محافظت از سهام عدالت برای جلوگیری از سوءاستفاده همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : پنجشنبه ، 8 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109095 تاریخ انتشار:  1399-03-18 - 11:10 تعداد بازدید:  82
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

محافظت از سهام عدالت برای جلوگیری از سوءاستفاده

اجتماعی


 سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با تأکید بر اینکه در همه بازارها امکان سوءاستفاده وجود دارد، اظهار کرد: سازمان بورس باید از این موضوع درباره سهام عدالت جلوگیری کند، ولی نباید این انتظار را داشت که به‌دلیل این مسأله زیرساخت را کنار گذاشت، ما تلاش می‌کنیم از دارایی‌های سهام عدالت به‌خوبی محافظت کنیم تا سوءاستفاده نشود.
به گزارش ایسنا، حسین فهیمی در برنامه «پایش» که شب گذشته با موضوع «مدیریت دولت بر سهام عدالت» پخش شد، با اشاره به اینکه سهام عدالت پس از ۱۰ سال انتظار آزاد شده است، گفت: یکی از جنبه‌های مالکیت این است که سهامدار بتواند سهام خود را بفروشد اما ما در این‌باره دعوتی برای فروش سهام عدالت نداشته‌ایم و به وظیفه خود در راستای ایجاد زیرساخت بر آن عمل کرده‌ایم. سود سالیانه شرکت‌های سهام عدالت، مثل سال‌های گذشته به همان نحو اتفاق خواهد افتاد، اما کسانی که روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند و در ۳۶ شرکت سهامدار شده‌اند، از این شرکت‌ها سود می‌گیرند.
وی با بیان اینکه ترکیب ۳۶ شرکت سهام عدالت شامل صنایع مختلفی است، اظهار کرد: این شرکت‌ها الزاما درآمد سالانه خود را به سود تقسیمی تبدیل نکرده‌اند، فرصتی به مردم داده شد که با ارزش سال ۸۵ مابه‌التفاوت ارزش سهام عدالت تسویه نشده را پرداخت کنند در غیر این‌صورت آن مقدار از سهامی که تسویه نشد به دولت بازگشت. درحال‌حاضر یک جامعه ۴۶ میلیونی سهام عدالت داریم؛ مفهوم آزاد‌سازی سهام عدالت، فروش آن نیست و مردم می‌توانند دارایی خود را مدیریت کنند. این سهام تا پیش از این تحت مدیریت دولت بود و حالا خود سهامدار می‌تواند آن را مدیریت کند.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت با تأکید براینکه زیرساخت لازم برای افرادی که قصد دارند سهام عدالتشان را نقد کنند، فراهم شده است، عنوان کرد: این به منزله تشویق برای فروش سهام نیست، در روز دهم خرداد که سهام عدالت آزاد شد، بیش از ۱۳ میلیون سهامدار جدید به بازار بورس ایران وارد شدند. فهیمی با بیان اینکه رفتار مالی مردم با آزادسازی سهام عدالت تغییر می‌یابد، گفت: فروش سهام عدالت در شعب بانک‌ها یک امر غیرعادی برای یک زمان خاص و ویژه کسانی است که به شبکه کارگزاری بازار سرمایه دسترسی ندارند، بنابراین این کار برای یک دوره مشخص است. در همه بازارها امکان سوءاستفاده وجود دارد ولی سازمان بورس باید از آن جلوگیری کند، اما نباید این انتظار را داشت که به خاطر این مسأله زیرساخت را کنار گذاشت، ما تلاش می‌کنیم از دارایی‌های سهام عدالت به‌خوبی محافظت کنیم تا سوءاستفاده نشود.
 سردرگمی مردم درباره سهام عدالت
همچنین احسان همتی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه آزادسازی سهام عدالت ۱۵ سال به طول انجامیده است، گفت: ارزش شرکت‌های بورسی سهام عدالت در ۱۵ سال اخیر، بیش از ۲۰ برابر شده، اما شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت هنوز ارزش‌گذاری نشده‌اند. در مسأله سهام عدالت ابهاماتی وجود دارد؛ از جمله اینکه در ابتدا شامل ۶۰ شرکت دولتی می‌شد اما اتفاقی که رخ داده این است که ۱۱ شرکت از سبد سهام عدالت حذف شده و دلیل آن مشخص نیست. از سوی دیگر در سال ۱۳۹۵ سهام عدالت ارزش‌گذاری شد و برخی شرکت‌ها حذف و درصد سهام برخی شرکت‌ها نیز کاهش پیدا کرد، اما معیار حذف و کاهش درصد سهام این شرکت‌ها مشخص نیست.
وی با تأکید بر اینکه در ۳ ماهه اخیر سبد سهام عدالت رشد خوبی داشته است، گفت: درصد زیادی از مردم روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، در یک ماه اخیر تصمیمات زیادی درباره سهام عدالت گرفته شده که برخی از آنها عجیب است و همین تصمیمات سبب سردرگمی مردم شده است.
 تحریم‌ها اثری بر بازار سرمایه ندارد
ولید هلالات، تحلیلگر بازار سرمایه نیز با بیان اینکه سهام عدالت سبد سرمایه‌گذاری است که از صنایع مختلفی تشکیل شده، گفت: این سبد شامل صنایع بزرگی نظیر فلزات اساسی، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و ... است. تغییرات قیمت سهام عدالت شبیه تغییرات شاخص کل بازار بورس است، تحریم‌ها در ۱۰ سال اخیر سبب افت شرکت‌های بورسی نشده و ارزش آنها یا ثابت بوده و یا بیشتر شده است، بنابراین تحریم‌ها اثر چندانی بر روی بورس ندارد. در 2 دولت مختلف تحریم‌ها اوج داشته که آمار نشان می‌دهد تأثیری بر بازار بورس نداشته است، از طرفی شاخص تورم نیز یکی از عوامل مؤثر بر بورس بوده، که با بررسی اطلاعات این نتیجه استنباط شد که رشد بازار بورس بیش از تورم بوده است.
وی با تأکید بر اینکه اثر کرونا روی بورس کوتاه‌مدت است، گفت: فروش شرکت‌ها در فروردین‌ماه افت می‌کند که اثر این پارامتر از پیش در قیمت‌ها دیده شده است و کرونا نیز در این زمان رخ داد، بنابراین اثری بر بازار نداشت. در بازارهای موازی افزایش‌هایی داشته‌ایم، به‌عنوان مثال دلار و شاخص بورس همبستگی مستقیمی دارد، بنابراین در ۳ ماه اخیر با افزایش نرخ ارز، شاخص بورس نیز رشد کرده است.
کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ بازار سرمایه ۲۷۰ درصد رشد داشته است، گفت: از خرداد ۱۳۹۳ تا فروردین ۱۳۹۵ نیز بازار با ۴۰ درصد ریزش مواجه بوده، بنابراین در آن سال‌ها نیز بازار سرمایه ریزش سنگینی را تجربه نکرده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com