1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) همايش «ياوران وقف» برگزار مي‌شود همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86209 تاریخ انتشار:  1397-08-14 - 06:00 تعداد بازدید:  42
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مديرکل اوقاف استان:
همايش «ياوران وقف» برگزار مي‌شود

اجتماعی

در هفته وقف همايش ياوران وقف در همه شهرستانها و مرکز استان برگزار ميشود.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان همدان با اعلام اين خبر گفت: در اين همايش از واقفان، متوليان موقوفات، اصحاب وقف و خيران تجليل ميشود.

حجتالاسلام محمد کاروند با اشاره به اينکه در اين هفته (که برنامههاي آن به مدت يک دهه به طول خواهد انجاميد) برگزاري ايستگاههاي همه واقف باشيم را در دستور کار داريم افزود: اين ايستگاهها با هدف آشناسازي عموم مردم با فرهنگ وقف و ترويج وقفهاي دسته جمعي برگزار ميشود.

وي از برپايي نمايشگاه واقفان در محل برگزاري نماز جمعه خبر داد و افزود: برگزاري مسابقه وقف در صدا و سيما با هداي جوايز ويژه و اجراي نيت واقفان سلامت نيز از برنامههاي اين هفته است.

حجتالاسلام کاروند ادامه داد: در اين هفته 10 مورد افتتاحيه مراکز آموزشي، هنري و پژوهشي نيز در دستور کار است که به عنوان نمونه افتتاح موزه امامزاده عبدا... در طبقه زرين اين بقعه انجام خواهد شد. اين موزه شامل اسناد و اشياي وقفي قديمي، اهدايي و کشفي است که ميتواند زمينههاي پژوهشي در خصوص وقف را تقويت نمايد.

وي با بيان اينکه 450 قلم انواع آثار تاريخي در اين موزه نگهداري ميشود بيان کرد: پيشبيني ما اين است که در استان آثار و اسناد تاريخي چون وقفنامه و وصيتنامه در دست مردم وجود دارد که هنوز اهدا نشدند و ميتواند مجموعه ارزشمندي از آثار را در موزه وقف همدان به وجود آورد.

وي افتتاح سالن اجتماعات کوثر، حوزه بهداشتي درماني سيفالدوله، افتتاح بخش درماني با 32 تخت بيمارستان امام حسين(ع) که توسط اوقاف تخريب و بازسازي شده است را از جمله پروژههاي هفته وقف دانست.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان همدان بيشترين افتتاحيههاي هفته وقف را مربوط به شهرستانهاي ملاير و تويسرکان دانست و گفت: امامزاده اسماعيل(ع)، امامزاده محمد(ع)، ساخت ضريح پيرسلمان و چندين پروژه محلي از جمله افتتاحيههاي شهرستان تويسرکان است.

وي ادامه داد: در نهاوند نيز امامزاده بديعالزمان به همت ميراث فرهنگي با 250 ميليون تومان اعتبار از محل اعتبارات ميراث بازسازي شده است. همچنين امامزاده زبيده خاتون، امامزاده انصارالامام، امامزاده قاسم از جمله 12 امامزادهاي هستند که کامل تخريب و بازسازي شدهاند.

کاروند از وجود 7 پروژه سرمايهگذاري در استان در حوزه وقف نيز خبر داد و گفت: پروژههايي چون ايران زمين، جهاد ملاير، شميم اعتماديه، مجتمع تجاري اسدآباد از جمله اين پروژهها هستند.

وي در خصوص اجراي نيات واقفان خيرانديش در حوزه سلامت نيز گفت: 45 ميليارد ريال از محل موقوفات استان در حوزه سلامت هزينه شده است که شامل کمک هزينه به بيماران صعبالعلاج به ويژه بيماران کليوي، تجهيز اتاق عمل بيمارستان امام حسين(ع) و... بوده است.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان همدان در زمينه آموزش هم به خدماتي شامل توزيع بستههاي مهر تحصيلي و نوسازي مدارس در ملاير، کمک به تجهيز مدارس کبودراهنگ، کمک نقدي به دانشآموزان محروم به مبلغ 11 ميليارد ريال، کمک به مدارس علميه و اعزم مبلغ به ميزان 10 ميليارد ريال اشاره کرد. حجتالاسلام کاروند در ادامه به فعاليت قرآني اوقاف اشاره کرد و افزود: تربيت مربيان قرآني، برگزاري محافل قرآني، برگزاري مسابقات شهرستاني، جزء خواني، حفظ مفاهيم قرآن و کمک به موسسات قرآني با 700 ميليون تومان هزينه در يکسال انجام شده است.

وي همچنين از مساعدت به محرومان، توزيع گوشت گرم، توزيع لباس بين زوار حسيني، اهداي کمک هزينه به جوانان بيبضاعت به مبلغ 11 ميليارد ريال خبر داد.

مدير کل اوقاف با اشاره به اينکه هر بقعهاي که شناسايي ميشود را نميتوان به نام امزاده معرفي کرد افزود: برخي بقاع مربوط به علما و بزرگاني هستند که مورد اعتماد مردم بودند و هر بقعهاي که داراي اسناد تاريخي ثبت شد کتب و شجرهنامه باشد براي ما به عنوان امامزاده مطرح است.

وي در خصوص تصميمات اتخاذ شده براي شاهزاده حسين نيز گفت: فعلا صورتجلسات و تصميمات اتخاذ شده به معاون حقوقي رئيس جمهوري ارجاع داده شده و منتظر نظر ايشان هستيم.

کاروند گفت به لحاظ اينکه ساختمان بانک ملي جزو آثار ميراث فرهنگي است هيچ تغييري در اين ساختمان انجام نخواهد شد.

وي بيان کرد عرصه و عيان اين ساختمان وقفي بوده و متعلق به شاهزاده حسين(ع) است لذا ايجاد يک مرکز ديني و فرهنگي بزرگ براي همدان در صورت بازپسگيري آن در دستور کار است.

وي ادامه داد: در 8 ماهه امسال 34 مورد وقف که غالب آنها وقفهاي درآمدي بر اساس نيازهاي روز بوده است را داشتيم که اميدواريم همچنان نيات به سمت نيازها بوده و شاهد وقفهاي جمعي نيز باشيم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com