ورود به دانشگاه‌ در سایه کرونا همدان پیام
 
 
دوشنبه - 7 مهر 1399 - شماره 3863
 
امروز : سه شنبه ، 8 مهر 1399

Today : Mon, September 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111772 تاریخ انتشار:  1399-06-25 - 08:39 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ورود به دانشگاه‌ در سایه کرونا

اجتماعی

 ■  معاون آموزشی وزارت علوم: بازگشایی خوابگاه‌ها و برگزاری کلاس‌ها به امکانات دانشگاه‌ها بستگی دارد

سال تحصیلی جدید همچنان تحت‌تأثیر محدودیت‌های کرونایی است. حفظ پروتکل‌های بهداشتی از یکسو و دغدغه آموزش از سوی دیگر مدارس و دانشگاه‌ها را در شرایط خاصی قرار داده است. برخی دانشگاه‌ها کلاس‌های مجازی خود را از طریق سامانه مربوطه آغاز کرده و برای جلوگیری از اختلال هریک از در‌س‌های نظری و عملی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی زمانبندی شده‌اند.
در همین حال برخی دانشگاه‌ها تقویم آموزشی نیم‌سال اول ۱۳۹۹-۱۴۰۰ خود را با تأکید بر آموزش غیرحضوری اعلام کرده‌اند. برخی تأکید کرده‌اند کلاس‌های عملی و کارگاهی با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آئین آغاز سال تحصیلی 99-1400 با اشاره به نقش مهم دانشگاه‌ها برای عبور از بحران‌هایی نظیر کرونا و همچنین توسعه کشور گفت: امیدواریم حمایت‌های دولت در برنامه توسعه هفتم از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بیشتر از گذشته شود تا بتوانیم علاوه‌بر حرکت در مسیر اهداف مورد نظر بتوانیم به توسعه کشور نیز کمک کنیم.
منصور غلامی، با اشاره به شرایط دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری کشور در دوران شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: این مراکز در نیمسال گذشته آزمونی را پشت سر گذاشتند که در نوع خود تحسین‌برانگیز است.
 وی افزود: براساس گزارشی که درباره نحوه ورود آموزش عالی در دنیا در شرایط کرونا تهیه شده بود، اقدامات و تحولاتی که در آموزش عالی کشور ما اتفاق افتاده است نه‌تنها کمتر از سایر کشورها نبوده، بلکه گاهی شرایط بهتری از بسیاری از کشورهای دیگر نیز داشتیم که این بیانگر آمادگی آموزش عالی کشور برای حضور در شرایط خاصی نظیر کرونا است.
وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور شرایط مقابله و مداخله سریع با اقدامات پیش رو در جامعه را دارند، گفت: پیش‌تر نیز مواردی این‌چنینی داشته‌ایم، به‌گونه‌ای‌که در سال‌های گذشته اتفاقات و حوادثی در کشور نظیر سیل، زلزله رخ داده که مراکز علم و فناوری ما به‌خوبی توانسته بودند در این شرایط حضور و سهم خود را به‌خوبی ایفا کنند.
وزیر علوم با بیان اینکه در سال‌های اخیر در دانشگاه‌ها حرکت از سوی آموزش، پژوهش و توجه از فناوری‌ها به سمت دانشگاه‌های جامعه‌محور و کاربرد علم برای حل مشکلات و مسائل کشور یک رویکرد سریع و جامع و گسترده‌تری شکل گرفته است، اظهار کرد: به‌عنوان مثال در روزهای ابتدای شیوع ویروس کرونا، پارک‌های علم و فناوری، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به این موضوع ورود پیدا کرده و برای رفع نیازهای مردم تلاش کردند و موفق نیز شدند.
غلامی همچنین انتقال آموزش از شیوه حضوری به مجازی را از دیگر عملکردهای موفق دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در دوران شیوع کرونا ویروس دانست و افزود: این انتقال بدون داشتن برنامه مطالعه شده یک تحول جدی و جدید بود که در دانشگاه‌های کشور اتفاق افتاد و این عملکرد بیانگر تلاش گسترده آموزش عالی در دوره شیوع کرونا بود و این تلاش‌ها در کنار پشتیبانی‌های صورت گرفته انجام شد.
وی با بیان اینکه تقاضا می‌شود حمایت‌های دولت از دانشگاه‌ها در شرایط فعلی که با شیوع کرونا ویروس مواجه هستیم همچنان ادامه پیدا کند، گفت: با حمایت‌های بیشتر دولت، دانشگاه‌ها در کنار فعالیت‌های پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی برای پاسخ به اقدامات انجام شده در زمینه اختراعات و نقش جامعه‌محور خود موفق‌تر عمل می‌کنند. در واقع برای ادامه برنامه‌های آینده دانشگاه‌ها نیاز است این حمایت‌ها ادامه پیدا کند و امیدواریم در برنامه هفتم که تدوین می‌شود سیاست‌هایی اتخاذ شود تا حمایت‌ها از این مراکز به‌عنوان سرمایه‌های ملی دیده شود.

 تحصیل نودانشجویان در چند هفته نخست حضوری است
با توجه به تعویق تاریخ برگزاری کنکور سراسری و به‌دنبال آن تأخیر در اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان به دانشگاه‌ها، بحث ثبت‌نام نودانشجویان و لزوم حضور کوتاه‌مدت آنها در دانشگاه‌ها مطرح است.
در همین رابطه معاون آموزشی وزیر علوم نیز گفت: ترجیح بر این است که درصورت امکان، دانشجویان نو ورود مدت کوتاهی را حتی اگر 2 یا 3 هفته باشد برای آشنایی در محیط دانشگاه حضور داشته باشند، اما این هم درصورت فراهم بودن شرایط محقق خواهد شد.
علی خاکی‌صدیق افزود: آن‌طور که مسئولان وزارت علوم اعلام کرده‌اند سازمان سنجش قول داده است اسامی پذیرفته‌شدگان را در ۴ مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پس از ۲۰ مهر اعلام کند و پس از آن ثبت‌نام دانشجویان نو ورود به‌صورت الکترونیکی در دانشگاه‌ها آغاز خواهد شد.
معاون آموزشی وزارت علوم در همین رابطه گفته است احتمالاً ابتدای آبان‌ماه آموزش برای دانشجویان جدیدالورود آغاز خواهد شد.

 اجرای خوابگاه و کلاس خلوت توسط دانشگاه‌ها
خاکی‌صدیق درباره چگونگی حضور دانشجویان در خوابگاه و کلاس‌های درس نیز گفت: بازگشایی خوابگاه‌ها و برگزاری کلاس‌ها نیز به امکانات دانشگاه‌ها بستگی دارد که چه تعداد دانشجو را به‌صورت حضوری بپذیرند، خود دانشگاه‌ها در این زمینه برنامه‌ریزی کرده و اجرا می‌کنند.
 وضعیت برگزاری کلاس‌های کارشناسی و ارشد دانشگاه بوعلی سینا
آن‌طور که دانشگاه بوعلی سینا اعلام کرده است تمامی کلاس‌های آموزشی دانشگاه در مقطع کارشناسی در ترم ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.
براساس این گزارش، امکان حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌صورت دوره‌ای و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد. خوابگاه‌های دانشجویی نیز آماده پذیرایی از دانشجویان این مقطع بوده و از میان دانشجویان کارشناسی پذیرشی نخواهیم داشت.
براساس تقویم آموزشی دانشگاه صنعتی استان همدان، آغاز کلاس‌های آموزشی نیمسال نخست ۱۴۰۰-۱۳۹۹، طبق برنامه کلاسی در مورخه شنبه ۹۹/۶/۲۲ برگزار شده است و برگزاری کلاس‌ها در مقطع کارشناسی به مجازی ودر مقطع کارشناسی ارشد به‌صورت حضوری خواهد بود.

 مهلت ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور دانشگاه آزاد تا 7 مهرماه
سخنگوی دانشگاه آزاد درباره زمان آغاز سال تحصیلی برای دانشجویان جدید گفته است؛ دانشجویان جدیدالورود به 2 دسته تقسیم می‌شوند نخست آن‌هایی که بدون کنکور در دانشگاه آزاد ثبت‌نام کرده‌اند که این افراد تا هفتم مهرماه برای ثبت‌نام فرصت دارند و پس از آن مدارک و سابقه علمی آنها بررسی خواهد شد. چند روز بعد نیز کلاس‌ها آغاز می‌شود.
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد استان همدان، در ترم جدید دانشگاه جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور اقدام کرده است و برای ترم جدید و شیوه آموزشی نو درحال برنامه‌ریزی است. دانشجویان و اساتید از زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری فراهم‌شده برای برگزاری مطلوب کلاس‌های درس استفاده خواهند کرد و عملا تدریس و تحصیل در دوران کرونا متوقف نخواهد شد.
همچنین در مقاطع ارشد و دکترای تخصصی نیز خوشبختانه امسال رشته‌های جدیدی به سبد رشته‌های موجود دانشگاه برای متقاضیان اضافه شده است.
 پذیرش نو دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی از نیمه مهرماه
کلاس‌های علمی کاربردی دانشگاه جامع علمی و کاربردی از ۱۵ شهریورماه آغاز شد و بنا به گفته مسئولان این دانشگاه بخش نظری کلاس‌ها به‌صورت مجازی و بخش عملی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت حضوری برگزار خواهد شد
براساس تقویم آموزشی دانشگاه علمی کاربردی، پذیرش نودانشجویان از نیمه مهرماه با تأخیر خواهد بود ولی دانشجویان جاری دانشگاه از ۱۵ شهریورماه پذیرش شده‌اند و تلاش ما این است که بخش عملی دروس تا آغاز پیک جدید کرونا برگزارشده، سپس دروس نظری به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.
 کلاس‌های دانشگاه پیام‌نور همدان الکترونیکی برگزار می‌شود
براساس اعلام این دانشگاه، مهلت ثبت‌نام و انتخاب واحد ترم مهر 99 دانشگاه پیام نور تا روز شنبه 29 شهریور برای تمامی دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد تمدید شد.
رئیس دانشگاه پیام‌نور همدان گفت: دانشگاه پیام نور دستورالعملی را برای نحوه برگزاری کلاس‌های ترم مهر 99 به تصویب رسانده است که براساس آن آغاز تمامی کلاس‌های دروس نظری دانشگاه پیام نور به‌صورت مجازی و الکترونیکی از یکم مهرماه برگزار خواهد شد.
صفی‌ا... صفایی در ادامه افزود: کلاس‌های درسی دانشجویان را برای حفظ سلامت آنها تعطیل کردیم و باتوجه به اینکه در این دانشگاه اعتقادی به آموزش مجازی نداریم، همه آموزش‌ها و کلاس‌های درس را به‌صورت اعلام شده در سایت مراکز و واحدها یا سامانه سهبا، دروس عادی و تئوری دانشجویان در سامانه جدید آموزش استان به نشانی http://lms.hp.pnu.ac.ir برگزار خواهد شد. کلاس‌های عملی همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت گروه‌های چند نفره برگزار خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com