کاش یک پرنده بودم همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109329 تاریخ انتشار:  1399-03-25 - 07:00 تعداد بازدید:  107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قصه روزهای سخت حماسه به روایت رزمندگان ‌رزن
کاش یک پرنده بودم

اجتماعی

 دفاع ‌مقدس سرشار از لحظه‌هایی سخت، اما زیباست که با مجاهدت انسان‌هایی پاک رقم خورد؛ اسطوره‌هایی که امروز ثبت خاطراتشان کوچک‌ترین کاری است که در برابر آن‌همه ایثار می‌توان انجام داد و برای نسل‌های آینده به یادگار گذاشت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، رزمندگان و جانبازان دوران دفاع مقدس، سندهای شفاهی ارزشمندی هستند که در روزهای سخت انقلاب، جان خود را بر کف دست گرفته و در راه پایداری کشور تقدیم کردند.
مردان بزرگی که در مکتب امام(ره) پرورش یافتند و با قدرت ایمان و اخلاص و توکل در برابر قدرت‌های بزرگ ایستادند و حماسه‌ها ساختند. حماسه‌هایی که امروز ثبت و ضبطشان، کوچک‌ترین کاری است که در قبال آن همه ایثار و مجاهدت می‌توان انجام داد و خاطرات مقاومت مظلومانه آن‌ها با دست‌های خالی را برای نسل آینده ماندگار می‌سازد.
«کاش یک پرنده بودم»؛ خاطراتی از رزمندگان و خانواده شهدای شهرستان رزن است که به قلم زیبای زهرا حسینی، تدوین شده و انتشارات حماسه ماندگار آن را چاپ کرده است.
در پشت جلد کتاب، خاطره‌ای درج شده که دلیل نام‌گذاری کتاب را بیان می‌کند: «شب پیش از عملیات بود؛ نشسته بودیم و خودمان را با کاری مشغول کرده بودیم. بعضی‌ها وصیت‌نامه می‌نوشتند؛ بعضی‌ها صدایشان را ضبط می‌کردند؛ بعضی‌ها وسایلشان را جدا می‌کردند که مبادا از بیت‌المال چیزی همراه داشته باشد.
گفتم: علی صفدر چرا بیکار نشستی؟ آهی کشید، سرش را تکیه داد به گونی‌های سنگر. کارهایم را انجام داده‌ام. فقط یک آرزو دارم. نیشخند زدم. نکند دلت بند کسی بوده که حالا یاد آرزوهایت افتاده‌ای؟ نگاهم کرد. کاش یک پرنده بودم؛ الان بال می‌زدم و می‌رفتم کنار مادرم و یک بار دیگر، فقط یک بار دیگر می‌دیدمش».
در بخشی از این کتاب با نقل خاطره‌ای درباره شهید جاویدالاثر سید صادق مصطفوی آمده است: «... از صبح زیر ظل آفتاب مغزمان داغ کرده بود. هر کداممان بک طرف قایق بی‌حال افتاده بودیم.
یک آن دیدم سید صادق هنوز دارد تلاش می‌کند برای نجاتمان. با سر بیسیم ور می‌رفت و سعی می‌کرد درستش کند یا می‌رفت قایق را حرکت می‌داد تا راهی باز شود.
شب را با همان ضعف و گرسنگی خوابمان برد. یک وقتی از شب بیدار شدم و دیدم دارد به ماه نگاه می‌کند. خستگی امانم نداد و دوباره چشمهایم را بستم. فردای آن روز دوباره تلاش کردیم راه را پیدا کنیم، اما انگار در دریایی از نی گیر افتاده بودیم و بدتر از همه اینکه خیلی به مقر ارتش بعث نزدیک شده بودیم و این، کار را سخت تر می‌کرد.
گرسنگی امانمان را بریده بود. سید صادق بعضی از گیاهان اطراف را امتحان می‌کرد تا ببیند قابل خوردن هستند یا نه. بیشترشان تلخ بودند.
با وجود خستگی‌اش، سعی می‌کرد روحیه‌مان را برگرداند. دست از تلاش برنمی‌داشت. یک‌دفعه چشمش به پایش افتاد که زخمی شده و خون شلوارش را خیس کرده بود؛ ولی به روی خودش نمی‌آورد.
روز دوم هم هر جوری بود گذشت. روز سوم دیگر آفتاب همان اندک توانمان را هم گرفته بود؛ لب‌هایمان خشک شده بود. سید صادق همچنان داشت راه‌های مختلف را امتحان می‌کرد.
بالاخره عصر روز سوم راه نجاتی پیدا کردیم و خودمان را از آن انبوه نیزار رها کردیم و دیدیم شهید چیت‌سازیان هم دارد دنبالمان می‌گردد.
سید صادق به همه ما درس استقامت داد. در کنارش بودن حس تعریف‌ناشدنی داشت و حالا این روزها که به یاد لحظه لحظه کنار هم بودنمان می‌افتم؛ قلبم به شدت می‌گیرد. از دل‌تنگی و از نبودن انسان‌هایی که شاید نمونه‌شان کمتر پیدا شود».


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com