نیاز زنان به شناخت اسوه‌های صدر اسلام همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93657 تاریخ انتشار:  1398-02-26 - 09:51 تعداد بازدید:  52
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هزارتوی زنانگی با خدیجه(س)
نیاز زنان به شناخت اسوه‌های صدر اسلام

اجتماعی


 روز گذشته مصادف بود با سالروز وفات حضرت خدیجه کبری (س)، لذا شایسته است نگاهی به شخصیت و نقش خاص آن حضرت در فرایند تاریخی ظهور اسلام و یاری و همراهی ایشان با پیامبر بزرگوار اسلام داشته باشیم و به قیاس اجمالی شخصیت ایشان به‌عنوان شخصیتی والا و انقلابی و زنی که درست در سن چهل سالگی توانست نمو کاملی از چهره زن به عنوان یک شخصیت دارای قدرت چه در بعد اجتماعی و چه اقتصادی و حتی سیاست باشد بپردازیم.
شناخت شخصیت والای آن بانوی بزرگوار در این زمان بدین لحاظ برای ما مهم و باارزش است که خدیجه(س) در سخت‌ترین و مهم‌ترین دوران حیات پیامبر، یعنی آغازین روزهای رسالت و بعثت ایشان، بیشترین یاری و کمک را به‌لحاظ مادی و معنوی به آن حضرت رسانده و نقش مهمی را به عنوان یک زن که نه تنها به واسطه همسر پیامبر بودن بلکه به عنوان یک شخصیت زنانه مستقل در شکوفایی و به انجام رسیدن این رسالت عظیم برعهده داشتند.
قطع به یقین اینکه 40 سالگی اوج شکوفایی شخصیت این بانوی ارزشمند به لحاظ تاثیرگذاری عمیق در سیاست، اقتصاد و فرهنگ اجتماع خود که از قضا جامعه تحریف شده عرب نیز می‌باشد خود به تنهایی نسخه‌ای کامل برای تجویز قدرت به زنان جامعه امروزی ما است که چهل سالگی را گاهی یک مرز می‌دانند و گاهی هم مانع برای اینکه بتوانند نقطه‌ای برای تغییر دادن زندگی خود در آن پیدا کنند.
امروزه با اینکه جنبش‌های زنانه متعددی در راستای ترویج قدرت به شخصیت زنان در جامعه وجود دارد و حمایت زنان از یکدیگر در قالب‌ها و عناوین مختلف به وفور به چشم می‌خورد اما در بیشتر موارد هنوز زنان ایرانی فاصله بین سنت و مدرنیته بودن را بدون داشتن الگوهای ممتاز زنانه طی می‌کنند اسوه‌هایی که می‌تواند نسل به نسل در دایره زمان هزار و اندی سال بگذرد تا به زنان موفق امروز که تعدادشان در همدان نیز کم نیست برسد.
نام و نشان‌هایی که گاه از دباغ جبهه‌ها و گاه از میر‌هادی بی بضاعتان برای درمان خبر می‌دهد و می‌رسد به حال حاضر که لیست نام بردن آنها در جبهه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به قدری بلند بالاست که توان شمارش خارج از حوصله این گزارش است با این حال سوالی که هدف اصلی نگارنده را پی می‌گیرد مهجور بودن شناخت واقعی زنان از بانوان اسوه در تاریخ تشیع است که در بیشتر موارد متاسفانه جز سوژه‌ای برای سوگواری‌های بی نتیجه از شناخت حقیقی آنان اطلاعاتی در دسترس برای معرفت‌شناسی‌و درک عمیق این شخصیت‌ها را به دنبال ندارند تا بتوانند آنها را چراغ راه و الگو قرار دهند.
 نقش آداب و رسوم در پرورش عزت نفس زنان
یک کارشناس ارشد روانشناسی در این خصوص به همدان پیام گفت: آداب‌و‌رسوم و محیطی که زنان ما در آن پرورش پیدا می‌کنند بسیار مهم است متاسفانه هنوز در برخی نقاط به زن به عنوان یک دارایی نگاه می‌شود و حس تملک کاذب هنوز در حاشیه‌های شهر در خصوص زنان ما وجود دارد و همین سبب شده تا شخصیت‌های زنان چار نوعی دوگانگی شود در حالی‌که ما در تاریخ اسلام شخصیت‌هایی داریم که بهترین الگو برای زنان در جامعه و حضور تاثیر‌گذار آنان در بعد‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند باشد.
مریم رافع افزود: با یک بررسی اجمالی به این واقعیت پی می بریم که قریب به نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند بر ‌این ‌اساس امروزه نیروی انسانی،اصلی ترین ثروت هر کشور و جامعه ای محسوب می شود و طبیعتا با در نظر گرفتن این واقعیت و اصل پذیرفته شده،قریب به نیمی از ثروت جوامع و دُوَل و کشورها،وامدار و متاثر از جمعیت زنان است.
وی با بیان اینکه نقش تربیتی زنان در جامعه ایرانی و فرهنگ و مکتب اسلام،از مولفه هایی است که به طرق مختلف به بحث و بررسی گذاشته می‌شود، عنوان کرد: طبیعتا تضعیف کارآمدی زنان در هر جامعه ای،به معنای فلج کردن نیمی از استعدادهای جمعیتی آن خواهد بود که به تبع در چنین شرایطی،مولفه توسعه با موانع و هزینه های جدی مواجه خواهد شد.
وی گفت: با وجود تقویت نقش آفرینی زنان در حوزه سیاسی،اقتصادی و بخصوص اجتماعی هنوز کم نیستند زنان و بانوانی که به توانایی ها و حقوق خویش آگاهی ندارند و یا به تعبیری آن را نپذیرفته اند.
رافع عنوان کرد: با لحاظ کردن مولفه های فوق و فاصله گرفتن و پرهیز از نگاه های صرفا جنسیتی از سوی افراد،اقشار و گروه هایی که( بر خلاف سیاست های کلی نظام و شریعت اسلامی) به زن به عنوان یک عنصر و مولفه تاثیرگذار در تحولات اجتماعی نگاه نمی کنند از ضروریاتی است که رعایت آن،نقش بسزایی در توانمند سازی و به تبع،موفقیت هر چه بیشتر زنان ایفا خواهد کرد.
 ضرورت فرهنگ سازی آشنایی زنان به حقوق خود
وی افزود: در مرحله بعد،آموزش و فرهنگ سازی صحیح از ضروریاتی است که باید بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد که به نوعی هر آنچه موفقیت بیشتری در این عرصه حاصل شود به همان میزان باور و آگاهی به حق و حقوق و توانمندی های زنان نیز تقویت خواهد شد.
اگرچه افزایش ظرفیت ها برای نقش آفرینی زنان در سطوح مدیریتی در طول قریب به چهار دهه اخیر چشمگیر بوده و گام های ارزنده ای در این خصوص برداشته شده است و با نگاهی گذرا به پست های مدیریتی،با چهره ها و عناصری از زنان روبرو می شویم که بر کرسی های مهم و تاثیرگذاری تکیه کرده اند اما همچنان افزایش و تقویت هر چه بیشتر آن ضرورتی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.
بر این اساس به نظر می‌رسد یکی از اصلی ترین،پیش نیازهای تقویت عزت‌نفس‌زنان ،آشنایی زنان به حق و حقوق و توانمندی های خویش در کنار شناساندن الگو و اسوه‌های اسلامی به آنها است،زیرا طبیعتا تا زمانی که در خصوص موضوعی،باور و اعتقاد قلبی حاصل نشود،تحقق توفیقات موثر در آن با دشواری ها و پیچیدگی های جدی همراه خواهد بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com