حقوق شهروندی؛ مطالبه گری اجتماعی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 6 ارديبهشت 1397 - شماره 3179
 
امروز : پنجشنبه ، 6 ارديبهشت 1397

Today : Wed, April 25, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83354 تاریخ انتشار:  1396-09-29 - 05:45 تعداد بازدید:  166
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حقوق شهروندی؛ مطالبه گری اجتماعی

اجتماعی
 رونمایی از منشور حقوق شهروندی در 29 آذر ماه سال95 مبتنی بر اصولی چون کرامت انسانی، صیانت از حقوق و آزادی‌های غیر قابل سلب، برخورداری همه مردم از حقوق یکسان، منع تبعیض و حمایت یکسان قانون از همه ملت رونمایی شد که  دارای 120 بند بود.
این منشور شامل همه گروههای مردمی بود تا با بهره مندی از مفاد آن همه در برابر قانون و نیز امکانات کشور یکسان دیده شوند.
منشور حقوق شهرونی و رعایت آن مطالبه‌ای است که هنوز مردم در عمل اجرای آن را لمس نکرده اند.
زهره‌وند یک شهروند همدانی است که با بیان اینکه ما در ابتدایی ترین حق و حقوق خود مانده‌ای چه رسد به کرامت انسانی و استفاده برابر از فرصت‌ها افزود: شایسته بود که برای لحاظ کردن این بندها مسئولان در جامعه حضور پیدا می‌کردند و مشکلات را در می‌ یافتند تا منشوری دست نیافتنی رونمایی نمی‌شد.
فرهادی دانشجوی کارشناس ارشد جامعه شناسی نیز با اشاره به اینکه برخی از بندهایی که در منشور حقوق شهروندی آمده است قبلا در قانون هم به صراحت آنرا خواندیم اما در عمل شاهد بودیم که به اجرا در نیامدند گفت: باید دید این منشور برای کدام گروه از افراد با چه نوع درآمدی تدارک دیده شده است کسی که مشکل نان شب دارد قطعا دسترسی به فضای مجازی برایش مفهومی ندارد و این مورد فقط شامل گروه افراد پولدار و صاحب قدرت خواهد شد.
صالحی نیک هم با بیان اینکه افزایش مشکلات جامعه به ویژه پس از رونمایی از حقوق شهروندی در سالی که با انواع کودک آزاری خودکشی، قتل و ...مواجه بودیم نشان از این دارد که حقوق شهروندی تحقق نیافته است افزود: تا زمانی که مردم به حقوف خود آشنا نباشند و همچنان شاهد مشکلات اجتماعی که ناشی از ناآگاهی و فرهنگ نادرست است، باشیم نمی‌توان به این منشور استناد کرد. 
یک روانشناس بالینی حقوق شهروندی را از اساسی ترین و ابتدایی ترین حقوق افراد در هر جامعه ای دانست و گفت: اگر در جامعه‌ای قانونی مدون و جامع وجود داشته باشد که در آن حقوق افراد به عنوان یک شهروند جدی تلقی شود کمتر شاهد انواعی از خشونت ها بخصوص خشونت های کلامی و فیزیکی در سطح اجتماع خواهیم شد.
شهربانو قهاری؛ به آثار روحی و روانی حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: حقوق شهروندی حقوقی است که هر انسانی به دلیل خصوصیت اجتماعی بودن و زندگی  اجتماعی خود به آنها تعلق می‌گیرد. در واقع حقوق شهروندی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترين نیازهای انسان همچون نیاز به غذا، آب، نفس کشیدن است که اگر برطرف نشود به نوعی فرد را دچار انواع اختلالات و مشکلات روحی و روانی می‌کند.
 تبعات فردی، اجتماعی و خانوادگی نادیده گرفتن حقوق شهروندی
قهاری در ادامه عوارض رعایت نکردن حقوق شهروندی را از دو جنبه فردی، اجتماعی و خانوادگی مورد بررسی قرار داد و افزود: در حوزه اجتماعی در صورتی که حقوق شهروندی افراد نادیده گرفته شود این احساس در آنها بوجود می آید که بین قانونمند شدن و غیرقانون مند بودن افراد در جامعه هیچ تفاوتی وجود ندارد در نتیجه افراد بیشتر به سمت رفتارهای ضد اجتماعی یعنی رواج رفتارهای هنجارشکنانه و غیر عرفی سوق پیدا می‌کنند در نتیجه فرد دست به انجام رفتارهای پرخاشگرانه و همچنین خشونت‌آمیز در جامعه می‌زند به‌طوری که می‌توان اذعان کرد آسیب‌های اجتماعی در جوامعی که حقوق شهروندان خود را رعایت نمی‌کنند بسیار بیشتر از جوامع دیگر است.
 عدم رعایت حقوق شهروندی، امنیت روانی و اجتماعی افراد را تهدید می کند
بنابراظهارات این روانشناس، با توجه به انواع پیشرفت ها و رشد روز افزون سطح سواد افراد، به مراتب دغدغه‌ها، فشارها و نگرانی‌ها نیز بیشتر می شود و زندگی‌های امروزی به دلیل همین تکنولوژی های ظهور یافته به خودی خود با استرس و فشار روحی همراه است بنابراین در این شرایط در صورتی که افراد احساس کنند حقوق آنها به عنوان یک شهروند در نظر گرفته نمی‌شود و نقش خود در جامعه مهم و قابل احترام تلقی نمی‌شود طبیعی است که این اضطراب های درونی افراد دو چندان شود و در نتیجه آن امنیت روانی، اجتماعی، اقتصادی و عاطفی فرد نیز خدشه دار و مورد تهدید جدی قرار گیرد.
 رعایت نکردن حقوق شهروندی خشونت ها در جامعه را افزایش می دهد
وی در ادامه یاد آور شد: اگر در جامعه‌ای قانونی مدون و جامع وجود داشته باشد که در آن حقوق افراد به عنوان یک شهروند جدی تلقی شود در این جامعه اعتراض ها، انتقادها و بیان نظرات در یک شرایط سالم، با امنیت روحی بال و در سطح انفرادی و کلامی مطرح می شود و دیگر کمتر شاهد انواعی از خشونت‌ها بخصوص خشونت‌های کلامی و فیزیکی در سطح اجتماع خواهیم شد در غیر این صورت در سطح فردی، افراد دچار احساس ناکارآمدی، ناامیدی، درماندگی، افسردگی، انفعال و ناکامی می‌شوند که به مراتب تبعات روحی و روانی جبران ناپذیری را بر افراد یک جامعه وارد می‌کند.
نادیده انگاشتن حقوق شهروندی روابط سالم خانوادگی را دچار اختلال می‌کند
این استاد دانشگاه به مهم‌ترین عوارض خانوادگی نادیده انگاشتن حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: زمانی که افراد در سطح اجتماع نتوانند استرس‌ها، ناراحتی‌ها و هیجانات خود را رفع کنند در نتیجه ممکن است این استرس‌ها در فرد درونی شده و افراد بطور ناخود آگاه این ناراحتی ها را وارد محیط خانواده کنند که در نتیجه آن با سایر اعضای خانواده با خشم، بدخلقی، بحث و جدل رفتار می‌کند بطوریکه روابط سالم در خانواده دچار نوعی اختلال می شود لذا این نوع رفتارها می تواند پیامدهای روانی غیرقابل جبرانی نیز به بار همراه داشته باشد.
 بسیاری از افراد جامعه با حقوق شهروندی خود آشنا نیستند
قهاری در پایان به نقش و اهمیت آموزش در آشنایی افراد به حقوق شهروندی خود در جامعه اشاره کرد و افزود: اگر چه ما در جامعه خود قوانینی در خصوص حقوق شهروندی افراد داریم اما جای تاسف این است که بسیاری از افراد اصلا نمی‌دانند از چه حقوقی در زندگی اجتماعی بهره‌مند هستند و اصلا حقوق شهروندی چیست و در چه صورتی دچار خدشه می‌شود که لازم است در این زمینه به افراد و خانواده ها آموزش های جدی ارائه شود البته این طور نیست که بگوییم کسانی که با حقوق شهروندی خود آشنا نیستند کمتر دچار تبعات عدم رعایت آن می‌شود در واقع افراد اگر با این حقوق آشنایی داشته باشند بیشتر سعی می‌کنند در جامعه قانونمند رفتار کنند.
+++++++++++
روحانی: بر سر پیمان خود ایستاده ام
 رئیس جمهوری در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی برگزار شد، گفت: به ملت ایران می‌گویم من به عنوان رئیس‌جمهوری بر سر پیمان خود تا آخر خواهم بود، از همه می‌خواهم شما هم بر سر پیمان بمانید و با هم کاری را که شروع کرده‌ایم باهم ادامه دهیم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با تاکید بر این که حقوق شهروندی را دنبال خواهیم کرد،گفت: حقوق شهروندی با نوشتن ، ابلاغ و پایش درست نمی شود باید تبدیل به گفتمان و فرهنگ شود.
روحانی خاطرنشان کرد: تمام دستگاه های امنیتی باید به قانون عمل کنند و باید بدانند که نوکر مردم هستند و باید برای امنیت جامعه کار کنند .
■ وزیر ارتباطات دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت
وی تصریح کرد: دولت دوازدهم از فضای مجازی،اینترنت و ارتباط مردم با دنیا حراست خواهد کرد، ما بدنبال فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نخواهیم بود.
رئیس جمهوری به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: در اینجا وزیر به مردم قول می دهد که دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com