1399-07-271399-08-07bool(false) «من ماسک می‌زنم‌»‌ شما چطور؟ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109811 تاریخ انتشار:  1399-04-12 - 08:36 تعداد بازدید:  180
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گزارشی از مردمی که ماسک نمی‌زنند
«من ماسک می‌زنم‌»‌ شما چطور؟

اجتماعی

 در پی آغاز پویش «من ماسک می‌زنم» گذری در همدان دل‌ها را به لرزه می‌اندازد. از آرامگاه بوعلی که به سمت میدان می‌روم، مردمی را می‌بینم که هنوز وخامت موضوع را درک نکرده‌اند، البته شاید حق دارند از ابتدای شیوع ویروس کرونا هیچ قانون سفت و سختی برایشان نبوده که از جانشان حمایت کنند.
دوست داشتم مقابل تک‌تک همه مردم بایستم و خواهش کنم که عروسی، میهمانی و بیرون آمدن‌های غیرضروری را کنار بگذارند و برای حضور چند دقیقه‌‌ای در خیابان از ماسک استفاده کنند. یک‌آن خود را مقابلشان دیدم و همین کار را کردم و از آنها پرسیدم که چرا از ماسک استفاده نمی‌کنند اما هر یک دلیلی داشتند. عده‌‌ای می‌گفتند مهم نیست و از زندگی خسته شده‌اند اما به آنها گفتم به این فکر کنند پدر، مادر، خواهر، برادر و یا همسر و فرزندشان بخواهند آنها زنده بمانند.
با افرادی  مواجه شدم که به‌همراه فرزندان خود بدون ماسک درحال پرسه زدن بودند و زمانی که دلیل ماسک نزدن‌شان را پرسیدم با پاسخی این‌چنین مواجه شدم، بچه‌ها گوش نمی‌دهند و وقتی ماسک را با اجبار می‌زنند هزار بار دست به سمت دهان برده و ماسک را بالا و پایین می‌کنند که خطر آن‌ از نزدنش بالاتر است، در نهایت وقتی بچه‌ها ماسک نمی زنند، چه فایده دارد من بزنم؟
خواهر من شما وقتی کودک خود را نمی‌توانی کنترل کنی، بیرون آوردن کودکان از تمام توضیحات شما خطرناک‌تر است، پس به‌عنوان وظیفه مادرانه و سلامت خودت در خانه بمان ‌و سنگربان سلامتی خانواده خود باش.
عده‌‌ای دیگر در محل کار از ماسک زدن به بهانه گرمای هوا، بوی دهان و گوش درد کلافه بودند و درو اقع ترجیح می‌دادند که ماسک نزنند.
چند لحظه با خود حساب کتاب کنید و ببینید تحمل سختی چند ساعته در روز بهتر است و یا درگیر شدن یکی از اعضای خانواده با این ویروس که شما به آنان منتقل کرده‌اید و ممکن است به قیمت جان آنها تمام شود؟ و آن زمان قطعاً تصمیم بهتری خواهید گرفت.
خانمی از مقابل می‌آمد، بدون ماسک. جلو رفتم و دلیل را جویا شدم که با خنده گفت آرایشم زیر ماسک پاک می‌شود، خانم خدا بزرگه و خودش از ما محافظت می‌کند، قوی باش و نترس که ترس راه ورود این ویروس به بدن شما خواهد بود.
باید به این خانم گفت، نزدن ماسک نشانه قدرت نیست، کسی که در این ایام بی‌تفاوت است و دیگران را به بی‌توجهی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت می‌کند برای ادامه همراهی با شما خطرناک است، زیرا بسیاری از مسائل ابتدایی زندگی را درک نکرده است.
دلایل غیرقابل توجیه مانند یادم رفت، ماسک گران است، در کیف دارم، در جیبم است، قصد استفاده از آن‌ را دارم، سریع به خانه برمی‌گردم، من فاصله را رعایت می‌کنم و احتیاج به ماسک نیست هم سوهانی بود بر روحم که درکش کمی سخت بود.
در کشوری که هم ماسک هست و هم شیوه‌های ابداع شده برای استفاده از آن، دیگر دلیلی بر استفاده نکردن از ماسک نمی‌بینم.
نکته بسیار مهم در این میان نگاه مردم به سلامت خودشان است، اینکه ماسک بزنیم، فاصله را رعایت کنیم و میهمانی نگیریم، تنها به میزان اهمیت ما به سلامتیمان ربط دارد و باید هر مسأله‌‌ای را از خودمان آغاز کنیم.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان در این‌باره به ایسنا گفت: بیش از 4 ماه از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد که روزهای سختی برای مردم، کادر درمان و خانواده‌های آنها بوده و قطعاً فشارهای روحی و جسمی بسیاری برای همه داشته است.
ایرج خدادادی تصریح کرد: برای بحران و تشدید بیماری راه‌های زیادی وجود دارد اما درحال‌حاضر استفاده از ماسک و رعایت فاصله از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند.
وی افزود: درحال‌حاضر ماسک با تنوع نوع و قیمت در بازار موجود بوده و علتی برای نخریدن و استفاده نکردن وجود ندارد؛ زیرا خانواده‌ها روزانه چند برابر این مبالغ را هزینه امور دیگر می‌کنند.
خدادادی از مردم خواست از ماسک استفاده کرده تا از خود و عزیزانشان محافظت کنند و تأکید کرد: عمر استفاده از ماسک 8 ساعت و در برخی موارد تا زمان خیس شدن ماسک است اما برخی ماسک‌های قابل شست‌وشو زمان استفاده بیشتری دارد.
«دیروز صبح همسایه را دیدم که با چشمانی تر از کنار دیوار حیاط داشت عبور می‌کرد، از دور حال همسرش را پرسیدم و با بغض شکسته شده‌ در گلو گفت: فرزندانم آمده‌اند برای خداحافظی.
با لحنی متأثر پرسیدم یعنی دارویی چیزی برای درمانش نیست؟ سر بالا انداخت و گفت پزشکان همه چیز را امتحان کرده‌اند، ریه‌هایش کاملاً گرفتار شده و دکتر از ما خواسته با او خداحافظی کنیم.»
حال دلگیریم از شمایی که ماسک در مرامتان نیست، غیرضروری بیرون می‌روید و فاصله را رعایت نمی‌کنید. این کارها نهایت بی‌مرامی و بی‌انصافی در حق خودتان و دیگران است. بیایید با این افکار و اندیشه‌ها خداحافظی کنیم:
* کرونا یک سرماخوردگی ساده است.
* کرونا افراد جوان‌ را درگیر نمی‌کند.
* کرونا برای دیگران است و برای ما اتفاق نمی‌افتد.
* کرونا با بچه‌ها مشکل ندارد.
* کرونا چیست؟ ما در اطرافیان‌مان کسی نگرفته است.
و به این بیندیشیم که سلامتی همه در خطر است!بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com