1398-03-191398-03-29bool(false) من با اشاره سخن مي‌گويم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85169 تاریخ انتشار:  1397-07-05 - 06:00 تعداد بازدید:  113
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

من با اشاره سخن مي‌گويم

اجتماعی


در اهمیت حس شنوایی این گفته هلن کلر گویاتر از هر سخنی است او که با وجود نابینایی و ناشنوایی یکی از موفق‌ترین افراد استثنایی است می‌گوید اگر این فرصت به من داده‌می‌شد که یکی از دو حس خود را بازیابم ترجیح می‌دادم نابینا بمانم ولی بشنوم.
شیوه رفتار اعضای خانواده و جامعه با کودک ناشنوا در رشد عاطفی، سازگاری اجتماعی و آمادگی آموزش مهارت‌های زبانی و تحصیل او بسیار مهم و تعیین‌کننده است خانواده و اجتماع با پذیرش واقع‌بینانه مشکل فرد ناشنوا باید در راه پرورش استعدادها و توانایی‌های او یاری دهند.
وضعیت مطلوب برای ناشنوا استفاده از قومیت‌های در دسترس افراد عادی است وظیفه اصلی در تربیت ناشنوا و کمک به رشد او برعهده خانواده است باید وضعیت واقعی کودک را پذیرفت و بهترین کار را برای کمک به وی انجام داد. پذیرش فرد ناشنوا از طرف خانواده، اجتماع و شناخت تفاوت‌های او و کنار آمدن با آن نیازمند عشق، علاقه، و صبر حوصله و برخورد منطقی است.
حال سوال این است که ایا ارتباط موجود در جامعه چه قدر صحیح و منطقی است که به ارتباط آسان‌تر با ناشنوایان می‌انجامد؟ مگر نه این که یکی از مهم‌ترین اهداف آموزش ناشنوایان، اجتماعی کردن آنها است؟
به یقین یکی از عوامل دست نیافتن مربیان ناشنوا و نیز خود ناشنوایان به این هدف نقض ارتباطی موجود در رفتارهاست بنابراین نادرستی ارتباط‌ها، اجتماعی کردن ناشنوایان و به تبع آن تعلیم و تربیت آن‌ها را خدشه‌دار ساخته‌است.
یکی از موانع برقراری ارتباط ناشنوایان با جامعه رفتارهای ترحم آمیز اطرافیان است اگرچه در آموزه‌های اخلاقی درباره رعایت ترحم سفارش شده‌است اما باید توجه داشته‌باشیم که رفتارهای ترحم آمیز به جا استفاده شود این رفتارها موجب می‌شود که فرد ناشنوا خود را موجودی مستحق‌ ترحم بداند در نتیجه مشکلی که ناشنوایان را تهدید می‌کند افسردگی و دوری کردن از جامعه است و دور شدن ناشنوا از جامعه به فرایند جامعه‌پذیری او آسیب جدی وارد می‌کند.
 سازمان رفاه ملی ناشنوایان
سازمان رفاه ناشنوایان ایرانی، سازمانی وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی است که در سال 1350 تاسیس شد هدف از تشکیل این سازمان ایجاد هماهنگی میان موسسات دولتی و غیر دولتی و خیریه است در برنامه این سازمان پیشگیری ، درمان و اموزش و هم‌چنین تامین اشتغال و رفاه گروه ناشنوایان و کسانی که مشکل گویایی دارند قرار دارد.
این سازمان تلاش می‌کند شخصیت این افراد را پرورش دهد و با اجتماع سازگار کند و با بکاربردن روش‌های جدیدآنها را برای خدمات گوناگون آماده سازد.
در همدان 35 هزار معلول زیرپوشش بهزیستی وجود دارد که از این تعداد 6 هزار نفر درگیر معلولیت شنوایی و مشکل گفتاری هستندیعنی اینکه یک هفتم یعنی 15 درصد از جامعه معلولان استان مشکل گفتاری و شنوایی دارند. این افراد به مانند معلولان دیگر خدمات مستمر و غیرمستمر را دریافت می‌کنند که خدمات غیرمستمر شامل ارائه دفترچه بیمه، پرداخت کمک‌هزینه درمان، زندگی و مسکن و ارائه سمعک به این افراد است.
معاون توانبخشی بهزیستی استان در خصوص سیاست‌های کلی سازمان بهزیستی یادآور شد: با توجه به فشارهای اقتصادی تلاش سازمان این است که با فراهم کردن بخشی از نیازهای معلولان این فشارها را به حداقل برساند و با ارائه بسته‌های حمایتی درصدد افزایش اعتبارات برای مراکز نگهداری معلولان و تامین ابزارهای توانبخشی برای معلولان باشد.
به مناسبت گرامی داشت هفته جهانی ناشنوایان با لیلا مرادی مسئول گروه ناشنوایان که در ادامه می‌خوانید.
مسئول گروه ناشنوایان استان گفت: نگاه مردم به بچه‌های ناشنوا که به زبان اشاره صحبت می‌کنند تعجب‌آمیز یا ترحم‌آمیز است، زمانی که این بچه‌ها در مراسمی حضور پیدا می‌کنند و با زبان اشاره صحبت می‌کنند بیشتر ترحم‌آمیز است و این بچه‌ها نگاه ترحم‌آمیز را دوست ندارند.
لیلا مرادی در مورد مسائل ازدواج، اشتغال و مسکن گفت: این گروه مشکلاتی دارند چرا که به زبان اشاره صحبت می‌کنند و ارتباط با مردم برایشان سخت است.
وی همچنین گفت: استفاده از رسانه‌های عمومی، رفتن به سینما، تئاتر به دلیل نداشتن رابط و زبان اشاره مجبور می‌شوند که در این مکان‌ها شرکت نکنند.
مرادی گفت: امکاناتی که برا این گروه در نظر گرقته‌شده در حد کانون، کلاس‌های آموزشی، کلاس‌های زبان اشاره ، آموزش رانندگی با زبان اشاره ، شرکت در بعضی شرکت در مراسم‌ها به همراه رابط در نظر گرفته شده‌است.
مسئول گروه ناشنوایان در ادامه در مورد مسائل مذهبی و فرهنگی گفت: در این مسائل کارکردهای خوبی داشتیم که ماهی دوبار در این مرا کز در باره مسائل مذهبی و روز به زبان اشاره صحبت می‌کنند، در مناسبات مذهبی (عاشورا، ماه رمضان، اعیاد مذهبی و ...) مبلغان با زبان اشاره برای بچه‌ها صحبت و مراسم اجرا می‌کنند تا اطلاعات مذهبی و فرهنگی بچه‌ها را بالا ببریم.
وی گفت: شعار بچه‌های ناشنوا، من با زبان اشاره با شما برابرم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com