1401-02-161401-02-26bool(false) توضیحات علوم‌پزشکی استان درباره یک گزارش همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : دوشنبه ، 26 ارديبهشت 1401

Today : Mon, May 16, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120353 تاریخ انتشار:  1400-08-10 - 07:00 تعداد بازدید:  89
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

توضیحات علوم‌پزشکی استان درباره یک گزارش

اجتماعی

 پس از انتشار گزارشی در ویژه‌نامه هفته دولت  درباره آمار و ارقام مربوط به همه‌گیری کرونا در استان همدان روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی توضیحاتی را ارسال نموده است که علیرغم طرح عناوین خارج از موضوع عین نامه منتشر می‌گردد.
احتراماً با عنایت به انتشار مقاله‌ای با عنوان «مبتلایان همدان دو برابر کشور مرده‌اند» در ویژه‌نامه هفته دولت آن نشریه و ارائه اطلاعات و آمار خلاف واقع، به پیوست جوابیه دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان همدان در راستای ماده 23 قانون مطبوعات، جهت انتشار ارسال می‌گردد.
مطلبی با عنوان «مبتلایان همدان دو برابر کشور مرده‌اند» در ویژه‌نامه هفته دولت روزنامه همدان‌پیام منتشر شده است و در این مطلب به اطلاعات آماری از تاریخ 19 شهریورماه 1400 در موضوع واکسیناسیون و آمار مبتلایان در استان اشاره شده که اطلاعات ارائه شده اشتباه و تحلیل‌های مبتنی بر آن کذب است و تنها بار مضاعفی بر دوش مدافعان سلامت گذاشته، از این‌رو دانشگاه علوم‌پزشکی استان با توجه به تشویش اذهان عمومی و ارائه آمار کذب در این مطلب، حق شکایت کیفری را برای خود محفوظ می‌داند.
ارائه عامدانه آمار اشتباه از تعداد مبتلایان کووید 19 در کشور به میزان بیش از 5 برابر آمار واقعی جهت ایجاد شاخص کذب 37/0درصد (شاخص واقعی 2/2 درصد) نسبت مرگ به مبتلایان در کشور با هدف وخیم‌ نشان دادن وضعیت استان همدان جای تأمل و بررسی دارد.
1-آمار واقعی ابتلا در تاریخ 19شهریورماه سالجاری، 5 میلیون و 258 هزار و 913 نفر و جان‌باختگان 113هزار و 338 نفر در کشور بوده است که بیانگر 15/2 درصد فوت افراد مبتلاست. در مقایسه با استان در همان تاریخ، افراد مبتلا 105هزار و 332 نفر و جان‌باختگان 2هزار و 717 نفر بوده‌اند که میزان 5/2 درصد فوت را نشان می‌دهد و از نظر آماری معنادار نمی‌باشد.
در حالی که با محاسبات روزنامه همدان‌پیام می‌بایست میزان فوتی‌ها در همدان 75/6 برابر میانگین کشوری باشد نه دو برابر!
1- عدم استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور که در رسانه ملی نیز ذکر شده است در برخی موارد حتی به کمتر از 35 درصد رسیده است و این موضوعی نیست که مسئولین استانی، مردم شریف استان را به خاطر آن متهم کرده باشند.
همچنین در این گزارش به ارائه قطره‌چکانی آمار و اطلاعات مربوط به کووید 19 اشاره شده است در حالی که رجوع ساده‌ای به نشریات، سایت‌های خبری و صدا و سیمای استان نشان می‌دهد که اخبار و اطلاعات مربوط به کووید 19 به صورت روزانه از طریق ریاست محترم دانشگاه، مدیر روابط عمومی، معاونان بهداشت و درمان و دیگر مسئولان اطلاع‌رسانی شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.
2- به اذعان مسئولین استان به ویژه استاندار محترم و نمایندگان محترم مجلس، در جلسات ستاد کرونای استان با مدیریت شایسته ریاست دانشگاه، کنترل مناسب و قابل تقدیری در موضوع کرونا صورت گرفته و در این راستا می‌توان به افزایش قابل توجه تخت‌های آی‌سی‌یو و ظرفیت‌ دستگاه‌های اکسیژن در سطح استان اشاره کرد که دو فاکتور مهم جهت درمان بیماران و کاهش مرگ‌ومیر می‌باشد.
همچنین در ارتباط با احداث بیمارستان‌های سیار و صحرایی این نکته بدیهی است که بیمارستان صحرایی جهت استفاده سایر بیماران از تخت‌های بیمارستانی، عدم انتقال بیماری به سایر افراد مراجعه‌کننده و استفاده از این ظرفیت برای تزریق داروهای مربوطه به سایر افراد راه‌اندازی شده و در کاهش و کنترل بیماری نقش بسیار مهمی داشته است و جزء اقدامات مهم مدیریت بحران در استان‌ها محسوب می‌شود.
3- ایجاد شبهه‌ای به عنوان راه‌حل غیراصولی درخصوص کمبود واکسن اسپوتنیک در استان ادعایی کاملاً کذب است. چرا که بر اساس مستندات، موضوع فقدان واکسن اسپوتنیک نوبت دوم به علت مشکلات ورود محموله واکسن از طرف روسیه به ایران بود لذا تصمیم در خصوص واکسن جایگزین توسط کمیته علمی واکسیناسیون کشوری اتخاذ و به استان‌ها جهت اجرا ابلاغ شد و در این خصوص استان‌ها مرجع تصمیم‌گیری نیستند و از قضا تصمیم مربوطه کاملاً اصولی بوده است.
4- مطالب مندرج در صفحه 10 ویژه‌نامه هفته دولت 1400 روزنامه همدان‌پیام نشان‌دهنده بهره‌ نگرفتن از نیروی کارشناس، کارآزموده و آگاه به حداقل اطلاعات موردنیاز به حوزه‌ای است که در آن قلم‌فرسایی شده است.
بی‌اطلاعی از این که دانشگاه علوم‌پزشکی همدان رئیس دارد نه مدیر کل، تعداد مبتلایان و تعداد تست‌های آزمایشگاهی یکسان نیستند!، انتخاب تیتر خبری که محتوا را زیر سوال می‌برد (طبق محتوای خبر می‌بایست تیتر "مبتلایان همدان 75/6 برابر کشور مرده‌اند" درج شود و همچنین عدم بررسی ساده آمار و اشتباهات متعدد املایی و انشایی، نشان از بی‌توجهی به ادبیات فاخر فارسی و بی‌احترامی نگارنده به مخاطبان فهیم رسانه دارد.
در پایان لازم به ذکر است که با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی و ایثارگری‌های کادر بهداشت و درمان و مدیران مربوطه و تقدیم دو شهیده به عرصه سلامت استان، درج چنین گزارشی تنها بار مضاعفی بر دوش مدافعان سلامت گذاشته، از این‌رو تأکید می‌دارد دانشگاه علوم‌پزشکی همدان با توجه به تشویش اذهان عمومی و ارائه آمار کذب در این مطلب، حق شکایت کیفری را برای خود محفوظ می‌داند.
* روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com