر است و خود شهر همان نیز با اقلیمی کوهستانی به وسعت 2831 کیلومتر، تاریخ پر فراز و نشیب و پرافتخاری به خود دیده است. همدان با حدود میانگین 300 میلی‌متر بارندگی در سال رودخانه‌هایی نسبتاً پرآب و خروشان، اما کوتاه و فصلی زیادی هم دارد که در دامنه‌های زاگرس و الوند کشتزارها و دشت‌ها و بیشه‌زارها و باغ‌های حاصلخیز را سیراب می‌سازد و باغداری یکی از حرفه‌های اصلی و دلمشغولی بسیاری از روستاییان و دامنه‌نشینان همدانی را تشکیل می‌دهد و همین باغ‌های پردرخت و پر شکوفه و عطر و رنگ است که همه ساله در اردیبهشت ماه به اوج زیبایی و طراوت می‌رسد و هر انسان با ذوقی را به شوق و تماشا می‌کشاند.
باغداران همدانی اگر چه اغلب و هنوز به روش‌های سنتی در تلاش و زحمت و تولید هستند، ولیکن چنین ساز و کار و چنین شیوه و زندگی نزد باغبان‌های همدانی آنچنان هنرمندانه و با دقت و بلکه با وسواس و فرهنگ مختص به خود می‌باشد که حاصل آن بهترین و اسمی‌ترین میوه و دستاورد تلاش باغبانی در نزد ایرانیان و حتی مصرف‌کنندگان بازار جهانی می‌باشد.
معمولی‌ترین حاصل باغبان‌های همدانی همان انواع میوه‌های پیوندی و اصلاح‌نژاد شده است چنان که آشنا نبودن هر باغبان همدانی به هنر و شیوه‌های پیوندی و قلمه و تولید نهال، صفتی بد و نقطه ضعفی نابخشودنی نزد اهل فن و فرهنگ باغبانی و باغداری شمرده می‌شود.
باغ‌آرایی و طبقه‌بندی گونه‌های درختی نیز نزد باغداران همدانی از شیوه‌های مرسوم است و باغ خوب پشتوانه اعتبار و شناخت یک باغبان موفق نزد جماعت باغداران به نام همدان می باشد. و بی‌گمان باغ ایرانی همان چیزی است که در همدان می‌توان مشاهده کرد.
در روزگار ما و در شرایطی که بخش وسیع و غیرقابل انکاری از باغ‌های حومه شهر بزرگ همدان بر روی نقشه‌ها محو شده و به آهن و سیمان و سازه‌های بد قواره تبدیل شده است ولیکن بسیاری از نقاط توسعه یافته شهر همدان هنوز هم به نام همان باغداران بزرگ و باغ‌های زیبای اطراف و اکناف همدان شهرت دارد و خیابان‌های عریض و طویل به نام همان باغ‌های قدیمی باقی مانده و شناخته می‌شود و از آن جمله از خیابان رکنی، خیابان حکمی، اعتمادیه، جهان‌نما، فلاحت و سعیدیه و دهها نام دیگر که امروز خیابان و محله و پاساژ و بازارچه هستند، ولیکن تا 50 سال پیش باغ‌هایی بودند پر از درخت‌های آلبالو، گیلاس، گلابی، انواع زردآلو،گردو، هلو، انجیر، سنجد، بادام، زالزالک، خرمالو، انواع انگور و توت‌های سفید و شرابی و گونه‌هایی که فقط نام و حسرت آنها باقی مانده است.
حکایت باغ و درخت و آبادانی در همدان همان شعر شیرین «تا ریشه در آب است/امید ثمری هست» می‌باشد چرا که در چنین روزگاری از حکایت قدیم و جدید باغ و چمن و اردیبهشت ماه همدان، هنوز هم هستند از نسل همان نسل‌های مادرزاد باغبان‌های همدانی که ستاره‌وار در کهکشان طبیعت همدان می‌درخشند. یکی از همین ستاره‌های ناب همدانی پرویز ملک‌زاده است و چون در دل شهر و در فضای کوچک خانه خود نتوانست هر آنچه که دوست دارد بکارد و غرس کند و به وجود آورد، رفت و فرهاد وار در کوه و سنگ و سنگلاخ‌های گوشه‌ای از حاشیه شهر همدان و دامنه کوه الوند افتاد و کاری کرد کارستان. ملک‌زاده که اینک به ابداع و نوآوری و اعجاز در باغ و باغبانی نزد جهانیان شهره است، چند سالی است در دل کوه قطعه جدیدی به بهشت موعود خداوندی اضافه کرده است و مجموعه سبز و پرشکوفه و پر عطر و رنگی از انواع درخت‌های میوه در این فضای کوهستانی فراهم ساخته و پرورانده است که گویی دروازه ورود به دنیای بهار و بهشت اردیبشهت ماه همدان همین باغ است.
در واقع اگر دوستدار طبیعت و تمام زیبایی‌های بهار و شگفتی‌های اردیبهشت‌ماه همدان باشی، باید از باغ پرویز ملک‌زاده که در سردر آن حک شده «باغ امانت ملک» آغاز کنی تامعنای واقعی زیبایی‌های بهار و اعجاز باغبانی در همدان را به عینه ببینید.
ملک‌زاده در طول حدود 15 سال گذشته که فعالیت‌های تحقیقاتی و صنعت باغبانی را در باغ جادویی خود آغاز کرده دست به ابتکارهای زیادی زده که بارها در رسانه‌های تصویری و نوشتاری کشورمان و بلکه رسانه‌های خارجی منعکس شده است، اما همین دو روز پیش که بهار و اردیبهشت را از دریچه باغ او نگاه می‌کردم، گونه‌های ناهمگونی از انواع درخت‌های میوه را به من معرفی کرد و گفت: کاری کرده‌ام که این درخت‌ها در کنار هم و از ریشه هم آبیاری شوند و قطعاً چنین روش ابداعی ملک‌زاده اعجاز جدیدی در صنعت و هنر باغبانی است که در فصل‌ها و هنگامه‌های کم آبی می‌تواند عامل بقای یک درخت باشد هنر دیگر او پیوند ریشه است و درختی را نشان داد که دو شاخه بزرگ آن از تنه و یک ریشه هستند که در این فصل از بهار دارای شکوفه‌هایی در دو رنگ و دو نوع میوه هسته‌دار می‌‌باشد آیا تماشای بهار و لذت بردن از هوای اردیبهشت ماه در چنین ماه و چنین فضایی لذت بخش نیست؟!
باغ میوه‌های جادویی ملک‌زاده اوایل بهار امسال از گزند سرمای زیر صفر در امان ماند. خود او می‌گوید چون این باغ به روش‌های ارگانیک نگهداری و میوه می‌دهد، در مقابل سرمای ناگهانی نیز مقاوم است.
اما دوستان ملک‌زاده معتقد هستند همه ساله تمام میوه‌های این باغ نصیب خانواده‌های محروم در حاشیه‌های شهر همدان می‌شود و حتماً به برکت انفاق و بخشش باغبان است که گزندی به باغ نمی‌رسد.
در باغ ملک‌زاده افزون بر 800 اصله درخت باردار وجود دارد که میانگین محصول آن سالانه به 24 تن  انواع میوه می‌رسد و کام بسیاری از شهروندان حاشیه شهر را شیرین می‌کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com