1398-02-201398-02-30bool(false) همداني‌ها هر روز420 تن زباله توليد مي‌کنند همدان پیام
 
 
دوشنبه - 30 ارديبهشت 1398 - شماره 3477
 
امروز : دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398

Today : Mon, May 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84530 تاریخ انتشار:  1397-04-28 - 05:45 تعداد بازدید:  113
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سرپرست سازمان مديريت پسماند شهرداري:
همداني‌ها هر روز420 تن زباله توليد مي‌کنند

نویسنده : مجيد بیات

اجتماعی

حسين سيبي در ادامه گفت: از اين مبلغ 96 هزار تومان از هر خانوار دريافت مي شود که با احتساب کل مبلغ هزينه شده، الباقي به صورت هزينه به عهده اين سازمان مي‌باشد.
سيبي تصريح کرد: هزينه جمع‌آوري، دفع، پاکيزگي غريب به 26 ميليارد تومان است که صرفه‌جويي در اين ارتباط مي‌تواند باعث سرمايه‌گذاري در سايه بخش‌ها به شکل مفيد باشد.
وي افزود: از اين آمار 420 تن زباله روزانه سهم نايلکس‌ها 12 تن مي‌باشد که از لحاظ اثرات زيست محيطي و مخرب آن تأثيري بيشتري نسبت به بخش ديگري دارد
سرپرست سازمان مديريت پسماند گفت: اين مواد به دليل تجزيه ناپذير بودن باعث ايجاد معضلات و اثرات جبران‌ناپذيري به سلامتي محيط زست مي شود که خود به نوعي هزينه‌هاي زيادي به جامعه و شهرداري‌ها تحميل مي‌کند.
وي ادامه داد: سرانه مصرف نايلون در همدان بيش از 2 کيسه در روز است که در مقايسه با نقاط دیگر کشور رقم بسيار  بالايي است و با کاهش اين تعداد مي‌توان اثرگذاري محسوس در سطوح مختلف را شاهد باشيم.
حسين سيبي در ادامه راهکارهاي استفاده کم از نايلون‌ها را تهيه ساک‌هاي پارچه‌اي و سبد خريد که خود باعث کاهش استفاده از نايلکس میشود،
ترویج فرهنگ نه به فروشندگان براي استفاده از نايلکس در هنگام خريد، استفاده مجدد از کيسه‌ها پلاستيکي و تحويل نايلون‌ها به غرفه‌هاي بازيافت و استفاده از نمره‌هاي پارچه‌اي براي خريد نان دانست.
وي خاطرنشان کرد: در راستاي استفاده کمتر از نايلون‌ها در هنگام خريد تعاملاتي با فروشگاه‌هاي بزرگ انجام شده که در اين راستا همشهریانی که از کيسه و ساک‌هاي پارچه‌اي و سبد براي خريد استفاده مي‌کنند شامل تخفيف ويژه‌ مي‌شوند.
سرپرست سازمان مديريت پسماند گفت: در اين فرآيند مجموعه قانون‌گذاري هم تأثيرات بسزايي مي‌تواند داشته باشد و مي‌توانند با اخذ عوارض از توليدکنندگان نايلکس و ظروف پلاستيکي به نوعي به کاهش استفاده از اين مواد کمک کند.
حسين سيبي تصريح کرد: جامعه امروزي با معضل بزرگي به نام نايلکس‌ها و مواد تجزيه‌ناپذير مواجه است که باعث آلودگي آب‌هاي سطحي و زيرزمين شده همچنين تخريب مراتع را به دنبال دارد. در تمام دنيا000/100 دام  به دليل تغذيه اشتباه  اين مواد دچار مرگ مي‌شود
وي ادامه داد: تخريب مراتع با اين مواد باعث مي‌شود دام‌ها و احشام در استفاده از اين مکان‌ها با مشکل مواجه شوند همچنين آلودگي درياها يکي ديگر از اين معضلات است که آبزيان به اشتباه از اين موارد تغذيه مي‌کند.
سيبي گفت: به دليل وجود منابع نفتي در کشور ايران اين مواد به شکل ارزان و به سهولت در اختيار مردم قرار مي‌گيرد و با دوام بودن باعث شده نايلکس در خريد خانوارها يک عنصر جدايي ناپذير باشد و بعضا اکثر مردم نمي‌توانند بدون آن به خريد بروند.
وي ادامه داد: حدود چهارصد سال زمان مي‌برد که يک نايلکس تجزيه شود که همين باعث ايجاد اثرات مخرب و جبران‌ناپذيري در محيط زيست است.
سرپرست سازمان مديريت پسماند در ادامه با اشاره به فرهنگ‌سازي در حوزه پسماند و رفتارهاي وابسته به آن تصريح کرد: آموزش شهروندان در اين راستا بسيار تأثير گذار است و اين عمل در سطوح متفاوت جامعه از قبيل مدارس، جشن‌ها، همايش‌ها و آموزش درب منازل در وسعت زياد انجام خواهد شد.
وي افزود: در همين راستا مراسمي امروز ساعت 18:30 الي 20:30 در ميدان امام خميني، پياده‌راه بوعلي به عنوان گويش همدانا نه به کيسه‌هاي پلاستيکي انجام مي‌شود.
حسين سيبي خاطرنشان کرد: همدان در سال 2018 جايگاه ويژه‌اي در بين شهرهاي کشور دارد که اين باعث شده اين سازمان برنامه ويژه‌اي براي جمع‌آوري و دفع زباله و نخاله در ورودي و پيرامون شهر پيش‌بيني نمايد تا چهره شهر و ورودي‌هاي آن در حد و اندازه پايتخت تاريخ و تمدن ايران باشد.
وي ادامه داد: با همکاري نهادهاي قضايي و انتظامي براي برخورد با افرادي که زباله‌ها و نخاله‌ها را در اطراف شهر رها مي‌کنند تمهيداتي پيش‌بيني شده است که در اين راستا ورودي‌هاي شهر مجهز به دوربين مدار بسته خواهد شد.
در ادامه مدير پردازش سازمان مديريت پسماند گفت: آموزش شهروندي در راستاي فرهنگ‌سازي يکي از برنامه‌هاي مهم اين سازمان است. اقدس خداکرمي افزود: از ابتداي مهر تا پايان سال با همکاري آموزش و پرورش کل در مقاطع ابتدايي و راهنمايي آموزش‌هاي لازمه در کلاس‌هاي درس انجام خواهد شد.
وي گفت: 14 کانکس در سطح شهر کار بازيافت را انجام مي‌دهند و زباله‌هاي خشک را تحويل و بسته‌هاي تشويقي و مواد شوينده را به مردم ارائه مي‌دهند.
وي در پايان خاطرنشان کرد: عدم آگاهي در سنوات گذشته مشکلات زيادي ايجاد کرده ولي با برنامه‌ريزي و آموزش و تلاش فراوان مي‌توان اين مشکلات را برطرف کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com