1399-07-271399-08-07bool(false) نگرانی از افزایش طلاق در همدان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109818 تاریخ انتشار:  1399-04-12 - 09:01 تعداد بازدید:  105
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نگرانی از افزایش طلاق در همدان

اجتماعی

 بررسی آمار طلاق در سال‌های گذشته بیانگر آن است که وضعیت طلاق به‌عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم متأسفانه شرایط مطلوبی ندارد. این روند افزایشی می‌تواند تهدیدی برای سلامت نظام اجتماعی و نهاد خانواده باشد و باید برای پیشگیری و کاهش آن چاره‌اندیشی شود.
یک پژوهشگر اجتماعی گفت: واقعیت این است که افزایش آمار طلاق در جامعه موجب بروز مشکلات و پیامدهای نامطلوب و ناگواری برای جامعه و خانواده‌ها می‌شود و زمینه را برای بروز و افزایش ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی فراهم کرده و دوام و قوام نهاد تربیتی خانواده را تهدید می‌کند؛ در این راستا ضرورت دارد برنامه‌های آموزشی و فرهنگی پیشگیری و کاهش این پدیده در اولویت و دستور کار سازمان‌ها و نهادهای مختلف اجتماعی و مرتبط قرار گیرد.
مهرداد هوشمند در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه طلاق با بسیاری از آسیب‌های اجتماعی رابطه دارد؛ یعنی بخش عمده‌ای از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی بین جامعه و خانواده با طلاق و ازهم گسیختگی خانوادگی مرتبط است، ادامه داد: واقعیت این است که طلاق به کلیت جامعه برمی‌گردد و همه ابعاد و اضلاع جامعه را دربرمی‌گیرد و می‌تواند منشأ بسیاری از آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی شود؛ بنابراین یک موضوع و معضل جدی است و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد و راهکار عملی و اجرایی مطرح کرد، بدین جهت برنامه‌ریزان و نهادها و سازمان‌های اجتماعی و فرهنگی و خانواده‌ها نمی‌توانند نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشند.
این مدرس آموزش خانواده تصریح کرد: طلاق عوارض و پیامدهای نامطلوبی برای جامعه و خانواده‌ها دارد و نمی‌توان به این عوارض بی‌اعتنا و بی‌تفاوت بود. جامعه سالم و پویا با خانواده‌های سالم معنا پیدا می‌کند و هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند ادعای سلامت کند، درصورتی‌که خانواده‌های ناسالم و از هم گسیخته داشته باشد. طلاق پیامدهای زیان‌باری بر تربیت و آموزش فرزندان دارد و تربیت آنها را با مشکل و چالش مواجه خواهد کرد.
هوشمند در ادامه گفت: طلاق از غم‌انگیزترین پدیده‌های اجتماعی و انسانی است و آثار شومی بر جنبه‌های مختلف جامعه و خانواده‌ها دارد و تعادل انسان‌ها و خانواده‌ها را برهم می‌زند، میزان آسیب‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد، تأثیرات زیان‌باری از نظر جسمی، روحی و اجتماعی بر فرزندان دارد، آموزش و تربیت آنها را دچار مشکل می‌کند و نگرانی‌ها و استرس‌ها را در بین اعضای خانواده تشدید می‌کند؛ بنابراین باید برای کاهش آن برنامه‌ریزی‌های جدی و اصولی انجام گیرد.
وی بیان کرد: متأسفانه در این سال‌ها شاهد حضور زوج‌های جوانی هستیم که در ابتدای ازدواج خود در راهروهای دادگاه‌ها می‌خواهند به‌صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند که این افزایش طلاق‌های توافقی در جامعه یک هشدار جدی برای قوام خانواده و سست شدن بنیان‌های روابط خانوادگی است و شاخص خوبی برای سلامت جامعه و خانواده نیست و ضرورت دارد عوامل افزایش و ایجادکننده این شرایط از دیدگاه کارشناسان و صاحب‌نظران اجتماعی، روانشناسی و حقوقی از جنبه‌های مختلف مورد مطالعه و ارزیابی علمی و تخصصی قرار گیرد و برای آن راه‌حل‌های اساسی و کاربردی مطرح شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com