1399-08-291399-09-09bool(false) آرامش رانندگان در قانون‌گریزی همدان پیام
 
 
يكشنبه - 9 آذر 1399 - شماره 3911
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sun, November 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112909 تاریخ انتشار:  1399-08-07 - 10:32 تعداد بازدید:  50
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری ایسنا همدان"
آرامش رانندگان در قانون‌گریزی

اجتماعی


 آموزش همگانی فرهنگ ترافیک یکی از ضروریات امروزی است که باید برای تحقق آن همه ابزارها، امکانات و نیروهای تأثیرگذار جامعه را به‌کار گرفت تا به‌درستی بتوانیم ترافیک شهری را کنترل کنیم.
معضل فرهنگی که تویسرکان در بحث ترافیکی با آن دست و پنجه نرم می‌کند رفتارهای ضداجتماعی و دیگر تخلفاتی است که برخی رانندگان انجام می‌دهند و گاهی موارد تخلف را دور می‌زنند و آن را نوعی زرنگی می‌دانند.
اعتراض رانندگان با بوق‌های ممتد به قانون چراغ قرمزی که با چند ثانیه صبر کردن سبز خواهد شد، بستن کمربند اجباری به‌دلیل ترس از جریمه شدن، فشار پا بر روی پدال گاز برای عبور سریع‌تر با دیدن عابر به قصد عبور از خیابان و اعتراض به احترام و گذشت کردن از جمله این موارد است.
اینجاست که این پرسش در ذهن به وجود می‌آید که چرا برخی رانندگان قانون‌گریزی را انتخاب کرده‌اند؟ در پاسخ به این پرسش که وضعیت فرهنگ ترافیکی و رعایت قواعد راهنمایی و رانندگی در تویسرکان در چه جایگاهی قرار دارد، خبرنگار ایسنا به سراغ مسئول این امر رفته تا نظرات و راهکارهای وی را برای رفع این معضل اجتماعی جویا شود.
فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه قوانین باید در درون و وجدان افراد جامعه باشد و لازمه کاهش آمار تصادفات رعایت قوانین توسط همه شهروندان است، اظهار کرد: امروزه فرهنگ رانندگی یکی از مهارت‌های ضروری زندگی اجتماعی است که نه‌تنها رانندگان بلکه عابران، سرنشین‌های وسایل نقلیه، متصدیان راهنمایی و رانندگی و حمل‌ونقل هر یک در نقش و جایگاه خود وظایفی را برعهده دارند.
محمد معصومی با تأکید بر رعایت تمامی نکات و توصیه‌های کارشناسان حوزه راهنمایی و رانندگی گفت: شهروندان در جاده‌های برون‌شهری نیازمند رعایت ایمنی خودرو و رعایت قوانین مربوط به سفر ایمن و در درون شهر هم نیازمند رعایت قوانین انضباطی هستند تا مشکلات ترافیکی، شلوغی و بی نظمی‌های شهری به وجود نیاید.
وی در ارتباط با معضل فرهنگی ترافیک، از ضعف ساختاری و زمینه‌ای ‌محیطی و فرهنگی گفت و افزود: نبود تابلوهای مناسب، خط‌کشی‌های نامناسب، آسفالت و جاده‌های نابسامان و وضعیت نامطلوب بافت خیابان‌ها و معابر شهری در تویسرکان و نبود پارکینگ‌های عمومی مناسب آمار تخلفات و مشکلات را بالا می‌برد.
معصومی با بیان اینکه فرهنگسازی در زمینه رعایت صحیح قوانین راهنمایی و رانندگی باید در تمام حوزه‌ها و سازمان‌ها به‌عنوان یک وظیفه آشکار باشد، مطرح کرد: پلیس به‌تنهایی قادر به انجام این امر مهم نیست و درحال‌حاضر در فضای مجازی و از طریق کلاس‌های آموزشی در سطح مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات و ... به آگاه‌سازی شهروندان اقدام می‌کند.
وی با بیان اینکه همه این حوزه‌ها در زمینه آموزش و فرهنگسازی اعتبارات خاصی دارند، خاطرنشان کرد: همه سازمان‌ها از جمله شهرداری، بهداشت، راه و شهرسازی، ارشاد و تبلیغات اسلامی باید در این امر مهم دخیل باشند.
وی نقش مردم را در توجه به رعایت قوانین مؤثر دانست و گفت: باید همه شهروندان نسبت به موضوع تخلفات رانندگی حساس باشند و تذکر دهند و بی‌تفاوت از کنار این موضوع نگذرند، این مهم ترین اصل فرهنگسازی است و در این میان نقش رسانه‌ها از پلیس پررنگ‌تر است.
معصومی با بیان اینکه رسانه‌های عمومی مخاطبان بسیار گسترده‌تری دارند و در این راستا می‌توانند خدمات بسیار ارزشمندتر و ماندگاری از خود در جامعه برجای بگذارند، افزود: از آنجایی که ایمنی و سلامت بدون هزینه امکان‌پذیر نیست و از سویی بحث تهیه برنامه‌های هشداردهنده پلیسی هزینه‌بردار است؛ بنابراین صداوسیما و سایر رسانه‌های جمعی در قالب کمک‌های عام‌المنفعه برای ایمنی شهروندان به نوبه خود باید در امر فرهنگسازی رعایت قوانین ترافیکی تلاش کنند.
فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان در ادامه با بیان اینکه فرهنگ ترافیکی باید از مدارس آغاز شود، اظهار کرد: اگر فرهنگ ترافیک از دوران کودکی آموزش داده و در ذهن کودکان نهادینه شود، به‌طور قطع در بزرگسالی به ارزش‌ها احترام گذاشته می‌شود و اگر امروز قوانین راهنمایی و رانندگی به‌درستی رعایت نمی‌شود به این دلیل است که به‌واسطه آموزش ندیدن درست در کودکی، همه فکر می‌کنند که این بی‌نظمی‌ها امری طبیعی است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com